KMS je o správě informací, abyste je mohli snadno přistupovat a také sdílet s ostatními.
To zní jako něco čeho lze jednoduše dosáhnout pomocí lepicích papírků okolo monitoru.
Problém nastává, když chcete přidat další informace a lepicí papírky se neškálují.
Místo toho skončíte se „slunečnicovým syndromem“ – váš monitor je obklopepný kousky žlutého papíru, až vypadá jako slunečnice.
Chcete-li přistupovat informacím, potřebujete vyhledávat podle klíčových slov, nadpisy, abstrakty a kategorie, tím je těžší si vystačit pouze s papírky.
Dobré nástroje pro KMS
VimWiki
Asi nejlepší z nabízených možností. Jedná se lokální osobní wiki + vyhledávač, které můžete ovládat přímo z vimu. Je extrémně rychlý a spolehlivý.
Hierarchická grafická aplikace pro psaní poznámek, která opodporuje formátovaný text a zvýraznění syntaxe a ukládání dat do jediného souboru xml nebo sqlite.
Obsidian je KMS založený na místních souborech napsaných v Markdown. Nechybí graf popisující jak spolu věci souvisí. Aplikace bohužel není open source.
Open source aplikace pro psaní poznámek. Webové stránky lze ukládat jako poznámky a poznámky lze sdílet prostřednictvím cloudu. Je multiplatformní, s klienty pro Windows, MacOS, Linux, Android a iOS. Jeho interní databázi lze synchronizovat bez externích botnetů za použití nástrojů dle tvého výběru.
Kolaborativní systém na správu dokumentů a poznámek. Ukládá do cloudu, takže pokud nemáš přístup k internetu, tak ani ke svým poznámkám. Tento nástroj bohužel proprietární.
Orgzly je specializovaný na vytváření poznámek a to-do listů ve kterých je snadné vyhledávant. Vše je uložené jako plaintext v orgmode formátu. Je možné ho synchronizovat se spoustou jiných nástrojů.
Real-time markdown kolaborace. Pouziva se skrze web. Neco jako google docs, ale s markdown a bez googlu. Bohuzel alespon jeden clovek musi mit ucet (pokud si spravne pamatuji). Ostatni ale uz nemusi a jen mohou dostat link.
Take je moznost pouzivat jejich open-source verzi - CodeMD - postavenou na HackMD source codu.