Zkouška Kantor 14. 1. 2025
[9 bodů] Kolik čísel zbyde z množiny po vyškrtání všech násobků čísel ?
(a) [2 body] Nechť je nějaká částečně uspořádané množina. Doplňte definice nejmenšího prvku a minimálního prvku částečně uspořádané množiny :
je nejmenší prvek č.u.m. , pokud…
je minimální prvek č.u.m. , pokud…(b) [3 body] Nechť je množina všech přirozených čísel tvaru , kde jsou celá čísla taková, že a . (Například a a do množiny patří, ale do nepatří a také ne.) Kolik má množina prvků?
(c) [3 body] Nechť značí relaci dělitelnosti na množině (definované výše), t.j. pro máme právě tehdy, když je násobek čísla . Napište nějaký nejdelší řetězec v množině .
(d) [4 body] Najděte nějaký netriviální dolní odhad pro velikost největšího antiřetězce (nezávislé množiny) v množině definované výše (t.j. nerovnost ). Toto můžete udělat buďto přímo, nebo třeba s použitím nějaké věty z přednášky.
[4+10 bodů] Formulujte a dokažte větu, která nám říká, jaký nejvyšší počet hran může mít rovinný graf na vrcholech.
Nechť je přirozené číslo větší než . Definujeme graf takto:
Jeho vrcholy jsou všechny množiny , pro něž platí .
Dvě z nich jsou spojeny hranou právě tehdy, když jsou disjunktní.
Například pro dostaneme tento graf:(a) [3 body] Pro která je graf souvislý? Odpověď dostatečně zdůvodněte.
(b) [4 body] Nechť je množina velikosti menší než . Jaký je stupeň vrcholu, který odpovídá množině ? (Závisí nějak na velikosti množiny , na , nebo případně na něčem jiném)?
(c) [3 body] Pro která je graf eulerovský? Odpověď dostatečně odůvodněte.
(a) [2 body] Nechť je náhodná veličina na pravděpodobnostním prostoru . Napište vzorec pro výpočet střední hodnoty. Můžete si vybrat: buďto ten, který střední hodnotu definuje, nebo praktičtější vzorec, podle kterého se stření hodnota běžně počítá.
(b) [3 body] Hodíme kostkou a definujeme náhodnou veličinu takto: pokud nám padla šestka, tak , a pokud padlo jiné číslo, tak . Spočítejte střední hodnotu náhodné veličiny . Výsledek dostatečně odůvodněte, jen číslo nestačí.
(c) [5 bodů] Nyní hodíme kostkou stokrát a označíme počet jedniček, které nám v těch sto hodech padly (tedy je náhodná veličina, která nabývá hodnot mezi a ). Spočítejte střední hodnotu náhodné veličiny . Svoje řešení dostatečně odůvodněte.
(d) [3 body] Jaká je pravděpodobnost, že pro náhodnou veličinu definovanou výše máme ?