Menzy

FAQs k menzám (užitočné hlavne pre prvákov) na konci článku

Menzy jsou naše školní jídelny. Jídla se zde platí studentským průkazem, na který je tedy nutné nabít si v menze peníze. Při první návštěvě je navíc nutné se registrovat (tato registrace je poté platná napříč menzami UK). Navíc je možné si díky tomuto účtu zaplatit jídla předem přes webovou aplikaci nebo dotykové obrazovky v jednotlivých menzách (alespoň den předem, systém je nekompatibilní s ostatními na UK). V případě, že jdete na blind, se budete muset spokojit s tím, co ještě zbylo.

Cena hlavního jídla pro studenty bývá 67 Kč. Většinou jsou v menze 4 jídla (alespoň jedno vždy bezmasé) a polévka (jednotná cena 13 Kč), často se ale v nabídce objeví i „luxusnejší“ jídla, za která si trochu připlatíte. O sobotách a nedělích nevaří žádná menza. Další možností stravování je kupování dotovaných baget (za poměrně lidové ceny) na vrátnicích kolejí, menz a ve vybraných budovách fakulty.

Ve webové aplikaci WebKredit se můžete podívat na jídelníček, přibližný počet aktuálně dostupných porcí a po registraci si přes něj objednávat. Z IP adres UK se můžete dostat na stránky http://neso.is.cuni.cz/index.html?menza=<název menzy>, ze kterých se zobrazují fotky jídel na monitorech v menzách.

Data z menz archivuje a zpracovává studentská aplikace Menzostat, najdete v ní i fotky jídel.

Menza 17. listopadu

Najdete ji v podzemí budovy A (od vrátnice po schodech dolů a doprava).

Momentálně otevřena (ale to zpravidla nevydrží dlouho). Je doplněna bufetem v budově FHS a automatem na jídlo v přízemí budovy A, který ale poskytuje dost špatné služby. Další jídlo se dá sehnat v bufetu v matfyzí budově T a v automatech v budově N.

Albertov (Albertov 7)

Nachází se pod budovami na Karlově. Ačkoliv fronty bývají dlouhé, tak kupodivu celkem rychle ubývají a většinou nebývá problém se sezením.

Z obou fakultních budov na Karlově se k této menze dostanete nejrychleji cestou mezi těmito budovami, kdy půjdete pořád rovně, dokud po pravé straně neuvidíte lepší kůlnu s nápisem Menza.

Budeč (Wenzigova 20)

Další z menz na Karlově. Je znatelně menší než ta na Albertově, takže ve špatný čas může být trochu problém s místem, nicméně to je vykoupeno tím, že tam o něco lépe vaří a navíc v nedávno zrekonstruovaných prostorách.

Nejrychlejší cesta z obou budov je směrem k Nuselskému mostu (tj. od fakulty doprava, na konci ulice doleva), kde podchodem přejdete pod magistrálou, pak doleva a na nejbližší křižovatce doprava. Další možností je vydat se z budov doleva a poté na křižovatce s Wenzingovou ulicí doprava. Menza se nachází na konci ulice.

Jednota (Opletalova 38)

Mimo provoz, musíte si vybrat nějako jinou. Často velké, ale rychle ubíhající fronty. Vaří poměrně dobře, matfyzáci tam jezdí hlavně z Karlína, nebo se tu stavují při cestě na Karlov. Je navíc velmi prostorná, a díky tomu se u jídla většinou nemusíte mačkat s cizími lidmi.

Od Florence se k ní dostanete tak, že dojedete tramvají na Masarykovo nádraží, půjdete ve směru tramvaje, na první křižovatce zahnete doleva a pak doprava do Opletalovy ulice. Menza se nachází po levé straně téměř na začátku ulice. Nebo vystupte z metra na Hlavním nádraží a vydejte se doprava dolů přes Sherwood, až dojdete na křižovatku. Tam přejděte a pokračujte rovně. Menza je na pravé straně ulice.

Arnošta z Pardubic (Voršilská 1)

Z Malostranského náměstí jeďte tramvají 22 na stanici Národní divadlo. Dále po směru tramvaje první ulicí vpravo, za první „křižovatkou“ je dům s velkými dřevěnými dveřmi a za nimi se skrývá menza.

Z Národní třídy (tram či metro B) se vydejte do ulice Ostrovní (z metra rovně přes koleje a hned za tramvajovou zastávkou do uličky vpravo), kterou půjdete stále rovně. Ve druhé odbočce vlevo najdete menzu (jediný dům na pravé straně uličky) s velkými dřevěnými dveřmi.

Právnická (Nám. Curieových 7)

V této menze obědvá spousta krásných právniček. Menza se nachází ve sklepě budovy Právnické fakulty. Jídlo dobré, porce slušné, fronty větší, avšak rychle se posunující.

Z Karlína nasedněte na tramvaj 8 (a pak na Náměstí Republiky na tramvaj 15) nebo od koleje na tramvaj 17 a dojeďte na zastávku Právnická fakulta (nebo Čechův most a přejděte na druhou stranu Vltavy). Z opačného směru, od Malostranské, přejděte Mánesův most, odbočte doleva a k budově Právnické fakulty dojděte po nábřeží Vltavy.

Z Malostranského náměstí nasedněte na tramvaj 15 směr Malostranská a vystupte na Čechově mostu, na opačném břehu je menza. Most lze přejít pěšky, nebo si stopnout tramvaj 17 na opačné straně silnice.

Hostivař (Weilova 1144/2)

Aktuálně zavřena. Tuto menzu využijete hlavně při cestě z tělocviku (při cestě na tělocvik to často není dobrý nápad). Od tramvajové smyčky Nádraží Hostivař běžte směrem od vlakového nádraží až k hostivařské koleji. Menza je obrovská, takže si určitě sednete, a vaří poměrně dobře.

Bufet v Karolinu (Ovocný trh 3)

Při toulkách centrem Prahy nebo pokud máte delší pauzu na MS, je fajn si doběhnout ke Karolinu. Bufet naleznete v přízemí vpravo.

Kavárna u Rotlevů (Kamzíkova 4)

Kousek od Karolina lze také nalézt malebnou kavárnu, kde vám za příjemné ceny udělají skvělé snídaně!

Studentský klub Celetná (Celetná 20)

V centru lze také nalézt tento klub, kde vám přes den dají dobře najíst a večer vám na ISIC prodají pivko nebo víno! Občas se tam také pořádají přednášky, promítání filmů, deskovky a podobné zábavné kratochvíle. Aktuálně je klub zavřený a nemá příliš dobré vyhlídky na opětovné otevření.

FAQs: Ako fungujú menzy na UK?

Do ktorej menzy môžem ísť? Sú rozdiely medzi menzami?

Ako študent/ka UK môžeš jesť a piť v hociktorej menze UK. Ich zoznam nájdeš tu.

Jedlá v nich bývajú v daný deň rovnaké alebo veľmi podobné, niektoré menšie menzy môžu ponúkať menej jedál ako väčšie. Tiež každá menza môže byť inak otvorená - v iné časy cez pracovné dni. Počas letných prázdnin býva väčšina menz zavretá, otvorené bývajú len tie pri kolejách a ponúkajú menej jedál.

Napr. rozdiely medzi menzou na Koleji 17. listopadu a Budeči sú, že na Budeči majú často v ponuke dve polievky a na Listopade jednu. Na Listopade sa dá od leta 2022 kúpiť pizza (za cca 100kč, ponuku obmieňajú, ale sú na výber tak 3-4 druhy), na Budeči pizza nie je.

Ako si kúpim jedlo?

Jedlo sa kupuje pomocou ISICu (možno funguje aj študentská kartička), vtedy máš jedlo za študentskú cenu, čiže cca 67 kč. Dá sa to aj bez kartičky, ale najprv si zaplatíš si jedlo na pokladni za plnú cenu (cca 90 kč, potom ukážeš účtenku kuchárovi a ten ti dá jedlo.

V menzách býva na výber jedna-dve polievky a 4-6 hlavných jedál, každé jedlo má číslo. Keď si vyberieš, číslo si zapamätáš a pôjdeš k okienku, kde dané číslo vydávajú. Tam na prístroji stlačíš číslo jedla a priložíš ISIC. Prístroj veselo zapípa a kuchár ti podá jedlo.

Prečo niektoré jedlá z jedálnička už nie sú, keď prídem do menzy?

Je to jednoduché, sú také dobré, že ich ostatní vyjedli :) Ak chceš mať istotu, že jedlo, ktoré chceš aj dostaneš, tak musíš prísť do menzy skôr (niekedy aj o okolo 12.00 už niektoré jedlá nie sú) alebo si jedlo deň vopred objednať. Niekedy sa stáva, že jedlo dovaria alebo ho niekto dá do burzy (tj. zruší objednávku), takže zrazu sa na objednavácom webe objaví: pre istotu sa môžeš spýtať kucháriek a kuchárov, ktorí jedlo vydávajú.

Môžem si jedlo objednať?

Áno, všetky menzy UK fungujú rovnako: ak chceš mať istotu, že dané jedlo dostaneš, objednaj si ho. Objednávať sa dá cez web portál KAM predchádzajúci deň do cca 15.00-16.00 alebo vmenzách bývajú také obrazovky, kde po priložení ISICu zistíš koľko máš na ňom peňazí a zároveň si môžeš objednať na druhý deň. Ak si neobjednáš nič, tak si môžeš kúpiť to, čo majú (po cca 13.00-14.00 bývajú niektoré jedlá vyjedené, ak je niečo mimoriadne dobré, tak aj skôr). Na objednávanie potrebuješ prihlasovacie údaje a mať nabité peniaze na ISICe. Obe veci ti vie zapezpečiť pani na pokladni v každej menze. Prihlasovacie údaje sa v prípade straty dajú znovu vygenerovať.

