Výběr notebooku pro studium na Matfyzu

thinkpad pepe

Wiki:ThinkWiki
Forum:forum.thinkpads.com
Česká komunita:thinkpads.cz
Subreddit:r/thinkpad/
/g/ thread:/tpg/
Bazary:Sbazar.cz, Bazoš

Ke studiu na Matfyzu je potřeba jen tužka, papír a schopnost odesílat maily, přitom ale skoro každý matfyzák má alespoň jeden notebook. Tato stránka by měla zájemci o vlastní přenosný počítač představit některé dobré a populární možnosti, s přihlédnutím k nemajetným studentům a milovníkům sedmiřádkových klávesnic.

Pozor: Hoarding notebooků je seriózní problém! Pokud vy nebo někdo koho znáte vlastní více jak dva notebooky, vyhledejte profesionální psychiatrickou pomoc. Mezi příznaky patří procházení bazarů po nocích, pocit štěstí při pohledu na kolekci notebooků à la "drak a jeho poklad" a častá tvrzení, že "jednoho dne ho na něco použiju".

Proč ex-enterprise stroje?

Obecně populární možností je koupit si použitý notebook z některé z renomovaných "business" řad (ThinkPad, EliteBook, Latitude...). Důvodů je vícero:

  • Tyto notebooky firmy kupují ve velkém, a zas ve velkém po pár letech prodávají. Uživatel si notebook spíš nechá deset let+ a pak ho odloží do šuplíku, kdežto firmy ho raději za 3-5 let prodají.

  • Větším firmám záleží na on-site opravitelnosti a k business notebooku snáze seženete servisní příručku, ale i samotné náhradní díly.

  • V době notebooků s dvěma USB C porty jako jedinou konektivitou seženete pořádnou portovou výbavu v tenkém šasi jedině na business notebooku.

  • Mají často TrackPointTM\text{TrackPoint}^{\text{TM}}.

  • Dají se sehnat opravdu levně.

Kde koupit notebook?

Bazarový

Nejlevněji se dá notebook sehnat někde na internetovém bazaru, např. na Bazoši nebo na eBay. Zvlášť u exotičtějších kusů ale může trvat týdny než vám do oka padne "ten pravý".

Repasované

Existuje řada obchodů prodávajících docela levně (ač dráž jak levnější bazarové možnosti) použité "repasované" notebooky. Výhodou je rychlé dodání (vs čekání týdny na tu správnou nabídku) a záruka (typicky rok nebo dva).

Jaký procesor?

Výkon notebooku samozřejmě nelze redukovat jen na jednu komponentu, ale procesor na něm má rozhodně lví podíl, navíc se většinou nedá vyměnit.

Pokud nepoužíváte nadšeně Alpine Linux a chcete třeba i gasp používat webové aplikace a IDEčka, rozhodně si nekupujte nic staršího než Sandy Bridge (Intel Core iX-2000). Pokud máte rádi multitasking a nebo chcete používat Windows, je načase se dívat po aspoň Coffee Lake (Intel Core iX-8000) nebo AMD Ryzen. A pokud budete kompilovat větší projekty v C++ nebo Rustu, tak se vám rozhodně bude hodit procesor ještě novější. I dva tři roky staré čipy se dají sehnat za rozumný peníz.

Procesory AMD před Ryzenem (FX, A8, A10, ...) jsou dnes leda tak pro sběratele, stejně tak jako "levné" řady Atom, Celeron a Pentium u Intelu. Ryzeny už jsou solidní CPU, ale pozor na starší řady: Před Zen2 (Ryzen 4000) byla jejich výdrž na baterku výrazně horší, než u Intelu.

Obecně platí, že i3/Ryzen 3 z novější generace může být lepší, než i5/i7/Ryzen 5/Ryzen 7 ze starší. Většinou ale zjistíte, že "trojkové" procesory jsou v bazarech jen o trochu málo levnější než ty "pětkové". Typicky se vyplatí si trochu připlatit, nebo zkusit o generaci starší čipy.

Jak porovnávat modely?

Výběr notebooků je optimalizační problém, při kterém budete potřebovat nejednou porovnat dva modely proti sobě, pokud možno objektivně. Specifikace jsou základ, ale na posouzneí skutečného výkonu, barev displeje, kvality zpracování a pocitu z klávesnice nestačí. Potřebujete nezávislé recenze, nejlépe s nějakou konzistentní metodikou, abyste neporovnávali jablka (Cinebench R20) s hruškami (Geekbench 6).

S přehledem nejlepším repozitářem takových recenzí je NotebookCheck. Mají velmi promyšlené recenze se spoustou užitečných dat a správným množstvím autorských komentářů, navíc recenzují velké množství zařízení, takže tam najdete skoro každý ThinkPad.

ThinkPad

Tyto stroje jsou anti-Macbook, nemají módní design a jsou utilitářský kvádr. ThinkPady jsou nakupovány ve velkém firmami, školami a dalších organizacemi. Tyto organizace rutině modernizují své vybavení a pak prodávají staré modely ThinkPadů pod cenou. ThinkPady mají interní hořčíkovou konstrukci, která je velmi pevná a brání ztrátě dat v případě závažného poškození. Použité ThinkPady jsou velmi oblíbené kvůli velkému množství levných náhradních dílů na trhu a jejich skvělou kompatibilitu s GNU/Linux distribucemi. Mohou být velmi cenově dostupné. Rozumně vybavený 4 roky starý Thinkpad může jít koupit už okolo 6000kč.

Zde je skvělý guide na výběr modelu thinkpadů: yttrium-tyclief.github.io/guides/Thinkpads/

Nový ThinkPad

VýhodyNevýhody
+ Nový a rychlejší hardware.- Chiclet klávesnice (není nutně nevýhoda)
+ Často mají diskrétní GPU Nvidia s podporou Optimus- Menši odolnost než staré modely (hlavně pantů obrazovky)
+ Záruka- Občas je potřeba manuálně dokonfigurovat
+ Spousta kompatibilního příslušenstvíaby vše fungovalo pod linuxem.
+ Lehký moderní design(typicky čtečka otisku prstů)

Bazarový ThinkPad

/g/ guide na výběr modelu bazarového thinkpaduguide od ktgee
thinkpad-guide.pngthinkpad-guide-ktgee.png

Nejčastěji na Bazoši nebo na eBay.

EliteBook

EliteBook je (nebo spíš roky byla) nejvyšší řada firemních notebooků od HP. Narozdíl od ThinkPadů jim chybí prostřední tlačítko myšícího čudlu ("trackpointu") a mají menší šipky. Ty novější ale výměnou mají konzistentně celohliníkové šasi (řada ThinkPadů je zcela nebo z velké části z plastů různé kvality)

Latitude

Latitude je řada firemních notebooků od Dellu. Bohužel novější kusy už nemají trackpoint (ani trademarkem nezatíženou obdobu) a Dell sveřepě odmítá dávat do svých dobrých notebooků procesory od AMD. Oproti konkurenci ale opravitelnost neutrpěla a mezi aktuálními i starými kusy se rozhodně dá vybrat.

Zlí jazykové tvrdí, že klávesnice a trackpointy Dellu jsou o řád horší než ty v ThinkPadech, ale alespoň jeden matfyzák si myslí, že obojí mají Latitudy prvotřídní.