Aproximativní metody, variační princip, poruchový počet, adiabatická aproximace, jednoelektronové přiblížení
Aproximativní metody
metody řešení (a malých zanedbání). Např.
Teorie středního pole (a rozšíření jako např. metoda Hartree-Fock, Náhodná fáze apod.) Dynamická teorie středního pole Perturbační teorie a Greenovy funkce Konfigurační interakce Monte-Carlo na Hamiltonián Teorie hustotní funkce a další
Hartree-Fockova self-konzistentní metoda vychází ze Slaterova determinantu mnohačásticového systému - částice interagují, my ale předpokládáme, že ne, a snažíme se najít takové jednočásticové vlnové fce, které budou daný systém ve výsledku nejlépe aproxiovat. Takže ve výsledku se řeší soustava rovnic hamiltoniánu podobná poruchové metodě, kde se jednočásticové vlnové fuknce hledají pomocí hamiltoniánu ve tvaru kinetická energie + Coulomb. působení s jádrem + působení ostatních elektronů + člen podobný el. působení je daný en. stav.
Většinou to nejde moc řešit, někdy se čtvrtý člen škrtá.
Variační princip
vychází z nečasové Schr. rovnice -
*Optimalizace nelineárních parametrů:
Dosadit nějakou předpokládanou vlnovou funkci, požadovaný hamiltonián a výsledný zintegrovaný výraz parciálně derivovat podle parametru ve vlnové fci.
*Optimalizace lineárními parametry:
Nechť má vlnová fce tvar lineární kombinace referenčních stavů:
Variační energie má pak tvar
Řeší se pak tedy zobecněný vlastní problém.
Poruchový počet
Hamiltonián, který hledáme, napíšeme jako součet známého hamiltoniánu a nějaké jeho "poruchy" (např. anharmonický příspěvek u oscilátoru).
na jednotlivé rovničky podle mocnin poruch.
Dobrý hodit si psi1 na jednu stranu, psi dva na druhou, aby stejné stavy byly na jedné straně. Teď budeme násobit vhodnými bra vektory, aby poruchové energie měly tvar
atd. E1 se dá spočítat dobře, pro E2 je třeba znát E1 a ještě působení H0 na stav psi1. To se dá vyřešit zase trikem - rozklad psi1 do báze vlastních stavů H0 (lin. kombinace).
Dosadit do vztahu pro E2 a vyjde
Problém nastane, pokud je systém degenervaný.