Zkouška Kantor 03. 02. 2025
(a) [2 body] Definujte, co je to strom:
(b) [8 bodů] Nechť je strom. Dokažte (dostatečně podrobně), že pro něj platí Eulerův vzorec (ten dává do souvislosti počet jeho vrcholů a hran). Toto tvrzení je součástí obsáhlejší věty jménem Charakterizace stromů – tuto větu tedy při důkazu nepoužívejte.
(a) [2 body] Doplňte definici tranzitivní relace:
Relace na množině je tranzitivní, pokud …(b) [6 bodů] Nechť (t.j. je množina všech uspořádaných dvojic přirozených čísel , kde a ). Na množině definujeme relace a takto:
právě tehdy, když
právě tehdy, když
Je relace ekvivalence? Odpověď dostatečně zdůvodněte. Pokud je to ekvivalence, jak vypadá třída této ekvivalence, určená prvkem ?
(c) [4 body] Pro relace a definované výše uvažme relaci na množině (t.j. sjednocení těch dvou relací). Je tato relace ekvivalence? Odpověď dostatečně zdůvodněte. Pokud je to ekvivalence, jak vypadá třída této ekvivalence, určená prvkem ?
Deset očíslovaných pirátů má truhlu s pokladem, která obsahuje 20 zlatých a 30 stříbrných mincí. Piráti si rozdělují poklad: náhodně vytáhnou z truhly jednu minci a dají ji prvnímu pirátovi (t.j. tomu, který má číslo 1). Pak ze zbylých mincí náhodně vytáhnou druhou minci a dají ji druhému pirátovi a tak dále. Skončí ve chvíli, kdy každý z pirátů má přesně jednu minci.
(a) [4 body] Jaká je pravděpodobnost, že nějací dva piráti dostanou zlaté mince a zbylých osm dostane stříbrné mince?
(b) [3 body] Písmenem označíme jev, že první pirát (t.j. ten s číslem 1) dostane zlatou minci. Písmenem označíme jev, že třetí pirát (t.j. ten s číslem 3) dostane zlatou minci. Jaká je pravděpodobnost, že nastane jev ? Jaká je pravděpodobnost, že nastane jev ? Odpovědi dostatečně zdůvodněte.
(c) [4 body] Jsou jevy a definované výše nezávislé? Odpověď podpořte výpočtem podle definice nezávislosti jevů (pouze intuitivní zdůvodnění nestačí).
Pro definujeme graf takto: , tj. jeho vrcholy jsou všechny posloupnosti čísel, v nichž se vyskytují pouze čísla . Dvě takové posloupnosti tvoří hranu právě tehdy, když se liší ve všech souřadnicích. Zde je například obrázek :
(a) [3 body] Definujte pojmy obarvení grafu a barevnosti grafu.
(b) [4 body] Jakou barevnost má Odůvodněte dostatečně obě nerovnosti, tj. najděte nějaké optimální obarvení a dokažte, že nestačí méně barev.
(c) [6 bodů] Jakou barevnost má ? Odůvodněte dostatečně obě nerovnosti. Tedy pro důkaz jedné nerovnosti popište přesně nějaké optimální obarvení (tj. když Vám někdo dá nějakou posloupnost délky , ve které jsou jen čísla , tak byste měli být snadno schopni říct, jakou ji přiřadíte barvu) a odůvodněte, že tato funkce splňuje podmínky obarvení. Abyste odůvodnili druhou nerovnost, tak dokažte, že nestačí méně barev.
[4+10 bodů] Formulujte a dokažte větu, která je známá jako Věta o Dlouhém a Širokém. (To je věta, která dává do souvislosti velikosti řetězců a antiřetězců v částečně uspořádané množině.)