Služby

Z ωικι.matfyz.cz
Verze z 11. 6. 2005, 02:57, kterou vytvořil MiEro (diskuse | příspěvky) (Servery: doplneni, rozsireni a oprava mylek)

Přejít na: navigace, hledání

Online

Webové služby

Servery

...možná si časem zaslouží vlastní stránku.

Na matfyzu a v jeho okolí běží řada počítačů, kde matfyzák může získat účet. Jde jednak o servery provozované fakultou (za fakultní peníze na fakultní síti), za druhé počítače provozované současnými, bývalými či budoucími matfyzáky. Různé počítače umějí různé věci a získat na nich účet je různě složité.

  • artax.karlin.mff.cuni.cz - konzervativní linuxový server určený všem studentům, kterí nechtějí být omezování místem na disku, filesystémem, nebo otravními nařízeními správce. Založením konta na artaxu získa student přístup do Karlínske laborky a naopak. Konzervativní proto, že běží na Debian stable a upgraduje se jednou za několik let. Mimochodom na artaxu bydlí táto wiki ;-)
  • atrey.karlin.mff.cuni.cz - kultovní fakultní server, kde mohou získat účet jen vyvolení zasloužilí matfyzáci. Účty se odlišují i tím, že jsou pěkné jmenné a skoro doživotní. Vlastnictví emailu typu nekdo@atrey.karlin.mff.cuni.cz proto někdo považuje za prestižní záležitost, rýpal naopak za snobárnu. Atrey je dobrým místem, kde lze na talku zastihnout členy klanů KSP, M&M a ŠMF.
  • mail.kolej.mff.cuni.cz - pravděpodobně jediný server s FreeBSD dostupný pro studenty. Hodí se hlavně pro lidi bydlíci na koleji 17.listopadu, neboť ho lze využít jako gateway oběma směry. Žádosti posílejte na netadm@kolej...
  • mbox.troja.mff.cuni.cz
  • sirrah.troja.mff.cuni.cz - server přístupný převážně studentům astronomie. Linux.
  • ss1000.ms.mff.cuni.cz - centrální server (mostly) Linuxové laborky na Malé Straně, přihlasuje se pouze na lokální stanice u-pl0 až u-pl40+ (i vzdáleně). Základní znaky: distribce Gentoo, 15MB zálohovaných dat, nestandardní filesystém AFS, 2GB limit na odchozí data do internetu.
  • urtax.ms.mff.cuni.cz - Ulitácky klon artaxu, běžíci na Slackwaru.
  • zoo.karlov.mff.cuni.cz - Linuxový server karlovské laborky. Účet může získat každý student mff - obvykle tak, že při zakládání novellovské účtu v PLK řekne, že chce účet i na Linuxu. Účty bývalých studentů se ovšem mažou.

Fyzické

Počítače atd