Kolej Švehlova
To je ta kolej zaslíbená, vestavěných skříní a pomalovaných dveří plná, tuňákem na stropě oplývající. Nalijme si čistého vína, Švehlovka je trochu punk, ale má i spoustu předností a důvodů, proč tu bydlet, a také své nepopiratelné genius loci. Kolej se dělí na dvě části: starou kolej (původní historická budova) a novou kolej (přístavba, která je také stará, ale o něco méně).
Vybavení koleje
Kuchyňky, záchody i sprchy jsou sdílené. V kuchyňce se typicky nachází trouba se čtyřmi plotýnkami, kuchyňská linka se dřezem a nějaký další stolek na přípravu chálek. Některé kuchyňky disponují i mikrovlnkou. Sprchy a záchody jsou společné pro všechny (na některých dveřích se stále nachází piktogramy holky/kluka, ale ty můžeš vesele ignorovat). Sdílené prostory pravidelně dávají dohromady uklízečky.
Na staré koleji najdeš hlavně dvoulůžkové pokoje s vysokými stropy a charakteristickými vestavěnými skříněmi, přičemž v každém je umyvadlo. Naopak na nové koleji se nacházejí zejména trojlůžkové pokoje, ty jsou bohužel bez umyvadla, což je ale kompenzováno tím, že se umývárny nacházejí právě v novějším křídle.
Pokoje jsou vcelku malé, ale pro běžného studenta dostačující - i na pořádání sešlostí různého druhu. Každý pokoj je vybavený ledničkou a několika poličkami, na jedno lůžko pak připadá ještě skříň a psací stůl se zásuvkami a židlí, která je na rozdíl od těch na 17. listopadu příjemně pohodlná. Svoboda přizpůsobit si pokoj podle sebe je velká a nikdo nekontroluje, jestli si vymalujete (bílou barvu dokonce kolej proplácí), zatloukáte hřebíky (pokud se nestrefíte do kabelů, jejichž umístění ve zdi je naprosto nepředvídatelné) nebo jestli si třeba přivezete vlastní mikrovlnku. Na staré koleji si dokonce mnoho studentů maluje dveře z vnější strany, a pokud se někdy půjdete projít po chodbách, narazíte třeba na Van Goghovu Hvězdnou noc nebo legendárního Jirku Káru.
Na koleji také naleznete několik studoven, které jsou skvělé na učení a nebývají zas tak plné, knihovnu a i zázemí pro sportovní vyžití: místnost s pingpongovým stolem, aerobik místnost a dobře vybavenou posilovnu.
Díky tomu, že se kolej nachází v zástavbě a má silné zděné zdi, na většina pokojů (kromě těch podkrovních) se ani během léta neupečete.
Okolí koleje
Kolej se nachází v úplném centru Prahy na pomezí Žižkova a Vinohrad, a tak se všude okolo nachází mnoho kaváren, hospod, restaurací nebo obchodů. Přímo v budově koleje se dokonce nachází divadlo. Pokud chcete na čerstvý vzduch, můžete se přesunout do dvou bloků od koleje vzdálených Riegrových sadů, parku Parukářka nebo na Vítkov - všechna tato místa také poskytují úžasné výhledy na Prahu. V Riegrových sadech je i malá plovárna.
Dopravní spojení
Díky umístění v centru se z koleje snadno dostanete kamkoliv v Praze, a to i v noci. Nejblíž koleji je stanice metra a tramvajová zastávka Jiřího z Poděbrad, odkud jezdí metro přímo na Malou Stranu. Na Tróju je nejrychlejší cesta metrem s přestupem na Muzeu na linku C a poté z Holešovic autobusem - nebo pěšky/na kole (netrvá to o moc déle, ale je to o poznání příjemnější než se mačkat v přeplněné 201). Na Karlov jezdí z Jiřího z Poděbrad přímá tramvaj 11 a na Karlín se lze dostat buď metrem s přestupem na linku B, nebo pěšky vítkovským tunelem. Na všechny fakultní budovy se tak zvládnete dostat přibližně za 30 +- 10 minut. Dokonce i cesta na Hostivař není úmorná, stačí se metrem vydat na opačnou stranu na stanici Skalka a odtud dalších 10 minut autobusem.
Kolej se také nachází pouhých 15 minut od hlavního nádraží, což zjednodušuje cesty mimo Prahu.