Zatímco Kolej 17. listopadu má pěkné pokoje, ale nevábné okolí, kolej Na Větrníku (lidově Větrák) to má naopak – hezké okolí a park přímo u koleje, ale prťavé a ošklivé pokoje. Na druhou stranu je celkem levná. Asi 20 minut chůze od ní je kolej Kajetánka (lidově Kajka), kde potkáte hlavně mediky, ale bydlí tu i dost informatiků.

Pokud jezdíte na tělocvik do Hostivaře, budete souhlasit, že to snad ani není Praha. Přesto zde má UK kolej. Z nějakého důvodu zde často umisťují zahraniční studenty.

O kolejích na Jižním Městě někdo tvrdí, že mají dobrý poměr kvality k ceně, ale někomu zase přijdou trochu z ruky. Je zde možné potkat mnoho studentů (a hlavně studentek) VŠE. Blízko najdete obchodní centrum Chodov, kde najdete všechno, co potřebujete i nepotřebujete. Okolí je skvělé z hlediska cyklistiky a relaxace, jelikož se zde nachází Kunratický les a cyklostezky kam až oko dohlédne. Musíte se ale naučit žít se zvýšeným nočním hlukem, protože na Jižáku se paří pořád. Pokoje jsou občas i s balkónem, nebo s velikou lednicí, záleží v jaké fázi rekonstrukce se pokoj nachází. Každá buňka má vlastní koupelnu, kuchyňku a toaletu. Co se týče dojezdových vzdáleností, Karlov/Karlín je ±5 minut, Troja ±45 minut a  na Malou Stranu to máte tak ±60 minut.

Kolej Budeč je celkem blízko ke Karlovu. Malá kolej v centru Prahy (7 minut od I.P. Pavlova) má kolem 225 obyvatel a její předností je tedy komorní atmosféra, kde se skoro všichni znají. Obyvatelé koleje často sami organizují malé párty, 4x ročně i velké. Pokoje jsou trochu menší a hlavně nevyvážené, některé dvoulůžáky jsou velké jako trojlůžák. Od roku 2017 jsou opravená první tři patra. Nevýhodou by snad mohlo být pouze to, všichni mají společně na patře kuchyň, dvoje společné záchody a sprchy. Upozornění předem: záchody a sprchy nejsou rozdělené podle pohlaví. Uklízečka ale uklízí denně, čistota budiž zajištěna. Velkou předností koleje je její menza, jedna z nejlepších na celé Karlovce. Každé patro má svoji studovnu a často zde najdete mediky, právníky a filosofy. Jak je to s cestou po budovách MFF? Nad Albertov to máte pěšky 6 minut, na Malostranské náměstí tramvají č. 22 z IP za ±17 minut (pro spěchající metrem i pod 14 minut). Na Tróju je to lehce přes 20 minut metrem a autobusem na Kuchyňku. Celkově stačí vycházet vždy s půlhodinovým náskokem. Hostivař je i odsud dost daleko, ale z IP se to vyplatí vzít 22. Zpátky bývá nejrychlejší jet vlakem (jede jeden za cca půl hodiny) na Hlavní nádraží, odsud jsou to dvě zastávky metrem. Nejjistější je si vzít dobrou knihu, nastoupit na 22 a po ránu se nikam nehnat.

V hezké historické budově sídlí i Kolej Švehlova (neboli Švehlovka), jen je oproti Budči podstatně větší a místo menzy má skvělé divadlo. Nachází se u náměstí Jiřího z Poděbrad, a tak to z ní nemáte do žádné budovy MFF vyloženě blízko, ale zároveň ani do žádné daleko (včetně Hostivaře!)

Celkem má UK jen v Praze jedenáct různých kolejí s nejrůznějšími pokoji, od jednolůžkových se sociálním zařízením po pětilůžkové. O všech tu psát nebudeme, protože o mnohých nic nevíme, ale věříme, že bydlení na koleji je cenná zkušenost a součást studentského života a neměli byste se o ni nechat připravit.