Editace stránky Služby

Z ωικι.matfyz.cz
Přejít na: navigace, hledání

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, bude vaše IP adresa zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, budou vaše editace připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Zkontrolujte a pak potvrďte změny zobrazené níže.
Aktuální verze Váš text
Řádka 1: Řádka 1:
==Webové služby==
+
* [https://is.mff.cuni.cz/sis/login.php Přímý link na login do SISu]
* [https://is.cuni.cz/studium/login.php SIS] (zápis předmětů, zkoušek, atp.)
+
* [http://artax.karlin.mff.cuni.cz/blog/ Blog matfyzáka]
** [http://is.cuni.cz/studium/kdojekdo/index.php Hledání studentů]
+
* [http://mff.alikuvkoutek.cz/quotes/ Citáty]
* [https://is.ms.mff.cuni.cz NET IS] (pro placení KolejNETu)
+
* ...
* [https://ubytovani.is.cuni.cz/zadosti/zadatel Mašinka IS]
+
* [https://www.is.cuni.cz/koleje/platby/ Platební IS na koleje]
+
* [https://www.is.cuni.cz/webapps Soc IS] (pro podávání žádostí o ubytovací stipendia a granty na GAUK)
+
* [http://www.mff.cuni.cz/fakulta/lib/lib.htm Knihovna MFF UK]
+
* [https://su.mff.cuni.cz/ Studentské úložiště (10 GB, sdílené laby)]
+
 
+
==Servery==
+
...možná si časem zaslouží vlastní stránku.
+
 
+
Na matfyzu a v jeho okolí běží řada počítačů, kde matfyzák může získat účet. Jde jednak o servery provozované fakultou (za fakultní peníze na fakultní síti), za druhé počítače provozované současnými, bývalými či budoucími matfyzáky. Různé počítače umějí různé věci a získat na nich účet je různě složité.
+
 
