Licence: Porovnání verzí

Z ωικι.matfyz.cz
Přejít na: navigace, hledání
(Návrh)
(MatfyzKing je dobrý doplněk svobodných licencí)
Řádka 30: Řádka 30:
 
* Navrhuji provést, ale bez [[MatfyzKing copyright]]u, protože je podle mého názoru zbytečný. Pokud svobodné licence odpovídají naší představě o tom, jaké zacházení chceme s těmi materiály povolit, není důvod dělat pro fakultu jakékoliv výjimky. --[[User:Che|Che]] 19:30, 16 Jun 2005 (CEST)
 
* Navrhuji provést, ale bez [[MatfyzKing copyright]]u, protože je podle mého názoru zbytečný. Pokud svobodné licence odpovídají naší představě o tom, jaké zacházení chceme s těmi materiály povolit, není důvod dělat pro fakultu jakékoliv výjimky. --[[User:Che|Che]] 19:30, 16 Jun 2005 (CEST)
 
* Suhlas s Che ;-) --[[User:Andree|andree]] 19:45, 16 Jun 2005 (CEST)
 
* Suhlas s Che ;-) --[[User:Andree|andree]] 19:45, 16 Jun 2005 (CEST)
 +
*Pro MatfyzKing jsou i přesto dobré důvody
 +
*#FDL a CC-* pravděpodobně nejsou v českém právu platné.
 +
*#MatfyzKing umožní v případě potřeby přejít na novější/lokalizované verze svobodných licencí.
 +
*#Je to praktičtěhjší, svobodné licence mají plno požadavků, co se s obsahem musí zobrazovat, atp. To může být v praxi problém. V mailinglistu Wikimedia foundation se nedávno diskutovalo, že/zda/jak se bude měnit licence u Wictionary, protože požadavky FDL u slovníkové aplikace nelze splnit.
 +
*#Lze si představit rozumné nesvobodné použití obsahu v rámci školy, řekněme - na wiki vznikne k nějaké přednášce/cvičení něco jako sbírka příkladů, někdo bude chtít část použít ve svých skriptech, a nebude souhlasit s licencováním pod svobodnou licencí. IMO, v takovém případě je dobré mu to povolit, ale svodoné licence mu to neumožní, a kontaktovat všechny autory na wiki bývá obtížně překonatelná překážka
 +
*#Že by škola ten obsah nějak zneužila? ;-) --[[User:JK|JK]] 20:03, 16 Jun 2005 (CEST)

Verze z 16. 6. 2005, 20:03

bolo by sa dobre dohodnut na licencii textov. Zatial sme bez licencie (t.j. public domain), co nie najlepsie. Na CC som vyklikal toto: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/ co poviete? miEro

