SIS

Studijní informační systém (SIS) je po většinu času fungující systém, který mimo jiné čím dál více snižuje potřebu osobního kontaktu studenta se studijním oddělením. Používá ho celá univerzita, čili až se na něj budete zlobit, představte si, jak s ním musí zápasit třeba takoví filosofové, a hned vám bude líp. SIS naleznete na adrese https://sis.cuni.cz/.

SIS vás provází celým studiem. Pravděpodobně jste se s ním setkali již při podávání přihlášky. Dále si v něm budete hledat a zapisovat předměty, načež se budete moci kochat vaším rozvrhem a ignorovat hlášení, že se vám na čtyřech místech překrývá výuka. O zkouškovém se v SISu budete hlásit na zkoušky a poté smutně anebo radostně koukat na výsledky a aktuální stav kreditů. Také tam naleznete informace o vašich vyučujících nebo studentskou anketu, do které můžete o zkouškovém psát slovní hodnocení vašich vyučujících, a naopak díky které si můžete prohlédnout hodnocení vyučujících a cvičících dříve, než si zapíšete jejich předmět.

Přihlašování do SISu probíhá prostřednictvím údajů v CASu.

Návody na práci se SISem

Na internetu existuje hodně návodů, jak něco udělat v SISu. Přikládáme některé z nich nalezené prostým googlením.

SIS 3, SIS 4 a SIS 5

Aktuálně většina z vás zná právě SIS 3. Je to ošklivá nemoderní stránka, která ale obsahuje všechny informace, které byste mohli potřebovat.

Už dlouhou dobu je (ne)vyvíjen SIS 4. Je to systém, který vyvíjí stejná společnost (ERUDIO) a dostal moderní kabátek. Většina informací v něm ale prozatím chybí. Je možné si ho nastavit jako výchozí při přihlášení do SISu a některé fakulty to dokonce nastavily plošně. Není to ale dobrý nápad.

V blízké budoucnosti (podzim 2022) je v plánu začít stavět SIS úplně od začátku a novými, modernějšími postupy. Nechme se překvapit, jak to dopadne.

Mobilní aplikace Karlovka

Karlovka má i vlastní mobilní aplikaci, do které je integrována malinká část SISu. Moc vám asi nepomůže, ale můžete si jí zkusit. Informace o ní jsou na webu UK Pointu.

Automatické přihlašování

Přihlášení do SISu (a většiny jiných aplikací Karlovky) má velmi krátkou dobu platnosti. Navíc má SIS ještě token sezení rozdělený mezi URL parametrem a cookie, takže např. odkazy z jiných webů otevřou anonymní okno. Toto se dá řešit (neoficiálním) userscriptem, který uživatele do každého anonymního okna SISu ihned přihlásí. Pro použití si nainstalujte userscript manager jako doplněk do prohlížeče a pak i samotný skript.