Ověřěné recepty

Následující recepty jsou osvědčené a slouží k přípravě poměrně rychlých a poživatelných jídel (alespoň jednou). Dobrou chuť!

Čočka na kyselo

Tento pokrm sice nepatří k úplným rychlovkám, jeho uvaření ale nedá moc práce. Na 3-4 porce budeme potřebovat 1/2 sáčku čočky (ne červené), 1 cibuli, (1 mrkev), citrón/ocet, trochu hladké mouky/jíšky, sůl, cukr, nové koření, bobkový list.

Před vařením musíme dát čočku namočit, ideálně na 12 hodin, minimálně 2 hodiny. Poté dáme čočku vařit (pokud jsme máčeli 12 hodin, je lepší dát do nové vody) společně s oloupanou celou mrkví, 4 kuličkami nového koření a 3-4 bobkovými listy, nesolíme (čočka by hůře změkla). Čočka je uvařená za 45-60 min. Mezitím si vedle osmažíme cibulku. Jakmile je čočka uvařená, vyndáme mrkev (tu už nepotřebujeme, chuť se vyvařila do čočky), přidáme osmaženou cibulku, zahustíme (jíškou nebo 3 lžícemi mouky rozmíchané ve studené vodě nebo jsme moukou mohli poprášit cibulku na pánvičce), osolíme, přidáme ocet a cukr (ne víc jak 1 lžičku) a krátce povaříme. Hodí se podávat s párkem/vajíčkem natvrdo/volským okem.

Guláš

Další z mnoha jídel, které by zjednodušeně šlo popsat "prohrábněte kredenc". Na větší hrnec guláše (vzhledem k nastavování nemá cenu rozpočítávat porce) budete potřebovat přibližně kilo hovězího masa (např. hovězí přední, v řeznictví kdyžtak rádi poradí), objemově stejné množství cibule a koření - sůl, pepř, sladkou papriku, drcený kmín a majoránku. Opět nejde o nejrychlejší jídlo, nicméně není problém ho udělat ve větším množství a navíc je po několika dnech dokonce chuťově lepší (rozleží se).

Nejprve cibuli nakrájenou na malé kousky dozlatova v hrnci osmahneme na sádle/oleji. Pak přidáme na kostičky nakrájené maso a smažíme, dokavaď se maso nezatáhne (tj. maso už nemá na povrchu červenou barvu). V tento moment přijde první dochucování, kdy guláš osolíme, opepříme, přidáme drcený kmín a sladkou papriku. Zatím není zapotřebí dochucovat přesně. Opět chvíli povaříme a pak přidáme vodu, aby bylo maso ponořené. Pokud máte tlakový hrnec (alias papiňák), maso povaříte cca 25-30 minut. Pro normální hrnec to je v rozmezí 75-90 minut, ovšem zde je třeba hlídat, jestli je dostatek vody a občas guláš zamíchat, aby se nepřipálil. Výsledkem by mělo být měkké maso, které se téměř rozpadá. Pokud je guláš příliš hustý, není problém nyní přilít vodu - nicméně je potom dobře přimíchat trochu mouky rozpuštěné ve vodě na zahuštění a nechat přejít varem. Pak přijde poslední fáze, kdy je už jen zapotřebí guláš finálně dochutit. Podáváme ideálně s chlebem.

Koprovka

Potřeby: smetana/mléko (tučnost jako optimalizace mezi chutí a vlastní bachratostí), kopr Hamé (je už ochucený, žádné velké sraní námaha!), bujón, mouka. Co s tím: do vody bujón a lžička kopru, zavařit, nacpat smetanu rozmíchanou s moukou, až to má dobrou hustotu dodat víc kopru a šmitec.

Z té sklinky kopru se dá žít hodně dlouho, jediné, co člověk musí mít čerstvějšího, je mléko. A něco jako příloha, kdo co má rád, brambory nebo knedlík.