Přerušení studia [WIP]
Nejsou-li dány důvody pro ukončení studia, studium může být i opakovaně přerušeno na žádost studenta nebo z moci úřední. S výjimkou velmi závažných, zejména zdravotních, důvodů, lze studium přerušit až ve druhém úseku studia, jsou-li úseky studia ročníky, nebo ve třetím úseku studia, jsou-li úseky studia semestry.
Děkan na žádost, s výjimkou případů, kdy jsou dány důvody pro ukončení studia, přeruší studentovi studium v případě, že
a) student o přerušení studia požádá z důvodu těhotenství, porodu či rodičovství nebo v souvislosti s převzetím dítěte do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu podle občanského zákoníku nebo právních předpisů upravujících státní sociální podporu na dobu, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená studenta, nebo z důvodu péče o závislou osobu1),
b) student požádá o přerušení studia z důvodu účasti na reprezentaci České republiky ve sportovním odvětví nebo z důvodu nezbytné přípravy k ní a žádost doloží potvrzením o této skutečnosti vydaným sportovní organizací zastupující toto sportovní odvětví v České republice,
c) student o přerušení studia požádá z vážného zdravotního důvodu,
d) student bakalářského nebo magisterského studijního programu splnil povinnosti v daném úseku studia a nezapočal studium v následujícím úseku studia, nebo
e) o přerušení studia požádá student doktorského studijního programu, mimo období, kdy probíhá hodnocení individuálního studijního plánu podle čl. 10 odst. 8.
Děkan z moci úřední studium přeruší, pokud
a) je student v prodlení se zaplacením poplatku za studium v cizím jazyce, nebo
b) si student nezvolí specializaci podle čl. 5 odst. 5 písm. b). Z důvodu prodlení se zaplacením poplatku za studium v cizím jazyce nelze studium přerušit v případě, že student řádně plní sjednanou dohodu o splátkách.
Děkan může přerušit studium z moci úřední v případě, kdy je to zapotřebí k odvrácení újmy hrozící studentovi, jestliže její původ nesouvisí se studiem.
K žádosti o přerušení studia podle odstavce 2 písm. a) až c) student přiloží doklady osvědčující důvod přerušení studia.
Současně se žádostí o přerušení studia podle odstavce 2 písm. e) podá student, pokud žádá o přerušení studia na určitou dobu, také žádost o příslušnou změnu individuálního studijního plánu.
Studium se přerušuje dnem nabytí právní moci rozhodnutí o přerušení studia nebo pozdějším dnem, který je v jeho výrokové části uveden.
Studium se přerušuje do uplynutí maximální doby studia, s výjimkou přerušení studia podle odstavce 2 písm. a) až c) a případů, kdy děkan vyhoví žádosti studenta o přerušení studia na určitou dobu.
V době přerušení studia není osoba studentem. Lhůty pro plnění studijních povinností v této době nezačínají běžet a započaté se staví.
Doba přerušení studia podle odstavce 2 písm. a) a c) se nezapočítává do celkové doby přerušení studia ani do maximální doby studia.
Osoba, které bylo studium přerušeno, je povinna hlásit fakultě skutečnosti rozhodné pro přerušení studia a jeho trvání.
Děkan ukončí přerušení studia na písemnou žádost osoby, jíž bylo studium přerušeno zpravidla tak, aby osoba po opětovném zápisu do studia mohla studovat bez dalších úprav průběhu studia. Přerušení studia se ukončuje dnem nabytí právní moci rozhodnutí o ukončení přerušení studia nebo pozdějším dnem, který je v jeho výrokové části uveden.
Děkan ukončí přerušení studia podle odstavce 2 písm. a) až c) a odstavce 3 a 4, pominou- li důvody pro přerušení studia.
Ukončením přerušení studia vzniká osobě právo na opětovný zápis do studia ve lhůtě stanovené fakultou v rozhodnutí o ukončení přerušení studia nebo v rozhodnutí o přerušení studia. Pokud se osoba ve stanovené lhůtě opětovně do studia nezapíše, vyzve ji fakulta prostřednictvím studijního informačního systému, aby se dostavila k zápisu v náhradním termínu; tato výzva musí být doručena nejpozději deset pracovních dnů před tímto termínem. Za den doručení se v takovém případě považuje první den následující po zpřístupnění výzvy ve studijním informačním systému osobě, které uplynula doba, na kterou měla studium přerušeno. Pokud se tato osoba ani v náhradním termínu nezapíše, ztrácí právo na opětovný zápis do studia a platí, že studia ke dni konání náhradního termínu zápisu zanechala. Toto ustanovení se nepoužije tehdy, nedostavila-li se osoba k zápisu v náhradním termínu ze závažných důvodů. O řádnosti a včasnosti omluvy a závažnosti důvodů rozhoduje děkan. V případě, že v době přerušení studia uplyne maximální doba studia, nelze přerušení studia ukončit a má se za to, že osoba, jíž bylo studium přerušeno, zanechala studia dnem uplynutí maximální doby studia.
Po opětovném zápisu do studia rozhodne děkan v případě potřeby o zařazení studenta do úseku studia. Pokud během přerušení studia došlo k podstatné změně studijního plánu, podle kterého student studoval, stanoví děkan rozhodnutím individuální studijní plán, v němž uvede v souladu s vnitřním předpisem fakulty podle čl. 19 odst. 2 a příslušným studijním programem, které studijní povinnosti musí student splnit a lhůty pro jejich splnění. Děkan může místo individuálního studijního plánu stanovit studentovi povinnost vykonat v dané lhůtě rozdílové zkoušky. Pokud děkan stanoví rozdílovou zkoušku, určí rozhodnutím její obsah, rozsah, lhůtu pro její vykonání a kritéria jejího hodnocení.
Zdroj: ÚPLNÉ ZNĚNÍ STUDIJNÍHO A ZKUŠEBNÍHO ŘÁDU UNIVERZITY KARLOVY, Článek 6
V případě nejasností ohledně možnosti přerušit studium se vyplatí oslovit svou studijní referentku (stejně to budete určitě řešit se studijním oddělením) případně pana proděkana pro studijní záležitosti.
Proděkan pro studijní záležitosti
Aktuálním proděkanem pro studijní záležitosti (od roku 2019) je pan doc. Mgr. Michal Kulich, Ph.D.
Kontakt na pana Kulicha:
Stránka: karlin.mff.cuni.cz/~kulich/
Telefon: 221 913 229
E-mail: kulich@karlin.mff.cuni.cz
Místnost: Karlín, 233 (2. patro)
Mohlo by Vás dále zajímat: