Suplementy a nootropika

Je spousta látek, které ovlivňují zdraví a mysl. Zde se vyskytují ty, co jsou dobře vědecky prozkoumané. Pokud se chcete ponořit hluboko do dat, tak dobrým zdrojem efektů na člověka je Examine.com, nebo se můžete zeptat AI asistenta Elicit. Pro pokročilé existuje subreddit r/nootropics

Vitamin D3

Ovlivňuje spoustu biologických procesů a lidé v našich zeměpisných šířkách ho mají často v nedostatečné hladině. Určitě má smysl v zimě doplňovat, jelikož přirozeně se získává kůží ze slunce. Efektivní dávkování se pohybuje mezi 2000-10 000 IU.

Omega 3 kyseliny

Tělo si je neumí vyrobit a jsou mimo jiné důležité pro správné fungování gliových buňek v mozku. Studie, které došly k pozitivním efektům zkoumaly dávky >500mg denně. Nejlepším zdrojem jsou mastné ryby, ďále jsou obsaženy ve vlašských ořeších a lněných a chia semínkách.

Zinek

Většině lidí jeho suplementace prospěje zlepšením imunity.

Hořčík

Je vhodné ho suplementovat, pokud máte problémy se spánkem.

Kofein

Zlepšuje soustředění, nicméně zhoršuje spánek a dlouho se odbourává. Chcete-li např. jít spát kolem půlnoci, tak je vhodné přestat konzumovat kofein kolem 4. Je obsažen v kávě, maté, tabletách, energetických a kolových nápojích, a čaji.

Čaj

Kofein z čaje se vstřebává pomaleji a čaj navíc obsahuje L-theanine, který zmírňuje úzkost způsobenou kofeinem a obecně způsobuje, že čaj má lepší zdravotní efekty než káva.

Nikotin

Nikotin sám o sobě nemá moc negativních efektů a podobně jako kofein zlepšuje soustředění. Nicméně kouření cigaret je velmi špatný nápad ze zjevných důvodů, jako je vdechování dehtu a oxidu uhelnatého. Rizika nikotinových žvýkaček, náplastí a elektronických cigaret jsou poměrně nízká.