Diff for ''

Revision 1
Time:
2024-06-13 22:36
Revision 29
Author:
black
Time:
2024-07-16 13:59
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 1: Line 1:
# Zase ten SPAM {{Předmět|Úvod do počítačové lingvistiky|Vladislav Kuboň|PFL012}}
Line 3: Line 3:
<{ForumPost(poster="beaver", timestamp=2012-08-23 11:27:18)}>
Poslednich par dni zaplavuje forum SPAM. Myslim, ze je nacase zase aktualizovat phpBB a pripadne opravit captcha.
<{/ForumPost}>
Úvodní přednáška do počítačové lingvistiky. Výklad doktora Kuboně je srozumitelný a v rozumné míře zábavný, poměr teorie a praktických ukázek je vyrovnaný.
Line 7: Line 5:
<{ForumPost(poster="tutchek", timestamp=2012-08-23 19:44:18)}>
spolecne se svym slavnym navratem na MFF se na to podivam a povedu slavny upgrade
<{/ForumPost}>
== Zkouška ==
Na zkoušku se lze během jednoho dne v pohodě naučit (tomu, kdo nechodil na přednášky, to může trvat o něco déle). Zkouška je písemná, jedna velká otázka a 7 menších. Na jedničku je třeba umět všechna klíčová slova k dané otázce.
Line 11: Line 8:
<{ForumPost(poster="kaja", timestamp=2012-12-01 12:29:00)}>
Je tu veselo.
<{/ForumPost}>
=== Otázky ===
* Co je wordnet?
* Popište systém ASIMUT.
* Podrobně popiště systém MOSAIC.
* Používá MOSAIC syntaktickou analýzu? Proč?
* Co je a na co slouží strukturní index u Chomského gramatiky?
* Pražský závislostní korpus (PDT)
* Unifikační gramatiky - výhody/nevýhody
* Systém Česílko
* Kontrola překlepů
* Co je morfém a jak ho klasifikujeme?
* Nakreslete složkový a závislostní strom pro větu "Ve včerejším závodu startovali výborní skokani."
* Převeďte složkový strom na závislostní
* Co je překladová paměť?
* Co je vyhlazování?
* Brownův korpus
* Co je ontologie a jak se používá?
* Chomskeho teorie
* Co je alomorf?
* Bickel-Schroderova metoda
* PennTreebank
* Sestavy rysu a jejich použití.
* Co je transfér v automatickém překladu &ndash; přenos zanalyzované věty z jednoho jazyka do druhého (slovosled, morfologie)
* Jaký je rozdíl mezi interlinguou a pivotním jazykem?
* Co je TAG (velmi stručně popište)
* Popište model zašuměného kanálu.
* Funkční generativní popis stručně
* Statistické metody prekladu
* co je LFG?
* co je Two-Level morphology?
* BLEU
* rozdil intenze/extenze
* transparentní intenzionální logika
* co je ATN? (Augmented transition network)
* Stručně popište Český národní korpus(složení, velikost, typy značek).
* Popište Vauquoisův trojúhelník. (trojúhelník s interlinguou na vrcholu)
* Stručně popište systém METEO.
* Stručně popište rozdíl mezi hloubkovou a povrchovou rovinou analýzy syntaxe.
* rozdil mezi morfologickou analyzou a taggingem
* 3 hlavní přístupy k popisu morfologie
* Q systemy (k comu sluzia, kde su aplikované, ako funguju)
* dělení anafor a jak se řeší algoritmicky
* Co je to lemmatizace a kde se používá?
* ALPAC
* metody kontroly gramatickej spravnosti viet (hlavne javy, specificke javy pre cestinu, implementacia)
* Co je to teorie minimalismu, kdo je autorem a co jí předcházelo
Line 15: Line 55:
<{ForumPost(poster="tutchek", timestamp=2012-12-03 03:21:38)}>
Slavny upgrade proveden. Halelujah. Snad to pomuze.
<{/ForumPost}>
== Poznámky ==
[[PFL012-poznámky|Nekompletní přepis poznámek]]
Line 19: Line 58:
<{ForumPost(poster="Ger", timestamp=2012-12-05 20:44:09)}>
Line 21: Line 59:
&nbsp;> tutchek wrote:Slavny upgrade proveden. Halelujah. Snad to pomuze. == Materiály ==
Materiály (slajdy a draft skript) posílá přednášející mailem všem, co mají předmět zapsaný. Případně jsou dostupné v SISu na stránce předmětu (po přihlášení). Případně existuje i [http://www.marketa.najevisti.info/dokumenty/Lingvistika-priprava.pdf vypracovaný hangout] od studentů.
Line 23: Line 62:
Doufejme... jinak bych se přimlouval, jestli by bylo možné místo zablokování celého fóra zablokovat pouze přidávání příspěvků.
<{/ForumPost}>
== Literatura ==
* Eva Hajičová, Jarmila Panevová, Petr Sgall: Úvod do teoretické a počítačové lingvistiky, I. svazek &ndash; Teoretická lingvistika (Karolinum 2002, ISBN 80-246-0470-1)
** kniha je dostupná ve fakultní knihovně na Malé Straně
Line 26: Line 66:
<{ForumPost(poster="peterblack", timestamp=2013-07-14 12:33:12)}>
emeliexyhox jsem zabanoval, zmenil jsem otazky pro registraci
&nbsp;&nbsp;
snazim se zmazat usera emeliexyhox i s jeho postama pres Prune users, hodi mi to chybu: ERROR: stack depth limit exceeded HINT: Increase the configuration parameter "max_stack_depth", after ensuring the platform's stack depth limit is adequate.
&nbsp;&nbsp;
nemuzu ten limit zvysit, napada nekoho co s tim?
&nbsp;&nbsp;
jediny co me napada ze by modi mohli prolezt cely forum a rucne promazat "emeliexyhox" kde se dá :(
pripadne mene debilni reseni nahrat si např. v seleniu skript co by to promazal
<{/ForumPost}>

<{ForumPost(poster="QZuzka", timestamp=2013-07-18 01:38:20)}>

&nbsp;> peterblack wrote:emeliexyhox jsem zabanoval, zmenil jsem otazky pro registraci
&nbsp;>
&nbsp;> snazim se zmazat usera emeliexyhox i s jeho postama pres Prune users, hodi mi to chybu: ERROR: stack depth limit exceeded HINT: Increase the configuration parameter "max_stack_depth", after ensuring the platform's stack depth limit is adequate.
&nbsp;>
&nbsp;> nemuzu ten limit zvysit, napada nekoho co s tim?
&nbsp;>
&nbsp;> jediny co me napada ze by modi mohli prolezt cely forum a rucne promazat "emeliexyhox" kde se dá :(
&nbsp;> pripadne mene debilni reseni nahrat si např. v seleniu skript co by to promazal

ano, takové akce už tu byly mnohokrát... akorát většinou proto, že žádný admin nebyl dostupný, aby to smáznul najednou...
<{/ForumPost}>
[[Category:Matematická lingvistika]]