Summary: Aktualizace podle nových předpisů a šablon

Bakalářská práce

Každé bakalářské studium na MFF je zakončeno mimo jiné státní závěrečné zkoušky i vypracováním a obhajobou bakalářské práce.

Poznámka: Text byl psán podle zkušenosti z Bc. informatiky, ovšem snad se detaily příliš lišit nebudou.

Zadání, výběr práce

Doporučený čas pro výběr Bc. práce je typicky konec předposledního roku studia, případně začátek posledního roku studia (typicky 2. a 3. ročník).

Nejprve je nutné si práci a vedoucího vybrat. Existuje několik způsobů, jak to udělat:

  • V SIS modulu "Témata prací (Výběr práce)" si najít vypsané téma, kontaktovat vyučujícího a domluvit se s ním.

  • Podle vlastních zájmů a preferencí si vytipovat potenciální vedoucí bakalářky (například podle katedry), oslovit je a zeptat se na to, zda nějakou práci nenabízejí.

  • Oslovit nějakého vyučujícího přímo s vlastním tématem, je-li téma dostatečně složité a pro potenciálního vedoucího atraktivní.

Obecně je dobré si vybírat vedoucího, s nímž už zkušenost máte, někoho, kdo dokáže rychle a spolehlivě reagovat na zprávy atp.

Po domluvě s vedoucím musí být téma vypsáno do SIS (pokud tam již nebylo). K takovému tématu se poté přihlásíte a je to poté ještě potvrzeno vedoucím práce. Poté dojde ke schválení (pro)děkanem a v tuto chvíli je již práce oficiálně zadána. Měnit téma sice lze, ale nedoporučuje se to.

U informatiky se rozlišují 3 druhy prací, a to:

  • Implementační práce (typicky vývoj nějakého software)

  • Implementačně-experimentální práce (typicky práce s experimenty, které vyžadují napsat menší množství netriviálního kódu)

  • Teoretická práce (typicky dokázat něco nového)

Více o tématech se na informace dozvíte už u Ročníkového projektu.

Workflow

Po/při zadání bakalářky se s vedoucím začne probírat časový harmonogram, jak bude práce přibližně plněna. Vše je hlavně na domluvě s vedoucím BP, kromě něj nikdo časový harmonogram vyžadovat pravděpodobně nebude a je jen na vás, zda budete deadliny splňovat. Typicky je dobré si na práci vyčlenit několik hodin týdně, konkrétní číslo záleží na náročnosti práce a vaší šikovnosti. Schůzky s vedoucím si určujete sami, je to silně individuální záležitost, je celkem rozumné si dávat alespoň párkrát v měsíci vědět, na čem děláte a jak jste na tom.

Textová část práce

Psaní textu záleží na druhu práce, to se liší i obor od oboru. Například u implementačních informatických prací není nutné začít psát text hned od začátku práce (a začít se SW vývojem), obecně je dobré v takovém případě si držet přehled o tom, co vše vlastně bylo či nebylo v rozsahu BP uděláno. Určitě je dobré začít práci psát několik měsíců před odevzdáním, ovšem opět záleží na píli a ochotě věnovat psaní čas. Je vhodné si napsat nějakou osnovu, kterou schválí vedoucí a poté podle osnovy postupně psát text. Text je také dobré nechávat přečíst vedoucímu už před odevzdáním pro minimalizaci chyb a překlepů.

Rozsah práce se opět trochu liší obor od oboru, alespoň na informatice je běžný rozsah implementačních prací kolem 60-120 stran, u teoretických to bývá zpravidla méně, může to být i kolem 20 stran. Záleží ovšem zejména na dosáhnutých výsledcích a kvalitě práce, ne na počtu stran.

Na konci práce je nutné napsat také abstrakt, tedy krátké shrnutí celé práce. Mělo by být výstižné, jasné a srozumitelné, jelikož jde o to, podle čeho se lidé rozhodují, zda si práci vůbec budou číst.