+
* [http://artax.karlin.mff.cuni.cz/ artax.karlin.mff.cuni.cz] - konzervativní linuxový server určený všem studentům, kteří nechtějí být omezováni místem na disku, filesystémem, nebo otravními nařízeními správce. Založením konta na artaxu získa student přístup do Karlínske laborky a naopak. Konzervativní proto, že běží na [http://www.debian.org/ Debian] stable a upgraduje se jednou za několik let. Možnost webových stránek. ''Mimochodem na artaxu bydlí táto wiki ;-)''
+
* [http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/ atrey.karlin.mff.cuni.cz] - kultovní fakultní server, kde mohou získat účet jen vyvolení zasloužilí matfyzáci. Účty se odlišují i tím, že jsou pěkné jmenné a skoro doživotní. Vlastnictví emailu typu nekdo@atrey.karlin.mff.cuni.cz proto někdo považuje za prestižní záležitost, rýpal naopak za snobárnu. Atrey je dobrým místem, kde lze na talku zastihnout členy klanů [[KSP]], [https://mam.mff.cuni.cz M&M] a [[ŠMF]].
+
* [[barbora.ms.mff.cuni.cz]] - novellácký server, který používají [[wen:Microsoft Windows|Windows]] v laborce na Malé straně. Je přístupný i přes ftp (stejný login a heslo jako pro přihlášení na MS). Vyskytuje se na něm informatický [ftp://barbora.ms.mff.cuni.cz//usr/vyuka/ archív] materiálu výuky.
+
* [http://helena.troja.mff.cuni.cz/ helena.troja.mff.cuni.cz] - primární server laboratoře [http://labts.troja.mff.cuni.cz/ LabTS], účet pro zasloužilé studenty nebo řešitele softwarových projektů. Výkonný stroj s dvěma 3GHz Xeon procesory s [[wen:Hyperthreading|HyperThreadingem]], rychlým SCSI diskem a 350 GB diskového prostoru v RAID 5. Bez diskových kvót, pěkné jmenné a skoro doživotní účty. Progresivní konfigurace ([http://www.gentoo.org/ Gentoo]). Možnost webových stránek.
+
* [http://labts.troja.mff.cuni.cz/ labts.troja.mff.cuni.cz] - sekundární server laboratoře [http://labts.troja.mff.cuni.cz/ LabTS], účet může získat každý student a je společný i pro Windows a Linux stroje labts01 až labts18 v laborce (domovské adresáře jsou díky AFS všude stejné, výchozí kvóta je 100 MB, výkonné stroje labts06 až labts08 jsou non-stop v Linuxu). Konfigurace se snaží být progresivní. Progresivní proto, že stroje běží na [http://www.gentoo.org/ Gentoo] (příp. [http://www.microsoft.com/windowsxp/default.mspx Windows XP]) a obsahují celou řadu zajímavého a pravidelně aktualizovaného softwaru. Možnost webových stránek.
+
* [[lucy.troja.mff.cuni.cz]]
+
* [[mail.kolej.mff.cuni.cz]] - pravděpodobně jediný server s [http://www.freebsd.org/ FreeBSD] dostupný pro studenty. Hodí se hlavně pro lidi bydlící na [[Kolej 17. listopadu|koleji 17. listopadu]], neboť ho lze využít jako gateway oběma směry. Žádosti posílejte na netadm@kolej... POZOR: Na ssh se jde připojit jen z IP, která má reverzní DNS záznam.
+
* [[mbox.troja.mff.cuni.cz]]
+
* [[sirrah.troja.mff.cuni.cz]] - server přístupný převážně studentům astronomie. Linux.
+
* [[ss1000.ms.mff.cuni.cz]] - centrální server (mostly) Linuxové laborky na Malé Straně, přihlašuje se pouze na lokální stanice u-pl0 až u-pl40+ (i vzdáleně). Základní znaky: distribuce [http://www.gentoo.org/ Gentoo], 30 MB zálohovaných dat, nestandardní filesystém AFS, 2 GB limit na odchozí data do internetu. Možnost webových stránek v doméně [http://www.ms.mff.cuni.cz/ www.ms.mff.cuni.cz].
+
* [[u-mac.ms.mff.cuni.cz]] - pravděpodobně jediný stroj s [http://www.apple.com/macosx/ Mac OS X] dostupný pro studenty, fyzicky umístěn v Rotundě na Malé Straně. Účty se zatím zakládají jen lokálně přímo u stroje, pokud u něj zastihnete správce. [http://wiki.ms.mff.cuni.cz/wiki/Po%c4%8d%c3%adta%c4%8d_MacOsX Podrobnosti].
+
* [[zoo.karlov.mff.cuni.cz]] - Linuxový server karlovské laborky. Účet může získat každý student mff - obvykle tak, že při zakládání novellovského účtu v PLK řekne, že chce účet i na Linuxu. Účty bývalých studentů se ovšem mažou.
+
 
+
==Počítačové laboratoře==
+
[[Image:rotunda.jpg|240px|thumb|Laboratoř [[Rotunda (lab)|Rotunda]] na MS]]
+
Detaily viz kategorie [[:Category:Počítačové laboratoře|Počítačové laboratoře]].
+
 
+
* [[Carolina]] - Laboratoř pro zrakově postižené studenty na Malé Straně
+
* [[K10]] - Karlínská laboratoř na přízemí v místnosti K10
+
* [[LabTF]] - Laboratoř v Troji ve fyzikální budově.
+
* [[LabTS]] - Laboratoř v Troji v budově jazyků.
+
* [[Menza (lab)|Menza]] - Laboratoř na koleji 17. listopadu v Troji.
+
* [[PLK]] - Laboratoř na Karlově.
+
* [[Rotunda (lab)|Rotunda]] - Laboratoř na Malé Straně, stroje s Windows a unixové stroje (Linux, Solaris, IRIX, Mac OS X).
+

Kliknutím na Save page

  • Potvrzujete, že vložené změny jsou vaším dílem, nebo jste oprávněni je zveřejnit a licencovat podle pravidel této stránky.
  • Potvrzujete, že smluvní podmínky níže uvedených licencí znáte a chápete, nebo se s nimi v nejbližší době seznámite.
  • Souhlasíte se zveřejněním svých změn podle licence MatfyzKing copyright
  • Souhlasíte se zveřejněním svých změn podle licence Creative Commons BY-NC-SA 2.0
  • Souhlasíte se zveřejněním svých změn podle licence GNU GFDL

Nevkládejte cizí díla bez prokazatelného souhlasu autora nebo držitelů práv!

Storno | Pomoc při editování (otevře se v novém okně)