Troja

Trója licence viz http://matfyzak.cz/wp/budovy-matfyzu-jako-vektor/

Adresa budovyV Holešovičkách 2 Praha 8
OsazensvoFyzici, informatici
ZajímavostiSídlí zde i FJFI ČVUT, v L pak naleznete Van der graafuv urychlovač a jaderňácký reaktor VR1, krycím jménem Vrabec. Celý komplex kromě budovy C a N je průchozí podzemními chodbami. N1 je naše největší posluchárna (250 míst).
PosluchárnyOznačeny písmeny „T“, „A“, „V“, „C“, „L“ a „N“ (T1, T2, T5–T10, VxxxJAZ, N1-N11) + seminární místnosti na jednotlivých katedrách
Kde se najístV suterénu koleje 17. listopadu je menza (aktuálně zavřená). Nad menzou je budova FHS, kde je bufet. Přímo v budově T je bufet, po budovách jsou rozmístěné automaty, další místo s jídlem je až na Nádraží Holešovice a na Bulovce.
KolaStojany před budovami a v chodbě před vrátnicí L

Budov v Troji je šest – jedna vysoká a čtyři placaté. Placaté se zvou: objekt poslucháren, těžké laboratoře, vývojové dílny (tady jsou jazyky a nízké teploty), kryopavilon a IMPAKT, vysoká pak katedrový objekt.

V objektu poslucháren jsou nově zrekonstruované velké posluchárny T1 a T2 a v prvním patře malé T5 až T10. V přízemí je bufet, který si lidé pochvalují, neopomenutelný lab a je zde vedle vrátnice i studentské respirium. V minulosti tady byl oddělený zasklený prostor, kde sídlila skriptárna-knihkupectví-papírnictví, a první patro bylo zabráno Gymnáziem Bernarda Bolzana.

Průchodem se dostanete do vysoké budovy. Ta patří výlučně fyzikům (a nejen našim, sídlí zde i FJFI ČVUT). V letech 2009 a 2010 došlo k výměně vnějšího obložení budovy, takže se nemusíte bát, že by na vás spadla. K tomu se také váže historka o tom, že původní obložení bylo otočeno naruby. Sice stavební firma prohlásila, že šlo o náhodu, nicméně členové katedry statistiky spočetli, že náhoda byla spíše to, že to teď dali správně.

Za objektem poslucháren jsou těžké laboratoře, v nichž se nachází, mimo jiné, Van der Waalsův urychlovač a jaderňácký reaktor VR1, krycím jménem Vrabec (podbízí se přirozená otázka, co ve skutečnosti znamená ono rčení „jít s kanonem na vrabce“). V těžkých laboratořích se provádí polovina úloh Fyzikálního praktika IV.

Budova položená nejblíže magistrále se označuje jako IMPAKT (Informatické a Matematické Posluchárny, Auditorium a Knihovna Troja). Tato budova byla otevřena v roce 2020. Probíhá zde výuka prváckých předmětů informatiků a matematiků. Kromě toho je zde největší posluchárna Matfyzu - N1. Dále tu jsou kanceláře některých informatických kateder a laboratoř robotiky.

V budově mezi IMPAKTem a objektem poslucháren je katedra jazykové přípravy, fyzici nízkých teplot, astronomové a další lab. Celý komplex lze projít „suchou nohou“ díky důmyslnému systému katakomb, který se pod ním nachází, a lávce mezi hlavní budovou a těžkými laboratořemi.

Mezi jazyky a lesem na Bílé skále leží jedna z nejnovějších budov trojského areálu, kryopavilon z roku 2005. Zde se zkapalňuje helium a nacházejí se laboratoře katedry fyziky nízkých teplot a Fyzikálního ústavu AV ČR. V prvním patře je seminární místnost C126. Tato budova jako jediná není přístupná chodbami z ostatních objektů.

Mapa

Troja mapa