Mimořádné studium
Veškeré důležité info k Mimořádnému studiu lze nalézt na těchto stránkách: Mimořádné studium, informace, z nichž tento článek čerpá.
V tomto heslu se dozvíte
Co je to mimořádné studium
Kdo může studovat v rámci mimořádného studia
Jak se do mimořádného studia přihlašuje
Jaké poplatky se platí v rámci mimořádného studia
Jaké kontroly a omezení mimořádné studium má
Co je to mimořádné studium
Mimořádné studium je zájmový program celoživotního vzdělávání. Účelem mimořádného studia je umožnit zájemcům z řad veřejnosti doplnit a rozšířit si svou kvalifikaci absolvováním jednotlivých předmětů vyučovaných na MFF UK. Účastník celoživotního vzdělávání není studentem podle zákona o vysokých školách.
Kdo může studovat v rámci mimořádného studia
Do mimořádného studia se mohou přihlásit zájemci, kteří mají dokončené alespoň středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou.
Mimořádné studium je ale v omezené míře dostupné i studentům posledních ročníků střední školy, kteří by si chtěli vyzkoušet atmosféru a nároky výuky na MFF UK nebo mají specifický zájem o některou odbornou oblast, která se na MFF UK vyučuje.
Přihláška do mimořádného studia
Přihlášku si zájemce může podat během období, kdy probíhá elektronický zápis předmětů do zimního nebo letního semestru (jak pro přednostní tak pro volný zápis). Tato období jsou uvedena v harmonogramu příslušného akademického roku.
Formulář pro přihlášku do mimořádného studia je zveřejněn na samostatné stránce.
Do přihlášky zájemce uvede seznam vyučovaných předmětů, o jejichž zápis má zájem. Poplatek je stanoven podle počtu kreditů a jazyka výuky předmětů uvedených na přihlášce (podrobnosti viz níže).
V přihlášce zájemce potvrdí, že se seznámil se zásadami Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a požární ochrany (PO) v rozsahu školení pro uchazeče o studium a účastníky CŽV.
Vyplněnou a podepsanou přihlášku spolu s dokladem o zaplacení poplatku zájemce doručí osobně nebo poštou na studijní oddělení, jinak nebude do mimořádného studia zapsán.
Případné dotazy k podání přihlášky posílejte referentce Veronice Kazimourové, která má tuto agendu na starosti.
Odpovědná osoba za mimořádné studium
Odpovědnou osobou za mimořádné studium je aktuálně paní mgr. Veronika Kazimourová
Kontakt na paní Kazimourovou
Pracoviště: Studijní oddělení
Telefon: 95155 1216
Místnost / budova: M 033, přízemí, Ke Karlovu 3, Ke Karlovu 2027/3, Praha 2
Poplatek za mimořádné studium
Výši poplatku a způsob jeho úhrady určuje Opatření děkana č. 9/2023.
Poplatek závisí na počtu zapsaných kreditů a jazyce výuky. Každý kredit výuky v českém jazyce stojí 600 Kč a v anglickém jazyce 2000 Kč. Maximální počet kreditů, které je možné si zapsat v jednom semestru je 30.
Zájemce o mimořádné studium na přihlášce vyznačí počet kreditů jednotlivých předmětů a jazyk jejich výuky, podle toho si spočítá poplatek, který zaplatí způsobem uvedeným v Opatření děkana č. 9/2023.
Slevy a úlevy
Zájemci, kteří se nacházejí v obtížné sociální situaci (středoškoláci, osoby ve hmotné nouzi, držitelé průkazu ZP/ZTP) mohou spolu s vyplněnou přihláškou podat žádost o snížení poplatku a doložit obtížnou sociální situaci. V takovém případě jim může být poplatek snížen až o 2/3.
Zájemci, kteří se zapisují do mimořádného studia v rámci smluvní spolupráce MFF UK s externími subjekty (např. vybrané fakulty ČVUT, studenti PRG/AI) poplatek neplatí.
Zápis předmětů a kontrola podmínek
Pravidla pro zápis předmětů
Zájemce o mimořádné studium je povinen před vyplněním přihlášky zkontrolovat, že předměty uvedené v jeho přihlášce jsou rozvrženy tak, že bude možné se účastnit jejich výuky.
Není povoleno v přihlášce uvést předměty za více než 30 kreditů.
Není povoleno zapisovat si předměty vyučované na jiných fakultách UK. Zápis do cizojazyčných kursů vyučovaných Katedrou jazykové přípravy vyžaduje předběžný souhlas KJP (ten je nutno přiložit k přihlášce). Toto pravidlo se netýká předmětů, které zahrnují pouze zkoušku z angličtiny, např. NJAZ091.
Zápis do kursů vyučovaných Katedrou tělesné výchovy vyžaduje předběžný souhlas KTV (ten je nutno přiložit k přihlášce).
Další omezení se týkají studentů, kteří jsou zároveň zapsáni v řádných studijních programech (podrobnosti viz níže).
