Summary: Added hackmd io

Knowledge Management Systems

KMS je o správě informací, abyste je mohli snadno přistupovat a také sdílet s ostatními. To zní jako něco čeho lze jednoduše dosáhnout pomocí lepicích papírků okolo monitoru. Problém nastává, když chcete přidat další informace a lepicí papírky se neškálují. Místo toho skončíte se „slunečnicovým syndromem“ – váš monitor je obklopepný kousky žlutého papíru, až vypadá jako slunečnice. Chcete-li přistupovat informacím, potřebujete vyhledávat podle klíčových slov, nadpisy, abstrakty a kategorie, tím je těžší si vystačit pouze s papírky.

Dobré nástroje pro KMS

VimWiki

Asi nejlepší z nabízených možností. Jedná se lokální osobní wiki + vyhledávač, které můžete ovládat přímo z vimu. Je extrémně rychlý a spolehlivý.

vimwiki screenshot

CherryTree

Hierarchická grafická aplikace pro psaní poznámek, která opodporuje formátovaný text a zvýraznění syntaxe a ukládání dat do jediného souboru xml nebo sqlite.

cherry tree screenshot

ObsidianMD

Obsidian je KMS založený na místních souborech napsaných v Markdown. Nechybí graf popisující jak spolu věci souvisí. Aplikace bohužel není open source.

ObsidianMD screenshot

Joplin

Open source aplikace pro psaní poznámek. Webové stránky lze ukládat jako poznámky a poznámky lze sdílet prostřednictvím cloudu. Je multiplatformní, s klienty pro Windows, MacOS, Linux, Android a iOS. Jeho interní databázi lze synchronizovat bez externích botnetů za použití nástrojů dle tvého výběru.

Joplin

Logseq

Primárně optimalizované na ochranu soukromí a je open source. Funguje s lokálními soubory Markdown, plaintextem a Org-mode soubory.

Logseq screenshot

Notion

Kolaborativní systém na správu dokumentů a poznámek. Ukládá do cloudu, takže pokud nemáš přístup k internetu, tak ani ke svým poznámkám. Tento nástroj bohužel proprietární.

Notion screenshot

Org Mode

Org mode je vimwiki alternativa pro emacs. Umí spravoat poznámky, to-do listy, atd. Také dokáže spravovat metadata jako nadpisy, autor a datum.

OrgMode screenshot

Orgzly

Orgzly je specializovaný na vytváření poznámek a to-do listů ve kterých je snadné vyhledávant. Vše je uložené jako plaintext v orgmode formátu. Je možné ho synchronizovat se spoustou jiných nástrojů.

Orgzly screenshot

TiddlyWiki

Single page application (SPA), která slouží jako osobní wiki.

cherry tree screenshot

HackMD.io

Real-time markdown kolaborace. Pouziva se skrze web. Neco jako google docs, ale s markdown a bez googlu. Bohuzel alespon jeden clovek musi mit ucet (pokud si spravne pamatuji). Ostatni ale uz nemusi a jen mohou dostat link.

Take je moznost pouzivat jejich open-source verzi - CodeMD - postavenou na HackMD source codu.

cherry tree screenshot

Zdroje wiki.installgentoo.com/wiki/KnowledgeManagementSystems