Komentare jsou vitany zde:

edit čtenáře: doporučuji začernit i místa na opačné straně listu. Trvalo mi pouhých 10minut, než se mi povedlo přečíst si ve photoshopu to, co je zepředu začerněno a podle toho v SISu najít jméno autora. Zvědavost mě přemohla, omlouvám se :-)

edit autora: s tim,ze se to provest da jsme pocitali, nicmene pointa prispevku nebyla v konkretni osobe, ale ve skupine, kterou by takovy prispevek mohl reprezentovat. Pro usporu casu zvedavosti premohlych se zde objevi vyretusovana verze.

Jenže ta původní nevyretušovaná verze je k dispozici v historii článku :))

User:Kvido 19:32, 28 Jan 2007 (CET)

Odpovědnost, a celkové rozhodování ANO či NE

Ja jsem doktorand-čtvrťák a musím se přiznat, že jsem vědomé rozhodnutí ANO či NE nedělal, celkem plynule jsem přešel z magisterského studia. Zpětně jsem sám sebe celkem přesvědčil, že to není špatné být doktorand na MFF, ale rozhodně vím o negativech.

Čili všem mladším rozhodně radím: buďte si vědomi, že činíte profesní rozhodnutí. Pokud chcete pracovat na manažerské pozici v nějaké firmě, spíš ztrácíte čas, pokud chcete programátorskou pozici ve firmě (denní rutina, ale pevná pracovní doba), ztrácíte čas určitě.

Původní autor jako klad uvádí malou zodpovědnost, a jako negativa pak málo motivující prostředí. Já to vidím spojené: na doktorátu je zodpovědnost velká, ale jen za sebe. Jako bonus je, že ta zodpovědnost není existenciální: vždy budete mít peníze na jídlo.

Vysoké školství je státní moloch, kde se tradičním způsobem rozpouští tradiční množství peněz. Jednotlivým studentům a vědcům/učitelům dává tenhle moloch jistotu nějakého minima, a dosti velkou svobodu pro vlastní působení. Kdo chce peněz víc, dělá to buď tak, že té svobody více či méně zneužívá a pracuje navíc někde jinde, nebo tak, že píše mraky žádostí o granty a grantové peníze různými legálními způsoby přesměruje tak, aby svůj osobní příjem de facto zvýšil (zázraky ale nevydělá, to chce soukromou firmu, risk a štěstí). Ta grantová cesta je jistě morálnější a společnost se ji taky snaží preferovat, ale je dobře známo, že je těžká úloha rozhodnout, jestli podpořit toho, kdo napsal slohovku o plánovaném studiu žab, nebo toho, kdo napsal slohovku o plánovaném studiu booleovských formulí. Speciálně evropské granty a další "pokrokové grantové agentury" raději dávají peníze do projektů, které jsou navázány na existující firmy, čili se věří, že těm firmám (tj. praxi) to k něčemu bude. I tohle se dá jistě simulovat, ale taky se dá vážně ta spolupráce rozvíjet -- i když je to často i pro ty firmy dost opruz (zátěž bez valného užitku).

Dobrý (=inspirující) vedoucí je veliké plus. Standard MFF (ale i jinde po světě), je spíš vedoucí, který nehází klacky pod nohy. Dobrá katedra je taky veliké plus (dobrá katedra má "firemní duch", snaží se prostě maximalizovat příjem schopných lidí a grantových peněz). I se špatným vedoucím na dobré katedře na tom budete solidně: minimálně se na katederních schůzích říkají jména grantových agentur, kde máte zkusit žádat o peníze, nebo vás rovnou zapojí jako spoluřešitele do jiné žádosti. Na špatné (neaktivní) katedře taky můžete pracovat zábavně, ale drobné technické obtíže (nevíte, co podávat za žádost, není nikdo, od koho by se žádost dala opsat, ...) vám dost znesnadní vyrábění vlastních grantů, když už vás do ničeho nezapojila ta katedra. Čili zůstanete na tabulkovém minimu, pokud si tu grantovou cestu neprošlapete sami.

Souhrnně lze říct (od doc. A. Kučery), že ve školství máte větší osobní svobodu, ale platíte za ni nižším příjmem.

Proč je původní článek zoufale neobjektivní ?

Následující řádky píši hlavně proto, že si myslím, že doktorské studium je jedna z nejlepších věcí, které MFF UK nabízí. Původní článek je sbírkou postřehů člověka, který s doktorským studiem nemá žádné zkušenosti (v době psaní byl doktorandem jeden semestr, navíc podle vlastních slov u vedoucího, který se o něj moc nezajímal) a který má prapodivná očekávání (přece jen chtít po studiu životní prostředí a vztahy vypovídá spíše o momentálních osobních problémech než o studiu samotném).

K několika konkrétním bodům:

  • Možná překvapivě začnu hned tou výhodou o malé zodpovědnosti. Jistě záleži na konkrétním studentovi a vedoucím, ale obecně doktorské studium neprobíhá ve vzduchoprázdnu, student pracuje v týmu, zpravidla na velkých výzkumných projektech. Malá zodpovědnost je v takovém týmu nepřijatelná.

  • Individuální práce, malá zpětná vazba, nedostatečná pracovní motivace, nedostatečné vedení a spolupráce s vedoucím, to jsou všechno příznaky nefungujícího školitele a jeho výzkumného týmu. Je dobré věnovat pozornost volbě školitele, tou se dá všem uvedeným problémům snadno předejít.

  • Nároky na čas a duševní energii, no jistě. Asi nedává smysl očekávat, že doktorské studium bude lehké, bez nároků na čas a duševní energii. Tohle připomíná horolezce, který si stěžuje, že při výstupu na šestitisícovku byla nahoře zima a navíc to bylo do kopce.

  • Nenaplňující vztahy v pracovním kolektivu a velmi malá flexibilita životního prostředí a vztahů nemají se studiem, přinejmenším z pohledu školy, opravdu nic společného.

Doporučuji podívat se například na informace zde a rozhodně si promluvit se stávajícími studenty a školiteli, například ti z naší výzkumné skupiny se určitě nebudou bránit.

Petr Tůma

Další názor.

Protože se mi první odkaz nezdá úplně objektivní a reprezentativní,

reaguji: Jsem na doktorátu čtvrtým rokem (MFF KSI DSRG) a musím říci, že jsem poměrně spokojen. Je sice pravda, že ve srovnání s komerční sférou

jsou tu nižší příjmy (žít a šetřit se z nich ale bez problémů dá), na druhou stranu je tu bezvadný kolektiv, a práce, na které se podílím, je

při nejmenším zajímavá :-) . Samozřejmě - není to pro každého, tak jako cokoli jiného. Rozhodně netvrdím, že jinde je to podobné a nechci nijak

zpochybňovat autenticitu předchozího příspěvku, jen si myslím, že to, co kolega zmiňuje, neplatí obecně, a to ani na MFF. Důležité je, pokud o

doktorátu uvažujete, promluvit s lidmi, kteří se po eventuelním nástupu stanou vašimi kolegy/nadřízenými, tak získáte nejlepší obrázek o tom,

jak to asi může vypadat.

Pro zájemce uvádím link s dalšími informacemi: http://dsrg.mff.cuni.cz/phd.html.

Jan Kofroň