 • ako to vlastne je s tou licenciou? Jedna strana je to, co tu mozeme publikovat, druha to, co s tym kto spravi.. Ako to vlastne cele bude fungovat? andrew
 • licenci je nutne zvolit okamzite. Co se vklada bez licence neni "public domain", ale "default copyright", ergo veskera autorska prava ma autor. Da se predpokladat, ze umistenim na wiki implicitne udelauje souhlas jeho dilo zverejnit na internetu a wiki-stylem editovat, ale to je vsechno. --JK 01:14, 4 Jun 2005 (CEST)
 • navrhoval bych "trial-licensing" - autor vlozenim prispevku paralelne dava prava pod CC-SA, FDL, a GodKing copyright venovany spravci serveru. Vyhodou je, ze obsah mff wiki by byl pouzitelny skoro vsude, a ze i pokud by v ceskem pravu byly problemy s nekterou licenci, jina treba bude fungovat. --JK 01:14, 4 Jun 2005 (CEST)
 • celkom zaujimava diskusia o licencii na wikinews http://meta.wikimedia.org/wiki/Wikinews/License_straw_poll
 • mne by sa pacila kombinacia niecoho co by obmedzovalo prava na komercne vyuzitie a dualne (MatfyzKing?) aby to plne patrilo fakulte, keby ta s tym chcela (niekedy) nieco robit... MiEro 08:32, 5 Jun 2005 (CEST)
 • Ja bych byl pro by-nc-sa. Pokud s tim fakulta bude chtit delat cokoliv rozumneho, tahle licence by branit nemela. Che 20:28, 5 Jun 2005 (CEST)
 • Urcity problem s CC-* je, ze CC zatim nemaji spusteny projekt lokalizace licence do cestiny - viz lokalizacni stranky CC. (Spis nez vec CC je to teda otazka jestli jsou v cz schopni a ochotni pravnici.) Jestli jsou ty licence kompatibilni s ceskym pravem nikdo nevi, ale lze to pouzit a tvarit se jako by nic. Paralelne MatfyzKing copyright je IMO potrebny doplnek cehokoli CC. Pokud by se s CC vyskytl nejaky problem, generalni vlastnik prav muze obsah sublicencovat. Dalsi problemy - CC-SA-* pozaduje uchovavat odkazy na autorstvi. To je pri struktnim vykladu krapet problem, protoze spravne bych mel treba pri uziti clanku z wiki zkopirovat i autory s rececent changes. CC-NC-* neni svobodna licence. IMO NC neni nutne pozadovat, prakticky komercnimu zneuziti brani uz -SA. --JK 20:35, 10 Jun 2005 (CEST)

Návrh

Takže aby se to někam vyvíjelo, navrhuju text pod editačním oknem nahradit za

Kliknutím na Save page

 • Potvrzujete že vložené změny jsou vaším dílem, nebo jste z jiného důvodu oprávněni je zveřejnit a licencovat podle pravidel této stránky.
 • Souhlasíte se zveřejněním svých změn podle licence MatfyzKing copyright
 • Souhlasíte se zveřejněním svých změn podle licence Creative Commons uvedené na adrese http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
 • Souhlasíte se zveřejněním svých změn podle licence GNU GFDL uvedené na adrese http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html
 • Potvrzujete, že smluvní podmínky uvedených licencí znáte a chápete.

Nevkládejte cizí díla bez prokazatelného souhlasu autora nebo držitelů práv! Příspěvky do wiki mohou být dále editovány a šířeny bez vašeho dalšího svolení, pokud s tím nesouhlasíte, do wiki je neukládejte!

--JK 19:02, 16 Jun 2005 (CEST)

 • Navrhuji provést, ale bez MatfyzKing copyrightu, protože je podle mého názoru zbytečný. Pokud svobodné licence odpovídají naší představě o tom, jaké zacházení chceme s těmi materiály povolit, není důvod dělat pro fakultu jakékoliv výjimky. --Che 19:30, 16 Jun 2005 (CEST)
 • Suhlas s Che ;-) --andree 19:45, 16 Jun 2005 (CEST)
 • Pro MatfyzKing jsou i přesto dobré důvody
  1. FDL a CC-* pravděpodobně nejsou v českém právu platné.
  2. MatfyzKing umožní v případě potřeby přejít na novější/lokalizované verze svobodných licencí.
  3. Je to praktičtěhjší, svobodné licence mají plno požadavků, co se s obsahem musí zobrazovat, atp. To může být v praxi problém. V mailinglistu Wikimedia foundation se nedávno diskutovalo, že/zda/jak se bude měnit licence u Wictionary, protože požadavky FDL u slovníkové aplikace nelze splnit.
  4. Lze si představit rozumné nesvobodné použití obsahu v rámci školy, řekněme - na wiki vznikne k nějaké přednášce/cvičení něco jako sbírka příkladů, někdo bude chtít část použít ve svých skriptech, a nebude souhlasit s licencováním pod svobodnou licencí. IMO, v takovém případě je dobré mu to povolit, ale svodoné licence mu to neumožní, a kontaktovat všechny autory na wiki bývá obtížně překonatelná překážka
  5. Že by škola ten obsah nějak zneužila? ;-) --JK 20:03, 16 Jun 2005 (CEST)