Pro zápis předmětů je nutné splňovat odborné vstupní požadavky (mít znalosti, které předmět předpokládá) a jazykové schopnosti umožňující sledování výuky v tom jazyce, v němž je předmět vyučován. Tyto předpoklady se nekontrolují při podání přihlášky, ale až v první fázi výuky předmětu. V případě důvodných pochybností o splnění jazykových předpokladů může být zájemce při podání přihlášky požádán o doložení jazykových znalostí (čeština či angličtina na úrovni alespoň B2).
Účastníci mimořádného studia si předměty, které mají uvedené v přihlášce, sami zapisují elektronicky do SISu a odpovídají za jejich včasný a správný zápis.
Kontrola podmínek pro zápis předmětů
Pokud si účastník zapíše předměty, které nebyly uvedeny v přihlášce, bude zápis těchto předmětů zrušen.
Vyučující předmětu či paralelky může požádat o zrušení zápisu předmětu účastníka mimořádného studia z následujících důvodů:
organizační důvody,
nedostatečná kapacita,
nesplnění vstupních požadavků pro zápis předmětu,
nedostatečná znalost jazyka výuky.
Žádost o zrušení zápisu předmětu lze podat před termínem provedení kontroly zápisů předmětů (převod předběžných zápisů na závazné). Jakmile je zápis označen jako závazný, zrušit jej nelze.
Dojde-li ke zrušení zápisu předmětu z těchto důvodů, je účastník o zrušení informován a poplatek za kredity ze zrušených předmětů mu je vrácen na bankovní účet uvedený v přihlášce.
Vracení zaplacených poplatků
Část zaplaceného poplatku lze za určitých okolností vrátit na bankovní účet uvedený v přihlášce. Vracení poplatků se řídí těmito pravidly:
Pokud si účastník nezapíše předmět, který měl uveden v přihlášce, zaplacený poplatek se nevrací.
Pokud se účastník z jakýchkoli důvodů přestane účastnit výuky zapsaných předmětů, poplatek se nevrací.
Pokud zájemce o mimořádné studium do přihlášky uvede předměty, jejichž výuka se v rozvrhu překrývá, zaplacený poplatek se nevrací. Jestliže ale k překryvu dojde až po podání přihlášky důsledkem změny rozvrhu, poplatek za předmět, který není možné v důsledku změny rozvrhu navštěvovat, bude na žádost účastníka vrácen.
Dojde-li ke zrušení zápisu předmětu na žádost vyučujícího (viz bod 2 předchozího odstavce), bude poplatek za zrušené kredity automaticky vrácen.
Podmínky pro souběh řádného a mimořádného studia
Tyto dodatečné podmínky se týkají všech zájemců o mimořádné studium, kteří jsou souběžně zapsáni v dosud neukončeném řádném studiu na MFF UK (včetně přerušeného studia).
Tito zájemci si musejí na přihlášce do mimořádného studia nechat vlastnoručním podpisem potvrdit stanovisko garanta programu (programu, v němž jsou zapsáni k řádnému studiu). Garant se ve stanovisku vyjadřuje k seznamu předmětů uvedených na přihlášce do mimořádného studia.
Studijní plán mimořádného studia těchto účastníků je dále schvalován studijním proděkanem. Povolen bude pouze zápis omezeného počtu předmětů (obvykle jeden nebo dva), jejichž absolvování v rámci řádného studia by vedlo k neúměrnému protahování délky studia. Pokud proděkan neschválí zápis určitého předmětu, je zájemci automaticky vrácena příslušná část zaplaceného poplatku.
Studentům řádného studia důrazně doporučujeme, aby předměty, které si chtějí zapsat v mimořádném studiu, před podáním přihlášky konzultovali s garantem i se studijním proděkanem.
Žádný předmět si nelze zapsat zároveň v řádném i v mimořádném studiu. Pokud bude zjištěno, že některý student si zapsal ten samý předmět souběžně v obou typech studia, bude mu zápis v mimořádném studiu zrušen bez nároku na vrácení poplatku. Zrušení zápisu z těchto důvodů lze provést kdykoli během semestru.
POZOR!
V řádném studiu lze uznat pouze ty předměty z mimořádného studia, které nebyly klasifikovány známkou „dobře“.
Proděkan pro studijní záležitosti
Aktuálním proděkanem pro studijní záležitosti (od roku 2019) je pan doc. Mgr. Michal Kulich, Ph.D.
Kontakt na pana Kulicha:
Stránka: karlin.mff.cuni.cz/~kulich/
Telefon: 221 913 229
E-mail: kulich@karlin.mff.cuni.cz
Místnost: Karlín, 233 (2. patro)
Průběh výuky v mimořádném studiu
Účast ve výuce předmětů zapsaných v mimořádném studiu a způsob jejich plnění se řídí přiměřenou aplikací běžných studijních předpisů. V mimořádném studiu nelze využívat výhod vyplývajících ze statusu studenta se speciálními potřebami.
Mohlo by Vás dále zajímat: