{{Předmět|Fyzika povrchů|doc. RNDr. Jiří Pavluch, CSc.|NEVF129}}
Obecné informace k předmětu
Zápisy z přednášek
9. 10. 2008
Definice povrchu:
není univerzální, závisí na aplikaci.
Někdy několik Å, někdy i několik μm.
závisí na skupenství látky
pro kapaliny – hustota látky v objemu klesne na hustotu nasycených par – pokles – přechod – spojitý – povrch je uprostřed poklesu (viz. ks obr. 1.1)
zpravidla „poslední atomová rovina”. Narušení je ale dávno před tím.
dva pojmy
povrch
okraj – nevhodný překlad slova selvedge: liší se uspořádáním či složením
Geometrická struktura povrchu
Ideální povrch: dokonalá, bez příměsí (méně než 1 % ?) čisté – prakticky problém, monokrystalický
získání vhodného povrchu: potřeba dobře definovaný – musíme vědět co čekat.
vpravíme do UHV
špinavý povrch – očistíme, tepelné čištění, iontový bombard (defekty po bombardu zlepšíme tepelným ohřátím – mřížka relaxuje, ale pak zase nečistoty z objemu)
špinavý povrch vpravíme do UHV – odstraníme: lámání, štípáníčistý povrch vytvoříme, napařování, naprašován,
Reálný monokrystalický povrch: poloha roviny asymetrická, nečistoty i poruchy různé Defekty v uspořádání atomů – rekonstrukce (změna uspořádání) – relaxace (změna mezirovinných vzdáleností) Znaménko relaxace může být různé pro různé povrchy i pro různé roviny u jednoho povrchu.
Typy vazeb v pevných látkách:
Van der Waalsovy – atomy se vážou jako celek – výměnné síly – přitažlivé působení časově proměnných dipólu atomů. Např. Ar, CO<sub>2</sub>, krystalizace za nízkých teplot
kovová – plyn e<sup>-P</sup> mezi atomovými zbytky Wignerovy-Seitzovy buňky vyhlazeny na povrchu
krystalické struktury kovů
příklad znaménka relaxace -u Fe závisí na
hrubosti (jak dobře řízneme podél roviny) povrchu. Vysoká čísla rovin – vysoká hrubost velké % relaxace
vzdálenosti od povrchu (ks. obr. 1.3.)
*rekonstrukce *kovů nejsou tak časté, ale často vyvolané
Př. W c(2x2). Závisí i na tom, čím byla rekonstrukce indukována
kovalentní vazba – vazby silné, společné orbity – směrované. Čistě kovalentní vazba je u látek pouze u látek z jednoho typu atomů – homeopolární látky. U různých prvků není vazba ryze kovalentní. Těžiště e<sup>-</sup> se posunuje k prvku s větší elektronegativitě.
látky se čtyřmi vazbami mají př. diamantovou, sfaleritovou apod stavbu.
inotová – když už je rozdíl elektronegativit velký (není přesně určeno – zvyk). Iontová vazba převládá nad kovalentní. e<sup>-</sup> jsou vázány silně, látka izolant. Stejně atomů jednoho typu a druhého (jako NaCl). Na povrchu se atomy nemohou obklopovat atomy => snižování volné povrchové energie – fazety.
molekulární – kvalitativní rozdíl – stavební prvky nyní celé molekuly Wan der Waalsovy síly okrajovými atomy, nebo elektricky – polární látky
Amorfní a polykrystalické látky – lokálně krystalické, popis je obdobný jako u krystalů, ale perioda struktury se zvolí obrovská
Elektronová struktura povrchu
Elektronová struktura v objemu (opakování)
*Volný elektron *– rovinná vlna. vlnový vektor reálný
*Elektron v dokonalém nekonečném krystalu: *Blochova vlna, téměř rovinná:
<center>
*u<sub>k</sub> *je periodické s mříží. Spektrum energií se rozpadá na pásy. V pásu je spojitá. Pokud k vyhovuje řešení tak i n2π + k je taky v pořádku
Elektron v dokonalém konečném krystalu (L<sub>x</sub>, L<sub>y</sub>, L<sub>z</sub>): Blochové vlny platí. Ale ještě pořešit rozměry. Nejlepší cyklické okrajové podmínky. Energetické spektrum se rozpadne na diskrétní hladiny. Počet je roven počtu atomů tvořící krystal – slušné přiblížení: stále pásové kvazispojité. (viz. ks obr. 1.7.) Kroning-Penny – pravoúhlé bariery místo reálného homolovitého tvaru potenciálu. Řešení ks s. 13.
Pro tunelování e<sup>-</sup> barierami mezi jednotlivými atomy je důležitá plocha bariéry (*V<sub>+</sub> -E)b – *míra vazby k jednotlivému atomu.
Category:Předměty
Category:Fyzika