Služby: Porovnání verzí

Z ωικι.matfyz.cz
Přejít na: navigace, hledání
(link na login do SISu)
(aktalizace odkazu na M&M)
 
(Není zobrazeno 63 mezilehlých verzí od 33 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
* [https://is.mff.cuni.cz/sis/login.php Přímý link na login do SISu]
+
==Webové služby==
* [http://artax.karlin.mff.cuni.cz/blog/ Blog matfyzáka]
+
* [https://is.cuni.cz/studium/login.php SIS] (zápis předmětů, zkoušek, atp.)
* ...
+
** [http://is.cuni.cz/studium/kdojekdo/index.php Hledání studentů]
 +
* [https://is.ms.mff.cuni.cz NET IS] (pro placení KolejNETu)
 +
* [https://ubytovani.is.cuni.cz/zadosti/zadatel Mašinka IS]
 +
* [https://www.is.cuni.cz/koleje/platby/ Platební IS na koleje]
 +
* [https://www.is.cuni.cz/webapps Soc IS] (pro podávání žádostí o ubytovací stipendia a granty na GAUK)
 +
* [http://www.mff.cuni.cz/fakulta/lib/lib.htm Knihovna MFF UK]
 +
* [https://su.mff.cuni.cz/ Studentské úložiště (10 GB, sdílené laby)]
 +
 
 +
==Servery==
 +
...možná si časem zaslouží vlastní stránku.
 +
 
 +
Na matfyzu a v jeho okolí běží řada počítačů, kde matfyzák může získat účet. Jde jednak o servery provozované fakultou (za fakultní peníze na fakultní síti), za druhé počítače provozované současnými, bývalými či budoucími matfyzáky. Různé počítače umějí různé věci a získat na nich účet je různě složité.
 +
 
 +
* [http://artax.karlin.mff.cuni.cz/ artax.karlin.mff.cuni.cz] - konzervativní linuxový server určený všem studentům, kteří nechtějí být omezováni místem na disku, filesystémem, nebo otravními nařízeními správce. Založením konta na artaxu získa student přístup do Karlínske laborky a naopak. Konzervativní proto, že běží na [http://www.debian.org/ Debian] stable a upgraduje se jednou za několik let. Možnost webových stránek. ''Mimochodem na artaxu bydlí táto wiki ;-)''
 +
* [http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/ atrey.karlin.mff.cuni.cz] - kultovní fakultní server, kde mohou získat účet jen vyvolení zasloužilí matfyzáci. Účty se odlišují i tím, že jsou pěkné jmenné a skoro doživotní. Vlastnictví emailu typu nekdo@atrey.karlin.mff.cuni.cz proto někdo považuje za prestižní záležitost, rýpal naopak za snobárnu. Atrey je dobrým místem, kde lze na talku zastihnout členy klanů [[KSP]], [https://mam.mff.cuni.cz M&M] a [[ŠMF]].
 +
* [[barbora.ms.mff.cuni.cz]] - novellácký server, který používají [[wen:Microsoft Windows|Windows]] v laborce na Malé straně. Je přístupný i přes ftp (stejný login a heslo jako pro přihlášení na MS). Vyskytuje se na něm informatický [ftp://barbora.ms.mff.cuni.cz//usr/vyuka/ archív] materiálu výuky.
 +
* [http://helena.troja.mff.cuni.cz/ helena.troja.mff.cuni.cz] - primární server laboratoře [http://labts.troja.mff.cuni.cz/ LabTS], účet pro zasloužilé studenty nebo řešitele softwarových projektů. Výkonný stroj s dvěma 3GHz Xeon procesory s [[wen:Hyperthreading|HyperThreadingem]], rychlým SCSI diskem a 350 GB diskového prostoru v RAID 5. Bez diskových kvót, pěkné jmenné a skoro doživotní účty. Progresivní konfigurace ([http://www.gentoo.org/ Gentoo]). Možnost webových stránek.
 +
* [http://labts.troja.mff.cuni.cz/ labts.troja.mff.cuni.cz] - sekundární server laboratoře [http://labts.troja.mff.cuni.cz/ LabTS], účet může získat každý student a je společný i pro Windows a Linux stroje labts01 až labts18 v laborce (domovské adresáře jsou díky AFS všude stejné, výchozí kvóta je 100 MB, výkonné stroje labts06 až labts08 jsou non-stop v Linuxu). Konfigurace se snaží být progresivní. Progresivní proto, že stroje běží na [http://www.gentoo.org/ Gentoo] (příp. [http://www.microsoft.com/windowsxp/default.mspx Windows XP]) a obsahují celou řadu zajímavého a pravidelně aktualizovaného softwaru. Možnost webových stránek.
 +
* [[lucy.troja.mff.cuni.cz]]
 +
* [[mail.kolej.mff.cuni.cz]] - pravděpodobně jediný server s [http://www.freebsd.org/ FreeBSD] dostupný pro studenty. Hodí se hlavně pro lidi bydlící na [[Kolej 17. listopadu|koleji 17. listopadu]], neboť ho lze využít jako gateway oběma směry. Žádosti posílejte na netadm@kolej... POZOR: Na ssh se jde připojit jen z IP, která má reverzní DNS záznam.
 +
* [[mbox.troja.mff.cuni.cz]]
 +
* [[sirrah.troja.mff.cuni.cz]] - server přístupný převážně studentům astronomie. Linux.
 +
* [[ss1000.ms.mff.cuni.cz]] - centrální server (mostly) Linuxové laborky na Malé Straně, přihlašuje se pouze na lokální stanice u-pl0 až u-pl40+ (i vzdáleně). Základní znaky: distribuce [http://www.gentoo.org/ Gentoo], 30 MB zálohovaných dat, nestandardní filesystém AFS, 2 GB limit na odchozí data do internetu. Možnost webových stránek v doméně [http://www.ms.mff.cuni.cz/ www.ms.mff.cuni.cz].
 +
* [[u-mac.ms.mff.cuni.cz]] - pravděpodobně jediný stroj s [http://www.apple.com/macosx/ Mac OS X] dostupný pro studenty, fyzicky umístěn v Rotundě na Malé Straně. Účty se zatím zakládají jen lokálně přímo u stroje, pokud u něj zastihnete správce. [http://wiki.ms.mff.cuni.cz/wiki/Po%c4%8d%c3%adta%c4%8d_MacOsX Podrobnosti].
 +
* [[zoo.karlov.mff.cuni.cz]] - Linuxový server karlovské laborky. Účet může získat každý student mff - obvykle tak, že při zakládání novellovského účtu v PLK řekne, že chce účet i na Linuxu. Účty bývalých studentů se ovšem mažou.
 +
 
