Kolej Na Větrníku

Jak se sem dostanete

Nejobvyklejší cesta vede ze stanice metra Hradčanská tramvají 1 nebo 18 do zastávky 'Větrník'. Další možnost je dojet metrem až na Dejvickou a odtud tramvají 2 opět do zastávky 'Větrník'. Z Andělu je možné sednout na autobus 191 a nechat se dovézt až na zastávku 'Koleje Větrník', nebo ze stanice 'Nové Butovice' na stejnou zastávku jezdí autobusy 179 a 184.

Jak to tu vypadá

Dvojlůžkové pokoje (2,5 × 5 m). Výjimkou jsou 3 trojlůžáky na druhém bloku. Bydlení tam je levnější, ale tři lidi mají společné dvě skříně, takže trocha komfortu chybí. Sociální zařízení a kuchyňka jsou všude společná pro patro (cca 40 lidí).

Ubytování

Větrník má 4 bloky.

 • I. blok je lukrativní místo s dobrým výhledem směrem na východ. Západní strana je na tom hůře. Má společnou vrátnici s II. blokem a díky většímu počtu lidí jsou u vrátnice instalovány automaty na všelico možné.

 • II. blok má podle mnoha lidí nejsilnější atmosféru. Má pověst hlučného bloku s častými večírky. Východní strana má výhled na fotbalové "hřišťátko" (rozuměj udusanou hlínu) a dále přes sousedy, věčně a hlučně opravující loď, až do oken bloku 3.A. Západní strana má romantický výhled na parkoviště a především na Billiard Club. Společná vrátnice s 1. blokem zajišťuje oběma blokům výhodnou pozici. Mají to nejblíž na autobus, do hospody, do obchodu, na tramvaj. Na ubytovačku o něco dál, než 3.blok. K menze to má nejdál, ale ta je stejně tak daleko, že to nehraje skoro roli.

 • III. blok je rozdělen na dva podbloky. Blok III. A a III. B.<br /> Ačko, kam se dostanete, když na vrátnici zahnete doprava, má na západ výhled na 2. blok a sousedy, na východ kouká na 3.B. Béčko (na vrátnici doleva) zas na západ kouká na 3.A a na východ na blok 4. Pokoje na koncích chodeb se vyznačují bonusem - mají navíc jedny prosklené francouzské dveře a nejvyšší patra z nich ten nejlepší výhled jaký můžete na této koleji mít. Celý blok je podstatně tišší a klidnější než 2, chodby jsou kratší a vzniká tady rychleji takové domáčtější prostředí. K tomu přispívá i možnost vysedávání (např. u grilu) uvnitř 'podkovy', kde je klid a poměrně zeleno. Blok je čerstvě po zateplení a rekonstrukci koupelen. Vzdálenostmi je na tom průměrně. Všude to má dál, jen k ubytovačce to má kousek.

 • IV. blok je rozdělený na IV. A a IV. B stejně jako III. blok. Je často obsazován zahraničními studenty a podle toho to tam vypadá. Párty, oslavy, křik, kterému nerozumíte. Občasné kulturní rozdílnosti způsobují problémy. Přesto, nebo právě proto, se do něj investují největší peníze. Je zateplený, rekonstruované koupelny a jsou tam automaty na vrátnici. Má to nejdál na ubytovačku, do obchodu, na autobus a na tramvaj. Zase k menze na Kajetánce to má nejblíž.

Vybavení bloků prochází poslední dobou průběžnou obnovou. Všude jsou nové postele (na III. A nejnovější a nejlepší). Nábytek je nový na IV. bloku a na některých pokojích bloku 1. Jinde je nábytek takový, že na něm můžete najít vyrytý i podpis vašich rodičů z dob studijních. Ale nezoufejte - dá se esteticky vylepšit a svou kvalitu prokazuje již několik desetiletí. Na podlaze je linoleum, stěny jsou děravé a padá z nich omítka. Je možné si vymalovat a nechat proplatit barvu. Stejně tak v nouzi můžete poprosit údržbáře, zda by vám nepůjčil nářadí, případně sám nepomohl při zkulturňování pokoje.

V přízemí jsou v oknech mříže. III. a IV. blok má okna plastová. Z těch ostatních starých se odlupuje barva a dělá binec v pokoji.

Pokoje na všech blocích jsou zasíťované a na každém jsou 2 ethernetové zásuvky. Připojení rychlostí 100MBit zajišťuje KaM. Každý připojený má vlastní veřejnou IP adresu, ale všechna příchozí spojení jsou blokována, tedy zapomeňte na ssh, ftp, www, apod. servery přístupné z divočiny internetu. Abyste mohli na internet, je nutné si zaregistrovat MAC adresu a k tomu potřebujete ID Univerzity Karlovy. Studentům jiných škol jako nápověda slouží tato stránka.

Ve většině pokojů jsou ledničky (dokupují se další).

Záchod, sprchy a kuchyňku uklízí každý všední den uklízečka, takže máte všude čisto bez práce. Tedy alespoň do té doby, než to nějaké čuně před vámi zaneřádí.

