Státnice - Informatika - Zkazky / zkušenosti

Z ωικι.matfyz.cz
Verze z 2. 6. 2008, 19:03, kterou vytvořil 84.42.173.213 (diskuse) (Otazky & odpovědi z 28.5.2008: +moje)

Přejít na: navigace, hledání

Spousta řešených otázek z minulých let je na modrem

Otazky & odpovědi z 28.5.2008

Zavoral - distribuovaný konsenzus

  • Chtěl vědět definici (přesnou), problém nespolehlivosti uzlů, nespolehlivosti zpráv, kdy je řešitelné a jak (jde v podstate o byzantske generaly + zobecneni & neresitelnost potvrzovani zprav pri nespolehlivem prenosu).


Yaghob - podpora multiprocesoru v OS

  • Je třeba ošetřovat paměť, procesy, synchronizaci, ... Myslim že jsem to fakt uměl, Chtěl toho vědět fakt hodně, kromě klasických věcí dokonce škálovatelnost synchronizačních primitiv na velké množství procesorů, barrier instrukce, problémy s prefetch a reorderingem...


Obdržálek - virtuální pamět

  • Chtěl vědět +- klasiku - proč, jak, podpora hw, stránkování, segmentace, co se používá, co se nepoužívá, kde jak. Ke většině odpovědí má nějakou záludnou otázku typu a jde to i bez toho? A nejde to jinac? Pouziva se tohle ci tamto v praxi? Pouzivalo se v historii?


Zemlicka - trideni ve vnitrni pameti

  • Klasika, nejake ty vychytanejsi, kdy jaky se vyplati vic (asort s malo inverzemi, prihradkove pri malem univerzu). celkem o.k., meli jsme trochu problemy s terminologii, jelikoz zemlicka pouziva jinou nez koubek


Jakysi mily teoretik - savitchova veta

  • Napsal jsem vetu, myslenku dukazu (sestrojime turingac, simulujeme vsechny vetve, recyklujeme + pamatujeme stavy...) v pohode stacilo, zeptal se me jeste na par otazek a o.k.

Trpělivý teoretik - Pseudopolynomiální algoritmy a aproximační schémata

  • Napsal jsem špatnou definici pseudopolynomiálních algoritmů, aproximací, AS, a ÚPAS. Na dotaz jestli znám nějaké AS jsem zmínil ÚPAS pro SP, a to že patrně obsahuje nějakou proceduru co cosi prořezává. Posléze se mi podařilo přijít na správnou definici pseudopolynomiálních algoritmů, a to jak by zhruba měl vypadat pseudopolynomiální algoritmus pro problém batohu. Tou dobou ale už všichni ze zkoušky odešli tak mě nechal jít :-)

Spěchající teoretik - Stromové vyhledávací struktury

  • Popsat jsem A4 binárními stromy, jejich procedurami insert a delete, popisem jak se vyvažují AVL stromy, a stručnými pravidly jak vypadají červenočerné stromy. Chtěl jsem si udělat i něco o B-stromech, haldách a triích, ale zkoušející si prohlédl můj papír s binárními stromy a prohlásil, že mu to stačí.

Adámek - Komunikace a synchronizace procesů, uváznutí

  • popsal jsem spinlock, synchronizační primitiva a zodpověděl nějaké otázky na to jak se to použití liší na SMP; pak jsme mluvili o klasických synchronizačních problémech a zablokování (Coffmanovy podmínky, předcházení, řešení)

Adámek - Middleware (CORBA, DCOM, EJB)

  • rozepsal jsem princip RPC a RMI u CORBY, mluvili jsme o POA a default servantu (k čemu je to dobré apod.), pak jsem měl napsané Java RMI, EJB (typy beanů), JMS (modely doručování) a DCOM

Peterka - Přenosové služby (spojované/nespojované)

  • napsal jsem rozdíl mezi spojovanými a nespojovanými službami, jednotné řešení v ISO/OSI a tím že v TCP/IP si člověk může vybrat mezi TCP a UDP, dál se ptal na fungování TCP, a to nad čím běží které protokoly (DNS, RTP)