 +
==Počítačové laboratoře==
 +
[[Image:rotunda.jpg|240px|thumb|Laboratoř [[Rotunda (lab)|Rotunda]] na MS]]
 +
Detaily viz kategorie [[:Category:Počítačové laboratoře|Počítačové laboratoře]].
 +
 
 +
* [[Carolina]] - Laboratoř pro zrakově postižené studenty na Malé Straně
 +
* [[K10]] - Karlínská laboratoř na přízemí v místnosti K10
 +
* [[LabTF]] - Laboratoř v Troji ve fyzikální budově.
 +
* [[LabTS]] - Laboratoř v Troji v budově jazyků.
 +
* [[Menza (lab)|Menza]] - Laboratoř na koleji 17. listopadu v Troji.
 +
* [[PLK]] - Laboratoř na Karlově.
 +
* [[Rotunda (lab)|Rotunda]] - Laboratoř na Malé Straně, stroje s Windows a unixové stroje (Linux, Solaris, IRIX, Mac OS X).

Aktuální verze z 3. 10. 2019, 09:23

Webové služby[editovat | editovat zdroj]

Servery[editovat | editovat zdroj]

...možná si časem zaslouží vlastní stránku.

Na matfyzu a v jeho okolí běží řada počítačů, kde matfyzák může získat účet. Jde jednak o servery provozované fakultou (za fakultní peníze na fakultní síti), za druhé počítače provozované současnými, bývalými či budoucími matfyzáky. Různé počítače umějí různé věci a získat na nich účet je různě složité.