Môžem objednané jedlo zrušiť?

Áno, dá sa to. Tvoja porcia pôjde do burzy a môže si ju v ten deň "objednať" niekto iný. Myslím, že ak si ju nikto iný neobjedná v systéme, tak to vydajú ako neobjednané jedlo. Rovnako sa dá si v daný deň "objednať" jedlo z burzy. Jedlá v burze sa dajú zrušiť (dať do burzy) na objednavácom webe.

Keď si objednám jedlo tak postup pri výdaji je rovnaký, ako keď si ho neobjednám?

Nie. Keď si objednáš, stačí priložiť ISIC k prístroju bez stlačenia čísla. Keď si neobjednáš tak naprv stlačíš číslo tvojho jedla a potom priložíš ISIC.

Ako si môžem dobiť ISIC, aby som si mohol/a kúpiť jedlo?

Na vrátniciach kolejí a v pokladniach menz sa to dá. Pozor, na niektorých len v hotovosti alebo len kartou - napr. dlho sa na Budeči dal ISIC nabiť v hotovosti len na vrátnici, dole v menze sa dalo platiť len kartou, ale možno to už zmenili. ISIC by sa mal dať dobiť aj online cez web WebKredit, ale mne osobne to nikdy nefungovalo. Kedysi vraj akceptovali pri dobíjaní ISICu aj stravenky, možno ešte stále sa to dá.

Môžem si "na ISIC" kúpiť jedlo aj niekde inde ako v menze?

Áno, na vrátniciach kolejí predávajú bagety a sendviče, občas aj zvyšné jedlá z menzy zabalené do vzduchotesných obalov (aspoň teda toto platí pre vrátnicu budovy A koleje 17.listopadu). ISICom by sa malo dať platiť aj v bufetoch, ako je napr. bufet v budove FHS oproti koleji 17.listopadu, ale tým nie som si istá, neskúšala som to.

Rovnako sa dá jesť aj v bufete na Tróji (budova T, vedľa vrátnice) alebo v Kavárne u Rotlevů. Len v týchto dvoch prípadoch si už nepamätám, či berú ISIC alebo len peniaze.

Poznámka: Bufet na Tróji študentom neodporúčam, je celkom malý a je hlavne pre zamestnancov. Menza v -1 poschodí budovy A koleje 17. listopadu je konečne po dlhej dobe zrekonštruovaná, otvorená, priestranná a je len cca 5-10min pešo od budovy T, V alebo Impaktu. )

Keď si objednám jedlo tak postup pri výdaji je rovnaký, ako keď si ho neobjednám?

Nie. Keď si objednáš, stačí priložiť ISIC k prístroju bez stlačenia čísla. Keď si neobjednáš tak naprv stlačíš číslo tvojho jedla a potom priložíš ISIC.

Ako si môžem dobiť ISIC, aby som si mohol/a kúpiť jedlo?

Na vrátniciach kolejí a v pokladniach menz sa to dá. Pozor, na niektorých len v hotovosti alebo len kartou - napr. dlho sa na Budeči dal ISIC nabiť v hotovosti len na vrátnici, dole v menze sa dalo platiť len kartou, ale možno to už zmenili. ISIC by sa mal dať dobiť aj online cez web portál KAM, ale mne osobne to nikdy nefungovalo. Kedysi vraj akceptovali pri dobíjaní ISICu aj stravenky, možno ešte stále sa to dá.

Môžem si "na ISIC" kúpiť jedlo aj niekde inde ako v menze?

Áno, na vrátniciach kolejí predávajú bagety a sendviče, občas aj zvyšné jedlá z menzy zabalené do vzduchotesných obalov (aspoň teda toto platí pre vrátnicu budovy A koleje 17.listopadu). ISICom by sa malo dať platiť aj v bufetoch, ako je napr. bufet v budove FHS oproti koleji 17.listopadu, ale tým nie som si istá, neskúšala som to.

Rovnako sa dá jesť aj v bufete na Tróji (budova T, vedľa vrátnice) alebo v Kavárne u Rotlevů. Len v týchto dvoch prípadoch si už nepamätám, či berú ISIC alebo len peniaze.

Poznámka: Bufet na Tróji študentom neodporúčam, je celkom malý a je hlavne pre zamestnancov. Menza v -1 poschodí budovy A koleje 17. listopadu je konečne po dlhej dobe zrekonštruovaná, otvorená, priestranná a je len cca 5-10min pešo od budovy T, V alebo Impaktu.