Rozkládaní ročníku versus prodlužování studia
V tomto heslu se dozvíte
Jaký je rozdíl mezi rozkládaním (ročníku) a prodlužováním (studia)
Kdy se vyplatí volit jakou variantu
Jaké jsou často pokládané dotazy ohledně rozkládání/prodlužování
Rozložený ročník
Rozložený ročník je žádost o individuální studijní plán (ISP).
Atributy rozloženého ročníku:
Jeden ročník student studuje 2 akademické roky
Posouvá se kreditová kontrola, student tedy po konci prvního akademického roku zůstává ve stejném ročníku
Přenášejí se nesplněné zapsané předměty včetně zápočtů a počtu zbývajících zkouškových pokusů
Žádá se o něj přes formulář Žádost
Žádost schvaluje pan proděkan a rozhodnutí o ISP přichází studentovi doporučeně poštou
Rozložený ročník se započítává do délky bezplatného studia i do maximální délky studia
Více o rozloženém ročníku v hesle Jak si rozložit ročník
Prodloužení studia
V pokud splňujete kreditové požadavky ze studijního řádu, tak nic nebrání studovat bakalářské studium 4, 5 nebo i 6 let.
To samé plati i pro prodlužování na 3 resp. 4 roky na magisterském studiu.
Atributy prodlužování studia:
Do dalšího ročníku se zapisuje v SISu beze změny přes modul kontroly (jako při normální kreditové kontrole)
SIS automaticky inkrementuje číslo ročníku
Zápočty se nepřenášejí a nevyužité zkouškové pokusy propadají
Prodloužené studium se započítává do délky bezplatného studia i do maximální délky studia
Kdy se vyplatí volit jakou variantu
Kdy rozložit ročník
Obecně se vyplatí rozkládat spíše v nižších ročnících (první či druhý)
Pokud máte problémy se studiem, vyplatí se zkusit požádat o rozložení, můžete si pak lépe rozvrhnout rozvrh a zpomalíte tak smrtelné tempo studia
O rozložení se vyplatí požádat i v případě, že hrozí, že Vám propadnou zkouškové pokusy, protože je nestihnete využít včas (například pokud se Vám na zářijové zkouškové období nashromáždí 3 těžké zkoušky či pokud jste nestihli včas využít vypsaných termínů a další už nejsou vypsány)
Kdy prodloužit studium
Prodlužuje se až po třetím ročníku, takže tuto možnost se vyplatí využít například pokud nestíháte ve třetím ročníku splnit všechny povinnosti pro připuštění k bakalářské státní zkoušce či pokud nestíháte vypracovat bakalářskou práci
Pokud jste ve třetím ročníku nesplnili nějaký předmět ani na třetí pokus, nevyplatí se rozkládat, protože by se Vám do dalšího roku přeneslo 0 zkouškových pokusů, čímž byste museli studovat ještě další rok navíc (místo 4 roků dokonce 5, což už by ale přesáhlo délku bezplatného studia, viz Poplatky za přesčasné studium)
Někteří lidé prodlužují též pokud v posledním roce bezplatného studia plánují vyjet na stáž například v rámci projektu Erasmus
Případně se vyplatí prodloužit, pokud si nejste jisti svým dalším studijním zaměřením a chcete si zapsat povinně volitelné předměty z různých kateder
Často kladené dotazy
Otázka: Jsem ve 3. ročníku a chci si prodloužit studium, musí se o prodloužení žádat nějakou speciální žádostí?
Odpověď: Pokud máš alespoň minimální počet kreditů pro postup do 4. ročníku (tj. 135 viz. kreditové kontroly studia), tak stačí provést kontrolu v SISu a ten Tě automaticky přepíše do dalšího ročníku
Otázka: Jak funguje rozložení ročníku?
Odpověď: Formálně jde o žádost o individuální studijní plán (ISP). Tato žádost přichází v úvahu mj. v situaci, kdy s blížící se kontrolou studia víš, že nesplníš příslušnou kreditovou kontrolu pro zápis do dalšího úseku studia. Právě ISP ti poskytne možnost plnit studijní povinnosti z daného ročníku ještě druhý rok, a daná kreditová kontrola se ti o rok posune. Zůstanou ti zapsané všechny předměty, které jsi zapsané měl (splněné i nesplněné), a stejně tak i získané či nezískané zápočty a zbývající počty pokusů zkoušek.
V žádosti je třeba uvést zdůvodnění a schvaluje ji studijní proděkan. Je potřeba dodat ji s dostatečným předstihem před příslušnou kontrolou studia. Pro žádost použij obecný formulář žádosti, který najdeš na stránkách fakulty.
Otázka: Mění se při prodloužení bakalářského studia podmínky pro připuštění ke státnicím, nebo mi stále stačí 180 kreditů?
Odpověď: Podmínky pro připuštění k SZZ jsou stejné nezávisle na délce studia, nicméně při prodloužení studia potřebuješ pro zápis do dalšího úseku vždy daný počet kreditů – pro konkrétní úseky studia toto najdeš v Pravidlech pro organizaci studia, případně v hesle Kontroly studia.
Otázka: Mám rozložený druhý ročník, mohu začít na bakalářské práci pracovat již nyní?
Odpověď: S bakalářkou můžeš začít víceméně kdykoliv – záleží pouze na tom, jak se dohodneš se svým vedoucím.
Otázka: Když jsem na bakaláři prodlužoval o rok, mohu i nyní na magisterském studium opět prodloužit bezplatně o rok?
Odpověď: Můžeš, ale toto neřeší fakulta – s dotazy ohledně poplatků se obrať na rektorát univerzity – na koho přesně se obrátit ti poradí tvoje studijní referentka, případně heslo Poplatky za přesčasné studium.
Otázka: Mohu na matfyzu opakovat ročník?
Odpověď: Ne, ale můžeš zažádat o rozložení ročníku a tedy plnit studijní povinnosti z daného ročníku v průběhu dvou let.
Otázka: Mohu podávat žádosti na studijní oddělení elektronicky?
Odpověď: Jde to, ale ne u všech žádostí – vždy konkrétní záležitost konzultuj se svou studijní referentkou.
Otázka: Nemám splněné všechny prerekvizity pro povinný předmět, ale mám dostatek kreditů pro postup do dalšího úseku studia. Mohu studium o rok prodloužit a dodělat nesplněné předměty?
Odpověď: Ano, můžeš. Vhodné pořadí předmětů je možné diskutovat s garantem příslušeného oboru, aby k takovýmto situacím docházelo co nejméně.
Otázka: Co mám dělat, když nestíhám odevzdat bakalářskou práci?
Odpověď: Je nutno projít další Kontrolou studia, tedy mít příslušný počet kreditů potřebný k zápisu do dalšího úseku studia. V tom si ale pak můžeš zapsat i předměty z magisterského studia, které si můžeš po nástupu na magistra nechat uznat, splníš-li příslušné podmínky (tedy musí jít o předmět v příslušném NMgr. studiu povinný či povinně volitelný, musíš z něj získat známku lepší než tři a kredity, které takto získáš, musí být v tvém bakalářském studiu „navíc“, tedy nad povinný kreditový limit příslušný době tvého studia).
Zdroj: FAQ od SKASu
Mohlo by Vás dále zajímat: