Diff for ''
| Deletions are marked like this. | Additions are marked like this. |
| Line 1: | Line 1: |
| # Zase ten SPAM | {{Předmět|Úvod do počítačové lingvistiky|Vladislav Kuboň|PFL012}} |
| Line 3: | Line 3: |
| <{ForumPost(poster="beaver", timestamp=2012-08-23 11:27:18)}> Poslednich par dni zaplavuje forum SPAM. Myslim, ze je nacase zase aktualizovat phpBB a pripadne opravit captcha. <{/ForumPost}> |
Úvodní přednáška do počítačové lingvistiky. Výklad doktora Kuboně je srozumitelný a v rozumné míře zábavný, poměr teorie a praktických ukázek je vyrovnaný. |
| Line 7: | Line 5: |
| <{ForumPost(poster="tutchek", timestamp=2012-08-23 19:44:18)}> spolecne se svym slavnym navratem na MFF se na to podivam a povedu slavny upgrade <{/ForumPost}> |
== Zkouška == Na zkoušku se lze během jednoho dne v pohodě naučit (tomu, kdo nechodil na přednášky, to může trvat o něco déle). Zkouška je písemná, jedna velká otázka a 7 menších. Na jedničku je třeba umět všechna klíčová slova k dané otázce. |
| Line 11: | Line 8: |
| <{ForumPost(poster="kaja", timestamp=2012-12-01 12:29:00)}> Je tu veselo. <{/ForumPost}> |
=== Otázky === * Co je wordnet? * Popište systém ASIMUT. * Podrobně popiště systém MOSAIC. * Používá MOSAIC syntaktickou analýzu? Proč? * Co je a na co slouží strukturní index u Chomského gramatiky? * Pražský závislostní korpus (PDT) * Unifikační gramatiky - výhody/nevýhody * Systém Česílko * Kontrola překlepů * Co je morfém a jak ho klasifikujeme? * Nakreslete složkový a závislostní strom pro větu "Ve včerejším závodu startovali výborní skokani." * Převeďte složkový strom na závislostní * Co je překladová paměť? * Co je vyhlazování? * Brownův korpus * Co je ontologie a jak se používá? * Chomskeho teorie * Co je alomorf? * Bickel-Schroderova metoda * PennTreebank * Sestavy rysu a jejich použití. * Co je transfér v automatickém překladu – přenos zanalyzované věty z jednoho jazyka do druhého (slovosled, morfologie) * Jaký je rozdíl mezi interlinguou a pivotním jazykem? * Co je TAG (velmi stručně popište) * Popište model zašuměného kanálu. * Funkční generativní popis stručně * Statistické metody prekladu * co je LFG? * co je Two-Level morphology? * BLEU * rozdil intenze/extenze * transparentní intenzionální logika * co je ATN? (Augmented transition network) * Stručně popište Český národní korpus(složení, velikost, typy značek). * Popište Vauquoisův trojúhelník. (trojúhelník s interlinguou na vrcholu) * Stručně popište systém METEO. * Stručně popište rozdíl mezi hloubkovou a povrchovou rovinou analýzy syntaxe. * rozdil mezi morfologickou analyzou a taggingem * 3 hlavní přístupy k popisu morfologie * Q systemy (k comu sluzia, kde su aplikované, ako funguju) * dělení anafor a jak se řeší algoritmicky * Co je to lemmatizace a kde se používá? * ALPAC * metody kontroly gramatickej spravnosti viet (hlavne javy, specificke javy pre cestinu, implementacia) * Co je to teorie minimalismu, kdo je autorem a co jí předcházelo |
| Line 15: | Line 55: |
| <{ForumPost(poster="tutchek", timestamp=2012-12-03 03:21:38)}> Slavny upgrade proveden. Halelujah. Snad to pomuze. <{/ForumPost}> |
== Poznámky == [[PFL012-poznámky|Nekompletní přepis poznámek]] |
| Line 19: | Line 58: |
| <{ForumPost(poster="Ger", timestamp=2012-12-05 20:44:09)}> | |
| Line 21: | Line 59: |
| > tutchek wrote:Slavny upgrade proveden. Halelujah. Snad to pomuze. | == Materiály == Materiály (slajdy a draft skript) posílá přednášející mailem všem, co mají předmět zapsaný. Případně jsou dostupné v SISu na stránce předmětu (po přihlášení). Případně existuje i [http://www.marketa.najevisti.info/dokumenty/Lingvistika-priprava.pdf vypracovaný hangout] od studentů. |
| Line 23: | Line 62: |
| Doufejme... jinak bych se přimlouval, jestli by bylo možné místo zablokování celého fóra zablokovat pouze přidávání příspěvků. <{/ForumPost}> |
== Literatura == * Eva Hajičová, Jarmila Panevová, Petr Sgall: Úvod do teoretické a počítačové lingvistiky, I. svazek – Teoretická lingvistika (Karolinum 2002, ISBN 80-246-0470-1) ** kniha je dostupná ve fakultní knihovně na Malé Straně |
| Line 26: | Line 66: |
| <{ForumPost(poster="peterblack", timestamp=2013-07-14 12:33:12)}> emeliexyhox jsem zabanoval, zmenil jsem otazky pro registraci snazim se zmazat usera emeliexyhox i s jeho postama pres Prune users, hodi mi to chybu: ERROR: stack depth limit exceeded HINT: Increase the configuration parameter "max_stack_depth", after ensuring the platform's stack depth limit is adequate. nemuzu ten limit zvysit, napada nekoho co s tim? jediny co me napada ze by modi mohli prolezt cely forum a rucne promazat "emeliexyhox" kde se dá :( pripadne mene debilni reseni nahrat si např. v seleniu skript co by to promazal <{/ForumPost}> <{ForumPost(poster="QZuzka", timestamp=2013-07-18 01:38:20)}> > peterblack wrote:emeliexyhox jsem zabanoval, zmenil jsem otazky pro registraci > > snazim se zmazat usera emeliexyhox i s jeho postama pres Prune users, hodi mi to chybu: ERROR: stack depth limit exceeded HINT: Increase the configuration parameter "max_stack_depth", after ensuring the platform's stack depth limit is adequate. > > nemuzu ten limit zvysit, napada nekoho co s tim? > > jediny co me napada ze by modi mohli prolezt cely forum a rucne promazat "emeliexyhox" kde se dá :( > pripadne mene debilni reseni nahrat si např. v seleniu skript co by to promazal ano, takové akce už tu byly mnohokrát... akorát většinou proto, že žádný admin nebyl dostupný, aby to smáznul najednou... <{/ForumPost}> |
[[Category:Matematická lingvistika]] |