Kolej na Jižním městě [WIP]
O kolejích na Jižním Městě někteří tvrdí, že mají dobrý poměr kvality k ceně, jiným ale přijdou trochu z ruky. Je zde možné potkat mnoho studentů (a hlavně studentek) VŠE. Blízko se nachází obchodní centrum Chodov, kde najdete všechno, co potřebujete i nepotřebujete. Okolí je skvělé z hlediska cyklistiky a relaxace, jelikož se zde nachází Kunratický les a cyklostezky, kam až oko dohlédne.
Je nutné se ale naučit žít se zvýšeným nočním hlukem, protože na Jižáku se paří pořád. Pokoje jsou občas i s balkónem nebo s velikou lednicí, záleží, v jaké fázi rekonstrukce se pokoj nachází. Každá buňka má vlastní koupelnu, kuchyňku a toaletu. Co se týče dojezdových vzdáleností, Karlov/Karlín je ±50 minut, Troja ±55 minut a na Malou Stranu to máte tak ±60 minut.
Jak to tady vypadá
"Jižák", areál pěti budov kolejí, budovy VŠE, menzy, klubů El Magico a Klubu Blanice. Z hospod se kolem koleje Otava ozývá permanentní hluk. O párty na chodbě, jež ruší celé patro, a slabé stěně, přes kterou je slyšet sebemenší zvuk z vedlejšího pokoje, ani nemluvě. Prostě ani trochu klidu.
V areálu kolejí je obchod s potravinami, na recepci je zajištěn prodej baget. Blízko se nachází také kadeřnictví. Koleje mají vlastní posilovnu, hudební místnost, úschovna jízdních kol a zavazadel. V širším okolí se nachází hřiště, tenisové kurty, restaurace, lékař a další obchody.
kolej "Blanice" - ekonomové z VŠE
kolej "Otava" - přírodovědci a medici (hlavně medičky) UK a matfyzáci
kolej "Vltava" - přírodovědci a medici UK a matfyzáci (spodní patra), ekonomové VŠE (horní patra)
kolej "Sázava" - VŠCHT
kolej "Volha" - VŠCHT
Budovy jsou desetipatrové, část prvního patra je zabraná kancelářemi KaM a pokoji pro hosty. Na patře je 26 buněk na Blanici, Otavě až asi 18 na Sázavě. Každou buňku tvoří dva pokoje, se společnou předsíňí a uličkou pro skříně, koupelnou se sprchou, záchodem, kuchyňský koutem a místností s dřezem. Pokoje jsou jednolůžkové, dvoujlůžkové nebo třílůžkové. Pokoje v nejjižnější části (1, 2, 3 a 4) jsou otočeny kolmo na ostatní, mají výhled směrem na jih a jsou vybaveny balkonem. Pokoje v nejsevernější části (Bla, Ot, Vlt: 21, 22, 23, 24, 25, 26) části jsou také vybaveny balkonem ale neliší se orientací oproti ostatním pokojům.
(Kolej Volha je ve všem jiná, předchozí popis na ni neplatí.)
Jak se sem dostat
Platnost k 1.9. 2009 (Pro aktuální spoje doporučuji použít aplikaci pid, idos, jízdní řády, google mapy nebo mapy.cz.)
Ze zastávky metra Chodov lze jet buď autobusem linky 177 nebo 197 do zastávky Volha, nebo linkami 136 a 154 do zastávky Koleje Jižní město. Nevýhodou je, že linky staví na opačné straně rušné silnice a tak si nemůžete vybírat až při příjezdu autobusu. U linek 136 a 154 lze vystoupit navíc o zastávku dříve na zastávce Na Jelenách, která má tu výhodu, že je blíže kolejím a vede velmi blízku bankomatu ČSOB, a naopak nevýhodu v podobě nezpevněné přístupové cesty, která se za deště stává neschůdná, a absence přechodu pro chodce na její přímé trase. Z Opatova jezdí na zastávku Volha autobus 177.
V noci je pak ideální spojení autobusem 511, který staví na několika rušných bodech v centru města (např. Hlavní nádraží, Muzeum, I.P. Pavlova) a na kolej mu to trvá cca 15 minut.
Pozn.: Autobusy jedoucí ze zastávky Volha na Chodov bývají, hlavně ve špičkách, značně přeplněné. Pro lidi, kteří se neradi tlačí je proto výhodnější směr Opatov, který je však zajištěn jen jedním autobusem (tudíž nejezdí tak často), nebo linky 136 a 154. Za tmy je nezpevněná cesta ze zastávky Na Jelenách špatně osvětlená a stává se tak ještě hůře schůdnou.
Vzdálenost od školy
Ze zastávky Volha lze jet kterýmkoli autobusem kterýmkoli směrem (kromě 197, směr Smíchovské nádraží) a odveze vás na Chodov nebo Opatov (obojí trasa metra C).
Malá Strana
40-50 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (I.P.Pavlova) -> tram (Malostranské náměstí)
35-45 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (Muzeum) -> metro (Malostranská) -> tram (Malostranské náměstí) nebo pěšky
Karlov
30 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (I.P.Pavlova nebo Vyšehrad) -> pěšky (fakulta)
25 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (I.P.Pavlova) -> bus (Dětská nemocnice Karlov - jezdí jen každých 15 min)
Karlín
30 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (Florenc) -> tram (Křižíkova)
35 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (Florenc) -> metro (Křižíkova)
Troja
45 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (Nádraží Holešovice) -> bus (Kuchyňka)
55 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (Nádraží Holešovice) -> pěšky (fakulta)
Hostivař
30 min: bus (Volha) -> bus (Na Groši) -> bus (Gercenova)
30 min: bus (Na Jelenách) -> bus (Gercenova)
30-40 min: bus (Volha) -> metro (Chodov||Opatov) -> metro (Háje) -> bus (Gercenova)
V noci jezdí z Florence přes Muzeum a I. P. Pavlova úžasně rychlý autobus '''511'''. Z I. P. Pavlova na Volhu to zvládne za 14 minut.
Adresa
Otava
Kolej Otava Chemická 954 148 00 Praha 4 - Jižní Město
Vltava
Kolej Vltava Chemická 953 148 00 Praha 4 - Jižní Město
Pozn.: Ačkoli se koleje udávají s adresou "Chemická", stejnou budovu najdete i na adrese "Ekonomická". To může být k užitku například pokud jedete na kolej poprvé autem, chcete využít navigaci a ta ulici "Chemická" nezná. Důkazem tohoto tvrzení může být adresa Mironetu na jejich oficiálních stránkách. Pošta nezvykne mít problémy.
