Sylabus
Optika Fermatův princip, pojem paprsku. Zobrazovací optika. Zrcadla, čočky, zobrazovací rovnice. Optické zobrazovací přístroje. Fotometrie. Optická spektroskopie. *Spektrometr. Spektra atomů a molekul. Tvar a šířka spektrální čáry. Spektrum černého tělesa. *
Geometrická optika
Ačkoli nadpis "Geometrická optika" se neobjevuje v podotázkách tohoto okruhu, je dobré se to naučit, protože tím lze začít u první poloviny podotázek (tedy 4 in 1).
Geometrická optika je podmonožinou vlnové optiky, kde uvažujeme, že vlnová délka je zanedbatelná:
Optickou dráhu (standardně uvažujeme, že světlo se šíří ve směru osy z)
Dosazením řešení
Nyní můžeme definovat paprsek (má směr normály k vlnoploše, je kolmý na E i H):
Podél paprsku se šíří energie (paprsek má stejný směr jako Poyntingův vektor).
Parametrizováním paprsku (
Pokud n = konst., pak paprskem je přímka. V obecném případě je pak vidět, že změna směru šíření paprsku je určena gradientem indexu lomu. Konkrétně se paprsek stáčí do míst s vyšším indexem lomu (připomíná Snellův zákon: při přechodu do opticky hustšího prostředí se paprsek láme ke kolmici).
V nehomogenním prostředí lze délku optické dráhy vyjádřit jako
Fermatův princip
Paprsek mezi body A a B sleduje nejkratší možnou dráhu. Jinak řečeno: Paprsek sleduje extremální optickou dráhu, tedy:
Fermatův princip je ekvivalentní s eikonálovou rovnicí. Ekvivalenci lze ukázat (dělal Malý) pomocí tzv. Lagrangeova invariantu (proveďme rotaci na eikonálovou rovnici a použijme rot grad = 0):
Zobrazovací optika
Zobrazovací optika popisuje zobrazení optických prvků (zrcadla, čočky atd.). Využívá aproximace geometrické optiky a tzv. paraxiální aproximace. Vychází se z toho, že optické prvky jsou centrovány na společně ose a paprsky se vůči této ose šíří pod malými úhly:
Optické prvky ve zobrazovací optici popisujeme buď zobrazovacím rovnicemi, nebo pomocí matic. Maticová optika se využívá především při použití více (mnoha) optických prvků za sebou. Matice jednotlivých prvků pak vynásobíme k dosažení popisu výsledného obrazu. Jde o násobení matic 2×2. Vstupující paprsek určíme jeho směrem (úhlem šíření vůči optické ose přístroje) a jeho vzdáleností od této osy. Po průchodu čočkou bude pak paprsek od osy stejně daleko, ale pod jiným směrem.
Při ostrém zobrazení bodu do bodu mluvím o stigmatickém zobrazení. Odchylky od tohoto zobrazení se nazývají aberace*. Vezmeme-li rozvoj sinu:
Zrcadla, čočky, zobrazovací rovnice
Zrcadla jsou tvořena zpravidla vyleštěnými vysoce odrazivými kovovými povrchy (u Maxwellových rovnic pak ale nelze uvažovat o nevodivém prostředí). Případně tenkými dielektrickými vrstvami. Světlo při odraze od zrcadel splňuje zákon odrazu.
Rovinná zrcadla odrážejí paprsky vycházející ze zdroje tak, že odražené paprsky se jeví
jakoby vycházely z bodu za zrcadlem, který se nazývá obraz.
Dalším typem zrcadla jsou zrcadla parabolická. Jejich povrch tvoří rotační paraboloid. Soustředí všechny paprsky dopadající rovnoběžně s osou paraboloidu do
jediného bodu (ohniska). Používají se v reflektorech nebo jako kolektory světla v teleskopech. Eliptická zrcadla zobrazují paprsky vycházející z jednoho ohniska do ohniska druhého,
vzdálenost, kterou paprsek mezi ohnisky projde, je stejná po kterékoliv dráze. Sférická zrcadla zobrazují všechny paprsky, které na zrcadlo dopadnou rovnoběžně s
osou, do ohniska (ohnisková vzdálenost je
Sférické čočky jsou tvořeny dvěm sférickými povrchy (o poloměrech
Zavádíme také optickou mohutnost
Při zobrazení dvěma čočkami za sebou je výsledná ohnisková vzdálenost:
Optické zobrazovací přístroje
Nejjednoduším zobrazovacím optickým přístrojem lupa. Jako lupa může sloužit tenká spojná čočka s ohniskovou vzdáleností menší než konvenční zraková vzdálenost (
Dokonalejší přístroj sloužící k pozorování malých objektů je mikroskop: skládá se z objektivu, kde se tvoří zvětšený, skutečný a převrácený obraz předmětu, a okuláru, kterým se obraz neakomodovaným okem pozoruje. Obraz vytvořený objektivem musí být přesně v předmětovém ohnisku okuláru - to zajišťuje tubus. Zvětšení mikroskopu je:
K pozorování vzdálených předmětů slouží dalekohled. Dalekohledy se dělí především na čočkové a zrcadlové. Mezi čočkové patří dalekohled Keplerův (dvě spojky, převrácený obraz) a Galileův (spojka a rozptylka, přímý obraz). Zvětšení je dáno:
Používají se také dalekohledy zrcadlové. Např. Newtonův se sférickým zrcadlem.
Dalším zobrazovacím přístrojem je fotoaparát. Nejjednodušším foťákem je camera obscura. Tedy temná komora a malá díra. Čím je otvor menší, tím je obraz přesnější, ale tím méně světla do komory proniká. Výhodou je, že má nekonečnou hloubku ostrosti (nezáleží na vzdálenosti předmětu od fotoaparátu). Do otvoru se vkládají čočky (dnes obvykle složité systémy čoček), které mají zajistit dostatek světla při uspokojivé ostrosti.
Zvláštním zobrazovacím zařízením je oko. Hlavní optickou mohutnost zajišťuje rohovka (při nesymetrickém tvaru - astigmatismus. Zaostření dolaďuje čočka (při přílišné akomodaci - tzv. stařecká dalekozrakost; při nedostatečné akomodaci resp. příliš dlouhé oční komoře - krátkozrakost). Celkem se jedná asi o 65 dioptrií. Rozlišení
Fotometrie
Světlo je z energetického hlediska charakterizováno veličinou zvanou zářivý tok
různé vlnové délky; záření, které je schopné vyvolat zrakový vjem je popisováno světelným tokem
do prostorového úhlu
U kosinových zářičů (tj. těch, které splňují Lambertův zákon):
Osvětlení (E, jednotkou je lux) dané plochy je celkový světelný tok dopadající na jednotkovou plochu:
Fotometrické přístroje dovolují ("okometrické") srovnání osvětlení zorného pole rozděleného na dvě části měřeným a referenčním zdrojem. Spektrálním fotometrem můžeme srovnávat různé úseky spektra stejných vlnových délek, pocházejících od různých zdrojů.
Optická spektroskopie
Optická spektroskopie se zabývá měřením především intenzity světla na jednotlivých vlnových délkách. Světlo je tedy potřeba zkoumané světlo rozložit do jednotlivých vlnových délek. Toho se dosahuje pomocí různých spektrálních přístrojů - především hranol, optická mřížka, interferometry. K oddělení vlnových délek dochází díky úhlové disperzi (tj. úhlová odchylka vlnových délek, které se liší o
Zobrazením rozložených vlnových délek na stínítko získáme spektrograf. Pokud jednu z vlnových délek necháme procházet štěrbinou a ostatní odstíníme, pak přístroj funguje jako monochromátor.
Mezi základní charakteristiky spektrálních přístrojů patří světelnost (poměr výstupu a vstupu), volný spektrální obor (v jakém rozsahu vlnových délek umožňuje přístroj měřit) a rozlišovací schopnost (jak vzdálené vlnové délky dokážeme rozlišit):
Spektrometry
Spektrometry můžeme rozdělit na spektroskopy pro vizuální pozorování, spektrometry s kalibrovanou stupnicí a spektrografy pro vizuální záznam. Skládají se kromě zdroje z kolimátor který nasměruje světlo ze zdroje do disperzní soustavy, která je nejdůležitější součástí spektrometru, světlo se pak pozoruje dalekohledem nebo je zachycen detektorem. Hlavními disperzními prvky jsou hranol, optická mřížka a interferometry.
U hranolu se často využívá tzv. symetrického průchodu (tj. průchod, kdy dochází k tzv. minimální deviaci - nejmenší odchylka vstupujícího a vystupujícího paprsku). Výhodou je velký spektrální obor, nevýhodou je malá úhlová disperze (ta závisí na materiálu a na úhlu při vrcholu hranolu - větší <-> lepší). Rozlišovací schopnost závisí na materiálu hranolu a na velikosti podstavy (B):
Optické mřížky se používají buď na průchod nebo na odraz. Výhodou je větší úhlová disperze (čím více vrypů na mm tím větší disperze), volný spektrální obor je však omezen tím, že jednotlivé řády difrakce se nesmějí překrývat.
Nejznámějším je Fabryův-Perotův interferometr. Skládá se ze dvou planparalelních (velmi přesně!) desek. Z nich jedna je částečně propustná. Světlo vstoupí mezi desky téměř kolmo, mezi deskami se mnohokrát odráží, ale přes druhou desku postupně prochází pryč. Paprsky vycházející z interferometru se kolimují na stínítko a interferují. Jiným typem interferometru je Lummer-Gehrckova deska (praktikum - Zeemanův jev). Interferometry mají velmi malý volný spektrální obor, ale velikou rozlišovací schopnost.
Spektra atomů a molekul
Atomové spektrum: Při přechodech mezi energetickými hladinami atomu dochází k vyzáření nebo pohlcení fotonu. V Bohrově modelu je souvislost mezi spektrem a energetickými hladinami určena třetím postulátem, resp. vztahem:
::
kde
K podobným závěrům lze dospět použitím kvantové mechanického modelu atomu, kde pravděpodobnost přechodu z hladiny
::
Pokud je tento integrál nulový, mluvíme o zakázaných přechodech pokud je nenulový jedná se o dovolené přechody. Odtud získáváme výběrová pravidla, která určují, které přechody jsou dovolené. Např. u atomu vodíku (tzv. jednoelektronové spektrum):
::
::
Molekulové spektrum U molekul není spektrum dáno jen elektronovou konfigurací, ale také vzájemným pohybem. Vznikají tak rotační spektra (přechody mezi kvantovanými rotačními stavy molekuly, nízké energie -> v mikrovlnné oblasti), vibrační spektra (přechody mezi vibračními stavy jednotlivých atomů v molekule, v infračervené oblasti). U plynů jsou vibrační spektra rozštěpena ještě různou rotací molekul - výsledkem je vibračně-rotační spektrum, které pozorujeme jako tzv. vibračně-rotační pásy. Jako pásy též pozorujeme elektronové spektrum (přechody mezi stavy elektronů sdílených více atomy v molekule).
Dále se používá Ramanovská spektroskopie, při které je látka prosvětlena laserem. Detekuje se záření, které je rozptýleno kmity krystalové mřížky nebo kmity v molekule. Tím vzniká tzv. Ramanovské spektrum, díky kterému lze zkoumat vlastnosti látky.
Působením vnějšího magnetického pole se v potenciální energii atomu projeví magnetická energie, která odpovídá magnetickému kvantovému číslu. Dojde tedy rozštěpení hladin (obvykle na triplet) normální Zeemanův jev. Někdy ale dochází k rozštěpení na více hladin, než lze takto popsat. Příčinou je spin elektronů a dochází tak k anomálnímu Zeemanovu jevu
Šířka čáry
Přirozená šířka čáry (
::
Profil čáry má lorentzovský tvar (podobný gaussovu s většími chvosty) - odpovídá tlumenému harmonickému oscilátoru.
Dále musíme uvážit, že některé atomy se během pozorování pohybují k nám a některé od nás. Výsledkem je Dopplerův jev, který způsobuje tzv. dopplerovské rozšíření čáry (
Dalším rozšířením (především u plynů) je tzv. srážkové rozšíření. Excitované stavy jsou narušeny vlivem srážky molekul. Dochází tedy jakoby ke zkrácení průměrné doby života - tedy k (lorentzovskému) rozšíření čáry. Toto rozšíření je úměrné tlaku.
Výsledná šířka čáry je tedy daná složením (konvolucí) několika funkcí.
Spektrum absolutně černého tělesa
Absolutně černé těleso neodráží záření na žádné vlnové délce. Jeho vyzařovací charakteristika je závislá na jeho povrchové teplotě. Použitím Bose-Einsteinova rozdělení a za předpokladu, že světlo je kvantované odvodil Max Planck Planckův vyzařovací zákon:
::
Celkové množství energie vyzářené absolutně černým tělesem na jednotku plošného obsahu za jednotku času (intenzitu záření)
::
Zderivováním Planckova zákona lze zjistit na jaké frekvenci je vyzařována maximální energie. Závislost této frekvence na termodynamické teplotě vyjadřuje Wienův posunovací zákon. S rostoucí termodynamickou teplotou se frekvence zvyšuje (tj. čím teplejší je těleso, tím vyzařuje na kratších vlnových délkách):
::
Odkazy
Vynikajúce skriptá z optiky sú na http://optics.byu.edu/