Pro psaní BP je možné použít jak Word, tak LaTeX. Druhá varianta je silně doporučována, text se vám bude psát mnohem lépe a vyvarujete se mnohým problémům s Wordem. Pokud máte raději webová klikátka, dá se LaTeX editovat v Overleafu. Je vhodné použít jednu z šablon:

Další tipy k tomu, jak psát bakalářskou práci naleznete zde (MJ). Formální požadavky jsou pak vypsány zde. Z vlastní zkušenosti pak doporučuji si projít dřívější práce z vašeho oboru na DSpace CUNI.

Zápočet

V semestru, ve kterém chcete odevzdávat bakalářskou práci, si zapište předmět "Vypracování a konzultace bakalářské práce" (kód se liší pro jednotlivé obory). Vedoucí by měl na začátku práce stanovit podmínky, za které vám udělí zápočet, typicky je to třeba předvedení funkční verze programu a napsání netriviální části textu. Zápočet je možné dostat, i když není práce dopsána, na tom je možné se domluvit třeba ve chvíli, kdy se chcete přihlásit ke státnicím, ovšem obhajobu a napsání textu ještě ponecháváte na později. Udělení zápočtu je každopádně čistě na vedoucím a domluvě s ním.

Odevzdání

Práci je nutné v termínu stanoveném harmonogramem MFF odevzdat, tyto termíny jsou konečné a nedají se prodloužit. Práci je nutné odevzdat typicky asi necelé 2 měsíce před touženou možností obhajoby, obhajovat však není nutné v prvním možném termínu.

Po dopsání práce a schválení vedoucím je nutné práci s veškerými přílohami odevzdat do SIS. V modulu "Státní závěrečné zkoušky" stačí kliknout na svoji práci a po přepnutí na editaci práce vložit všechny požadované soubory. Těmi jsou abstrakty (typicky AJ, ČJ), řešení práce a přílohy. Práce musí být odevzdána ve formátu PDF/A-2U, což občas dělá problém, o tom velmi doporučuji si přečíst zde. Kontrola formátu proběhne po odevzdání práce, pokud neprojde, není možné kliknout na "Odevzdat práci".

Pokud nejste informatici, odevzdává se i papírový exemplář. Je ho potřeba vytisknout, svázat (není nutná pevná vazba) a osobně odevzdat příslušné osobě.

Po odevzdání, či někdy předtím, je k práci přiřazen i oponent (většinou 1, ale může jich být i více). Je slušností oponenta po přidělení kontaktovat, aby se na vás případně mohl obrátit s nějakými nejasnostmi či vysvětlením před sepsáním posudku, není to však nutné. Typicky bude oponent někdo, koho navrhne váš vedoucí - tedy někdo, kdo problematice alespoň trochu rozumí a jeho připomínky tak budou relevantní.

Několik týdnů či dní před obhajobou se poté v SIS objeví posudky vedoucího a oponenta komentující kvalitu práce a oba poté navrhují známku. Je dobré si posudky před obhajobou pořádně přečíst a projít, aby bylo jasné, na co se komise pravděpodobně bude ptát.

Přihlášení k SZZ, obhajoba

Po splnění podmínek pro přihlášení k SZZ (180 kreditů, jednotlivé P/PV předměty apod.) je možné se v modulu "Státní závěrečné zkoušky" přihlásit k obhajobě BP. Většinou je v SIS vypsán rozsah termínů, konkrétní datum a čas je upřesněn později. K obhajobě se dá přihlásit i jindy, než ke státnicím (jak dříve, tak později).

U informatiky platí, že před obhajobou je nutné si připravit a vytisknout poster, nebo udělat prezentaci (záleží na katedře vedoucího), u jiných oborů nevím.

Samotná obhajoba je pak přibližně na 20 minut, komise se ptá na otázky, většinou jsou to otázky k tomu, co zmínil/vytknul vedoucí a oponent. Po obhajobě je zapsána známka do SIS a pokud jste splnili všechny ostatní SZZ, pak jste úspěšným absolventem MFF.