Syntax highlighting of Učící techniky

# Učící techniky

## Konkrétní techniky

### Spaced repetition (viz [Anki](/Software%20pro%20usnadnění%20studia)
Vhodné pro zapamatování definic a jednoduchých konceptů. Princip je, že pro dlouhodobé uložení informac stačí upomínat se snižující se frekvencí.

### Feynmanova technika (kachničkové učení)
Vysvětlete někomu, nebo plyšákovi, co se učíte. "Pokud to nezvládneš předat, tak to neumíš."

### Rekurzivní ponoření
Místo čtení kapitoly v učebnici/skriptech lineárně se nejdříve podívejte na všechny definice/věty/koncepty, zkuste si je nějak kategorizovat a až pak čtěte lineárně. To samé lze udělat na úrovni kapitol, nejdříve přečist všechna shrnutí a až pak se do nich ponořit více.

### Zaplavení intuice
Pokud nějaký koncept potřebujete do hloubky pochopit, tak je dobré se na něj podívat z mnoha úhlů pohledu (google je v tomto váš kamarád). Místo pouhého čtení skript a zápisků lze třeba prozkoumat, českou a anglickou wikipedii, skripta z jiných škol (používejte Ctrl+F!), nějaké youtube vysvětlení, nahranou přednášku z prestižní školy...

### Mentální mapa
Kreslení a vizualizace nám dá nadhled. Lze použít papír, nebo nějaký software.

### Projektové učení
Většinou zahrnuto jako podmínka k zápočtu, ale navíc lze třeba vytvořit shrnutí tématu v textu/videu/krátké popularizační přednášce.

## Obecné principy
### Aktivni vybavování
Když si něco vybavujeme, tak si to zapamatujeme lépe, než jen čtením.

### Asociace
Náš mozek má rád asociace, což se někdy hodí a někdy ne. Je výhodné měnit místo učení, protože tím se informace od něj odloučí (což chceme, jelikož zkoušku děláme v jiném prostředí než v místě učení). Naopak lze udělat umělou asociaci která nám pomůže, třeba když si vybavíme nějaký objekt, tak na něj můžeme navázat znění věty/definice. 

### Barvičky a divný vzhled
Je to debilní, ale pokud něco vypadá netradičně, tak si to zapamatujeme lépe.

### Bineural beats
Ukazuje se, že bineural beats s rozdílem frekvencí 40Hz jsou prospěšné na pozornost a paměť.