Studentské food hacky

Následující recepty a návody jsou spíše pro krizové situace anebo pro opravdové gurmány. Máte špagety a nemáte hrnec? Máte vajíčka a nemáte hrnec?

Mysleli jste si, že vaření vajíčka v mikrovlnce je jen vtip? Znáte někoho, komu vajíčko celou mikrovlnku vymalovalo? Chcete být lepší než oni? Pojďme se společně podívat na jednoduchý recept.

Do hrnečku (nejlépe menšího, protože vajíčka nejsou většinou příliš velká) přidáme pár kapek oleje (pár jsou dvě ±pár), potom do něj rozklepneme vajíčko, můžeme lehce osolit a vložíme do mikrovlnky na 45 s ±10 s podle výkonu, požadované konzistence a aktuální nálady strávníka. Jíme lžičkou přímo z hrnečku.

Špagety se dají uvařit i ve varné konvici, chce to jenom trochu trpělivosti. Napustíme konvici vodou a vnoříme špagety tak, aby v konvici zbývala ještě alespoň polovina místa. Zapneme konvici a jak se špagety začínají změkčovat, potápíme je a do vody nacpeme i zatím nezměkčené konce, které doposud vykukovaly ven. Poté vaříme, dokud nejsou špagety měkké.

  • smažení – pokud cokoli smažíme, ať na oleji nebo sádle, musí být tuk rozehřátý, pak ho smažené věci nenasají tolik

  • masová konzerva – hodí se jako rychlovka do rizota, těstovin… dobrou masovou konzervu za rozumnou cenu mají v Lidlu

  • sladké pokrmy (buchty, palačinky…) – do téměř všech sladkých jídel se hodí pro zvýraznění chuti přidat špetku soli

  • rajská omáčka – nevěřili byste, jak výbornou chuť dodá trocha skořice

  • 1 lžíce mouky/cukru je cca 25 g

  • masový vývar – maso vkládáme do studené vody, pustí více šťávy

  • loupání rajčat – rajčata jdou snáze oloupat, přelijeme-li je horkou vodou

Když všechny jiné postupy selžou, můžete se jít o všedních dnech naobědvat do Menzy :)

Tohoto receptu se sice nenajíte, ale jelikož je naše kolejní voda vydatná na minerály, určitě jej doceníte. Zhruba po měsíci používání varné konvice zjistíte, že se vám na dně usadila vrstva železa a po půl roce už bude železa v konvici tolik, že už s ní budete opravdu muset něco udělat. Pokud ji neodevzdáte do starého železa a za utržené peníze si nekoupíte konvici novou, budete ji muset vymýt.

Konvici vyčistíme jednoduše. Nalijeme do ní vodu a ocet v poměru 1:1, dáme vařit. Potom necháme ocet asi hodinu působit a následně konvici vymyjeme čistou vodou. Může se stát, že postup bude potřeba opakovat. Pokud chceme něco silnějšího než ocet, nasypeme do teplé vody kyselinu citrónovou a necháme působit.

Pečená jablka

Ohnutím vidličky lze vyrobit hák na držení plátku jablka na "výdechu" ventilátoru PC. Doba pečení závisí na příkonu PC.

PC peče jabko