 • artax.karlin.mff.cuni.cz - konzervativní linuxový server určený všem studentům, kteří nechtějí být omezováni místem na disku, filesystémem, nebo otravními nařízeními správce. Založením konta na artaxu získa student přístup do Karlínske laborky a naopak. Konzervativní proto, že běží na Debian stable a upgraduje se jednou za několik let. Možnost webových stránek. Mimochodem na artaxu bydlí táto wiki ;-)
 • atrey.karlin.mff.cuni.cz - kultovní fakultní server, kde mohou získat účet jen vyvolení zasloužilí matfyzáci. Účty se odlišují i tím, že jsou pěkné jmenné a skoro doživotní. Vlastnictví emailu typu nekdo@atrey.karlin.mff.cuni.cz proto někdo považuje za prestižní záležitost, rýpal naopak za snobárnu. Atrey je dobrým místem, kde lze na talku zastihnout členy klanů KSP, M&M a ŠMF.
 • barbora.ms.mff.cuni.cz - novellácký server, který používají Windows v laborce na Malé straně. Je přístupný i přes ftp (stejný login a heslo jako pro přihlášení na MS). Vyskytuje se na něm informatický archív materiálu výuky.
 • helena.troja.mff.cuni.cz - primární server laboratoře LabTS, účet pro zasloužilé studenty nebo řešitele softwarových projektů. Výkonný stroj s dvěma 3GHz Xeon procesory s HyperThreadingem, rychlým SCSI diskem a 350 GB diskového prostoru v RAID 5. Bez diskových kvót, pěkné jmenné a skoro doživotní účty. Progresivní konfigurace (Gentoo). Možnost webových stránek.
 • labts.troja.mff.cuni.cz - sekundární server laboratoře LabTS, účet může získat každý student a je společný i pro Windows a Linux stroje labts01 až labts18 v laborce (domovské adresáře jsou díky AFS všude stejné, výchozí kvóta je 100 MB, výkonné stroje labts06 až labts08 jsou non-stop v Linuxu). Konfigurace se snaží být progresivní. Progresivní proto, že stroje běží na Gentoo (příp. Windows XP) a obsahují celou řadu zajímavého a pravidelně aktualizovaného softwaru. Možnost webových stránek.
 • lucy.troja.mff.cuni.cz
 • mail.kolej.mff.cuni.cz - pravděpodobně jediný server s FreeBSD dostupný pro studenty. Hodí se hlavně pro lidi bydlící na koleji 17. listopadu, neboť ho lze využít jako gateway oběma směry. Žádosti posílejte na netadm@kolej... POZOR: Na ssh se jde připojit jen z IP, která má reverzní DNS záznam.
 • mbox.troja.mff.cuni.cz
 • sirrah.troja.mff.cuni.cz - server přístupný převážně studentům astronomie. Linux.
 • ss1000.ms.mff.cuni.cz - centrální server (mostly) Linuxové laborky na Malé Straně, přihlašuje se pouze na lokální stanice u-pl0 až u-pl40+ (i vzdáleně). Základní znaky: distribuce Gentoo, 30 MB zálohovaných dat, nestandardní filesystém AFS, 2 GB limit na odchozí data do internetu. Možnost webových stránek v doméně www.ms.mff.cuni.cz.
 • u-mac.ms.mff.cuni.cz - pravděpodobně jediný stroj s Mac OS X dostupný pro studenty, fyzicky umístěn v Rotundě na Malé Straně. Účty se zatím zakládají jen lokálně přímo u stroje, pokud u něj zastihnete správce. Podrobnosti.
 • zoo.karlov.mff.cuni.cz - Linuxový server karlovské laborky. Účet může získat každý student mff - obvykle tak, že při zakládání novellovského účtu v PLK řekne, že chce účet i na Linuxu. Účty bývalých studentů se ovšem mažou.

Počítačové laboratoře[editovat | editovat zdroj]

Laboratoř Rotunda na MS

Detaily viz kategorie Počítačové laboratoře.

 • Carolina - Laboratoř pro zrakově postižené studenty na Malé Straně
 • K10 - Karlínská laboratoř na přízemí v místnosti K10
 • LabTF - Laboratoř v Troji ve fyzikální budově.
 • LabTS - Laboratoř v Troji v budově jazyků.
 • Menza - Laboratoř na koleji 17. listopadu v Troji.
 • PLK - Laboratoř na Karlově.
 • Rotunda - Laboratoř na Malé Straně, stroje s Windows a unixové stroje (Linux, Solaris, IRIX, Mac OS X).