okruhy 14/15: Typy dotazovacích jazyku (procedurální, neprocedurální, jazyky pro výber dokumentu), SQL a jeho standardy. Algoritmy implementace relacních operací. Vyhodnocování a optimalizace dotazu. Algoritmy vyhodnocení dotazu v Datalogu a Datalogu s negací. Objektové rozšírení relacního modelu dat. Databáze textu - modely (Booleovský, vektorový). Vyhledávání vzorku v textech (sousmerné, protismerné). XML data v relacích, indexace XML dat, podobnost XML dat, XML a webové služby. Datový model RDF, dotazovací jazyk SPARQL, podobnostní dotazy v multimediálních databázích, metrické indexacní metody.
Typy dotazovacích jazyků (procedurální, neprocedurální, jazyky pro výběr dokumentů)
Procedurální
popisují jak se dostaneme k hledanému výsledku (jednotlivé příkazy)
dotaz jako posloupnost operací nad relacemi, jsou založeny na relační algebře
:💡 RA: neprocedurální, nicméně struktura výrazu navádí na pořadí a způsob vyhodnocení *SQL server: Transact SQL (T-SQL)
*Oracle: PL/SQL (také navigační, algebraické)
Neprocedurální
popisují co chceme zjistit (specifikujeme jak má vypadat výsledek) a je na DB systému, aby řekl, jak se k výsledku dostat
dotaz se zadává jako predikát charakterizující výslednou relaci, výsledkem výběru dat je relace, která splňuje podmínky formule. Jsou založeny na relačním kalkulu.
:💡 Relacniho kalkul: „více neprocedurální“ než relační algebra. Specifikuje se pouze „co má výsledek splňovat“.
SQL (ISO standard, dotazovací jazyk pro relační DB)
XQuery (standard W3C, dotazovací jazyk pro XML)
(také specifikační, deskriptivní, deklarativní)
Jazyky pro výběr dokumentů
dokumentografické informační systémy (hledám dokumenty, které obsahují určité termy) *boolský model
*vektorový model
SQL
{{:Databázové_modely_a_jazyky/SQL}}
[[Formální_základy_databázové_technologie#Algoritmy_vyhodnocen.C3.AD_dotaz.C5.AF_v_Datalogu_a_Datalogu_s_negac.C3.AD|Algoritmy vyhodnocení dotazů v Datalogu a Datalogu s negací]] (🎓🎓)
přesunuto do Datalogu v "Formální základy databázové technologie"
DIS
{{Zkazky|
DMJ - Booleovský a vektorový model (2012) - Slovy jsem popsal oba modely. U Booleovského jsem popsal, jak se indexuje, jak se vybírají termy a jak vypadají dotazy. Zmínil jsem se o složitosti počítání relevance. Dále jsem popsal vektorový model, jak vypadají dotazy apod. Zmínil jsem se, jak se počítá TF a ITF. Zkoušející se jen zeptal na pár otázek a byl spokojen.
DMJ - Indexace v DIS (2009, Kopecky) - Boolske systemy - reprezentace matici - moc velke, signatury, zbytek ze mne musel pan Kopecky dost pacit (invertovany soubor, jak ho ziskame - setridim dvojice (term, dokument) vnejsim tridenim a pak k nim sestrojim ten invertovany index). Vektorove systemy - formulovat vsechny vzorecky na TF, ITF, NTF, normalizovany vektor pro dokument. Takze tam jsem uz dalsi otazku nedostal..
DMJ - Vekt. a boolsky model (2009, Kopecky) - Zrejme oblubena otazka pana Kopeckeho. Uz som bol unaveny ale dal som boolsky model vcelku obstojne a pri vektorovom iba zaklad. Pan Kopecky ale skusa prijemnym sposobom a ak ste to nikedy vedeli tak to z vas dostane seriou lahkych otazok. Nepotrpi si na formalizmoch - staci mu to porozpravat po lopate a vediet princip :)
DMJ - Indexace dokumentů (2009, Skopal) - mám invertovaný soubor, index obsahuje jednotlivé termy, které pak mají seznam dokumentů, ve kterých se vyskytují - co ze mě doc. Skopal doloval bylo říct, že tyhle dokumenty jsou v tom seznamu setřízené, aby bylo urychlené vyhodnocování (problém byl v tom, že obrázek, kterej jsem k tomu nakreslil nebyl úplně jednoznačnej a každej jsme ho pochopili jinak, takže jsem za vůbec nechápal, co po mě chce, ale moh jsem si za to sám
DMJ - Vektorový model (2008, Pokorný) - chápal som to len intuitívne (vôbec som nevedel žiadne vzorce ITF a podobne), čo mu trochu vadilo, nakoniec to pochopil a netrápil ma
IDS - Vektorovy a boolovsky model (2009, Kopecky) - princip, tvar dotazu a odpovede, implementacia
}} {{:Databázové_modely_a_jazyky/DIS}}
Odborné
{{:Databázové_modely_a_jazyky/Odborne}}
{{Statnice_I2}}