Na závěr, nezapomeňte, že každý pokoj se dá zútulnit. :)

Co najdete na koleji a kolem ní

Na II. a III. bloku je ping-pongový stůl, na II. bloku je posilovna, kterou spravuje KR. Na I. bloku jsou dvě místnosti s klavírem - najdete tu jak klasický klavír, tak křídlo. Na III. bloku je další klavír. Na každém bloku je řada studoven a po jedné televizní místnosti.

Za druhým blokem najdete menší fotbalové hřiště s mizernými brankami, ale hrát se tam dá dobře. Za prvním blokem je volejbalové hřiště s antukou. Pokud jej chcete využívat, ptejte se na vrátnici. Za kolejí je veliký sad, kde se dá buď učit pod stromem, nebo na lavičce, když je teplo, nebo si tam i zaběhat.

Kousek od koleje jsou tři obchody (2×Billa, 1×Norma), pošta, 2×drogerie, hospoda (cca 4×, podle toho jak daleko chcete jít) a spousta dalšího.

Přímo v budově prvního bloku je Bécéčko (Billiard Club), zakouřená hospoda, kde se dá zahrát kulečník nebo i fotbálek. Pro nekuřáky tam mají i salónek, překvapivě relativně bez kouře (nebojte se, stejně pak budete smrdět). Asi 5 minut pěšky můžete jít na Hvězdu do [http://www.klubhvezda.cz/ klubu], kde jsou skoro každý den diskotéky.

Nevýhoda bydlení na sousední koleji Hvězdě je v tom, že hned vedle je umístěna plochodrážní dráha, která vás může občas rušit (hlavně pokoje, které mají okna obrácena k dráze). Radši pojďte na Větrník, je to kousek.

Docela slušně tu funguje společenský život. Stačí se jen trochu zajímat. Určitě si prohlédněte naše fórum, najdete tam mnoho informací a třeba i nějaká překvapení. ;)

Matfyzáci

Od doby, kdy zdražili kolej 17. listopadu, je na Větrníku mnohem víc matfyzáků. A hlavně, tady nejsou zavření v buňkách u počítače, ale pořád se tu něco děje. Matfyzáků je tu opravdu dost.

Vzdálenost od školy

 • nám. Jana Palacha

  • tram 18 -> Staroměstská (~20 minut)

 • Malá Strana

  • tram 18 -> Malostranská, tram 12,20,22,23 -> Malostranské Náměstí (~25 minut)

  • tram 1,18 -> Hradčanská, tram 20 -> Malostranské náměstí (~25 minut)

  • tram 1,2,18 -> Vozovna Střešovice, přesun asi 2min, Brusnice, tram 22,23 -> Malostranské náměstí (~25 minut)

 • Karlín

  • tram 1,18 -> Hradčanská, tram 8 -> Křižíkova (~35-40 minut)

  • tram 1,18 -> Hradčanská, metro A -> Můstek, metro B -> Křižíkova (~35 minut)

  • tram 2 -> Dejvická, metro A -> Můstek, metro B -> Křižíkova (~35 minut)

 • Trója

  • tram 1 -> Vltavská, metro C -> Nádraží Holešovice, bus -> Kuchyňka (nebo Pelc Tyrolka) (~45 minut)

  • tram 1,2,18 -> Vozovna Střešovice, tram 15 -> Nádraží Holešovice, bus -> Kuchyňka (nebo Pelc Tyrolka) (~45 minut)

 • Hostivař

  • tram 1,18 -> Hradčanská, metro A -> Skalka, bus 154,271 -> Gercenova (~60 minut)

  • tram 2 -> Dejvická, metro A -> Skalka, bus 154,271 -> Gercenova (~60 minut)

 • Motol

  • bus 179,184 -> Nemocnice Motol/Motol (~15 minut)

 • Karlovo náměstí, Albertov

  • tramvaj 18 -> Karlovo náměstí/Albertov (~30 minut)

  • bus 191 -> Anděl, tram 7 -> Albertov (~30 minut)

Odkazy

Akce, možnosti

Nechce se vám tahat knihy na kolej? Pro studenty dějin umění, kulturologie, historie a podobných oborů je tu řešení: MiniKnihovna na Větrníku

A ještě pro studenty dějin umění: sháníte zkušenosti, grantovou historii, položky do CV? http://obrazar.2web.cz/obrazar/mista.phtml

Na koleji funguje už delší čas klub Coolnička, který vedou převážně křesťani z koleje. Pořádá mimo jiné středeční diskuzní večery a pondělní kavárnu Mississipi Mud.

Adresa

Kolej Na Větrníku
Na Větrníku 1932
162 00 Praha 6 - Petřiny
 • bloky I-II: čp. 1931,

 • blok III: čp. 1933,

 • blok IV: čp. 1934

( Pokud nechcete hledat poštu po všech blocích koleje, pište do adresy přesný blok a pokoj )