Průvodce prváka

Z ωικι.matfyz.cz
Přejít na: navigace, hledání

…aneb co je třeba zařídit při začátku prvního ročníku Bc. studia na Matfyzu

Tento dokument je takový soupis informací pro lidi, kteří nebyli na Albeři - viz dále.

Pokud chcete provést úpravu, klidně mažte staré informace z minulých let - tam kde je to vhodné uvádějte rok (v závorkách). Pokud je informace aktuální i rok aktualizujte. Všechno pište objektivně, vlastní zkušenosti je možné psát na řádek s dvojtečkou na začátku a podepisem+datem na konci - takhle:

Dokument jsem začal psát na konci října 2009, v prváku na informatice. Před začátkem školy mi tyhle informace chyběly a nikdo mi nebyl moc schopen odpovědět. Navíc mě rozmrzelo, že ani po dotazu nebyla Studentská kuchařka vystavena online. Kamarád, který byl o rok výš, mi potvrdil, že byl na začátku ztracen úplně stejně, takže jsem se rozhodl hodit své zkušenosti online.
V druhém semestru jsem na nějaké psaní neměl náladu, zvlášť když nebylo jisté, že ročník dodělám. Teď doplňuju informace pro vás další prváky :) ~Pavel Zbytovský, 13.8.2010Před začátkem školy[editovat | editovat zdroj]

Podání přihlášky na VŠ[editovat | editovat zdroj]

Přihlášku je třeba podat elektronicky. Výsledné PDF je třeba si vytisknout a doporučeně poslat na studijní oddělení spolu s kontrolním ústřižkem složenky, kterou jste platili přijímací řízení. Postačí i vytištěný výpis z elektronického bankovnictví.

Zaslání maturitního vysvědčení[editovat | editovat zdroj]

Potvrzení přijetí přihlášky přišlo nějak v březnu (2009) s žádostí o zaslání úředně ověřené kopie maturitního vysvědčení. Ověření stojí asi 35 Kč/strana. Je ho možné vystavit u všech notářů, na městských úřadech a v Czech Pointech.

Pokud kopii vysvědčení odešlete cca koncem května (2010), pak cca koncem června obdržíte dopis s informací o zápisu a papírem "Rozhodnutí o studiu", který je třeba podepsat a odeslat zpět na studijní. Pozvánku na Albeř byste pak měli dostat na přelomu července a srpna. Pokud se zpozdíte, nemusí pozvánka přijít.

Rozvrh a SIS[editovat | editovat zdroj]

SIS (tedy studentský informační systém) sídlí na adrese https://is.cuni.cz/studium - po přihlášení svým nově vytvořeným heslem pravděpodobně nic zajímavého neuvidíte. Váš Rozvrh NG se zaplní až pár dní před začátkem školy. Pokud nemáte číslo kroužku, najděte si ho v Evidenčním listu v SISu.

Pro získání rovrhu se ze SISu odhlašte a klikněte nahoře na "Studenti", v menu potom vyberte Druh B (Bc), Program (Informatika/Matika/Fyzika), Ročník 1 a vaše číslo kruhu. Tím získáte rozvrh pro celý kruh, který ještě nemá upřesněné angličtiny. Ty je možno vybrat si jakékoliv.

Lepší je počkat až tak do pátku před začátkem školy, objevilo se tam více termínů angličtiny. Na angličtinu je třeba se přihlásit přes SIS a je to potřeba udělat včas, jinak tam není místo. Jsou čtyři obtížnosti A-D.

Pokud AJ vidíte po přihlášení ve svém rozvrhu, tak stačí kliknout na předmět a dole vpravo zvolit "Zapsat". Pokud předměty nevidíte v rozvrhu, je nutné vybrat na úvodní stránce Předměty a Anglický jazyk vyhledat. Tlačítko "Zapsat" je pak stejné.

Přestup na jinou školu[editovat | editovat zdroj]

I to musí někteří z nás řešit, je to možné pouze po uzavření prvního ročníku - tedy mít dost kreditů. Více informací a uznání jiných zkoušek vám řekne proděkan cílové fakulty, je třeba zajít na konzultační hodinu.

Tipy[editovat | editovat zdroj]