Malá strana

ms-vektor.png

Adresa budovyMalostranské náměstí 25 Praha 1
OsazenstvoInformatici
ZajímavostJe to nejstarší a nejkrásnější budova MFF. Nachází se tu rotunda sv. Václava z 11. století a také Rotunda, nejdůležitější lab pro informatiky. Budova je skoro vždy zamčena kvůli turistům, vstup je na ISIC.
PosluchárnyOznačují se písmenem „S“ (S1, S3, ..., S11), čtyři počítačové učebny (SW1, SW2, SU1, SU2), rotunda, spousta seminárních místností. Celá budova je často označována jako MS
Kde se najístV suterénu MFF je restaurace Profesní dům, kde studenti mají slevu. V okolí můžete zajít do ulice ke Karlovu mostu, kde je vpravo McDonald's, dále skoro u mostu vpravo je Biomarket Vacek. Asi 100 metrů po tramvajových kolejích ve směru k Újezdu (nikoliv tedy tunýlkem), je čínské bistro a hned vedle i bagetérie Subway. Jedna blízká menza je na Právnické fakultě, tramvají 15 a přes Čechův most nebo pěšky přes most Mánesův, a druhá je Menza Arnošta z Pardubic - tramvají 22 na Národní divadlo. Školní jídelna na Dražického náměstí. Ve druhém, třetím a čtvrtém patře je k dispozici mikrovlnka (nádobí ale není veřejné a to včetně hrníčků, takže si budete muset přinést vlastní). Bistro Mezi řádky v budově FF UK na Staroměstské.
KolaStojany v chodbě vlevo (před SW2) a ve dvoře

Budova informatiků je přilepená k chrámu sv. Mikuláše, je krásná a poměrně nově zrekonstruovaná. Došlo i k restauraci některých maleb na zdech, najdete-li si chvíli, doporučujeme exkurzi na zadní schodiště. Krásu budovy potvrzuje i to, že se v místní aule konají bakalářské promoce celé univerzity. Kvůli své poloze v historickém centru je budova uzamčena a dveře se odemykají přes zaměstnanecké a studentské průkazy.

Při zmíněné rekonstrukci se našla Rotunda sv. Václava z jedenáctého století, jež byla ztracena téměř čtyři sta let, od roku 2016 je při zvláštních příležitostech přístupná veřejnosti.

Malostranská budova je opředena mnoha pověstmi a příběhy, např. v opuštěných trezorových místnostech Ústřední státní pokladny, které se nacházejí pod celou budovou, byl nalezen obrovský transformátor, po kterém rozvodné závody vyhlásily už kdysi dávno celomalostranské pátrání. Záhada dodávky proudu do okolních malostranských paláců obsazených Parlamentem ČR a spol. tak byla konečně vyřešena.

Povídky, které se o budově mezi lidmi proslýchají, se mnohdy vzájemně vylučují. Povídka RNDr. Kryla tvrdí, že Matfyz má s blízkým kostelem sv. Mikuláše společnou jen jednu tlustou neproniknutelnou zeď, což se však vylučuje s jinou historkou, podle níž jednou v době oprav chrámu vylezl v průběhu přednášky z jedné skříně v tehdejší posluchárně, zvané saloon, zedník, který zabloudil ve svatomikulášských tajných chodbách. Pikantní na tom je, že se tak stalo právě během Krylovy přednášky. Zedník se zadíval na tabuli, pak polohlasně zahuhlal „A sakra!“, a zalezl zpátky do skříně. Faktem je, že dveře jsou ve skříni dosud, jen proti stavu před cca 15 lety, kdy zůstávaly odemčené a dalo se jimi projít, jsou v dnešní době už vždy zamčené. Místnost už není posluchárnou, ale je v ní kancelář SISALu. Jako chabou náhradu za tuto dnes již nedostupnou atrakci lze milovníkům zvláštností doporučit návštěvu posluchárny S1, která se nachází ze dvou třetin již za zmíněnou neproniknutelnou zdí a zasahuje částečně až nad chrámovou loď. Tím navíc způsobuje neobvyklou situaci, kdy se půdorysy dvou budov překrývají. Běžným aprílovým vtipem starších matfyzáků je poslat studenty do místnosti S2, která už nějakou dobu neexistuje.

Místem, kde můžete přečkat přestávku mezi přednáškami, je velký počítačový lab umístěný v přízemí. Za pěkného počasí bývá též otevřeno posezení na střeše labu. Vchod naleznete na vrcholu schodiště, kterým se sestupuje do knihovny. Sejdete-li po tomto schodišti až dolů, dostanete se k trezorům, a pokud vám to pořád nestačí, na konci chodby vlevo jsou schody, kterými se dá sejít ještě hlouběji.

Přepadne-li vás během dne na Malé Straně hlad, jistě oceníte stravovací zařízení Profesní dům v suterénu. Vaří dobře a matfyzáci tam mají od nedávna dojednanou slevu.

Na Malostranském náměstí sídlí také HAMU. Máte-li rádi vážnou hudbu, můžete tak skoro každý večer po škole zadarmo či skoro zadarmo na koncert – stačí být nevandrácky oblečen (oblek ale určitě potřeba není).

Plánky

Přízemí (1NP)

Malá%20strana/Plánek%201NP.svg

1. patro (2NP)

Malá%20strana/Plánek%202NP.svg

2. patro (3NP)

Malá%20strana/Plánek%203NP.svg

3. patro (4NP)

Malá%20strana/Plánek%204NP.svg

4. patro (5NP)

Malá%20strana/Plánek%205NP.svg

Chybějící plánky

Plánky chybí pro podzemní podlaží a podkroví.