Syntax highlighting of Archiv/Průvodce prváka

…aneb co je třeba zařídit při začátku prvního ročníku Bc. studia na Matfyzu

Tento dokument je takový soupis informací pro lidi, kteří nebyli na [[#Albeř|Albeři - viz dále]].

Pokud chcete '''provést úpravu''', klidně mažte staré informace z minulých let - tam kde je to vhodné uvádějte rok (v závorkách). Pokud je informace aktuální i rok aktualizujte. Všechno pište objektivně, vlastní zkušenosti je možné psát na řádek s dvojtečkou na začátku a podepisem+datem na konci - takhle: :-)

:Dokument jsem začal psát na konci října 2009, v prváku na informatice. Před začátkem školy mi tyhle informace chyběli a nikdo mi nebyl moc schopen odpovědět. Navíc mě rozmrzelo, že ani po dotazu nebyla Studentská kuchařka vystavena online. Kamarád, který byl o rok výš, mi potvrdil, že byl na začátku ztracen úplně stejně, takže jsem se rozhodl hodit své zkušenosti online.<br>V druhém semestru jsem na nějaké psaní neměl náladu, zvlášť když nebylo jisté, že ročník dodělám. Teď doplňuju informace pro vás další prváky :)<br>Pokud vám to pomohlo, budu rád za maila :) ~[[User:zby-cz|Pavel Zbytovský]], 13.8.2010

<!-- sem pište případné další vzkazy -->




== Před začátkem školy ==
=== Podání přihlášky na VŠ ===
Přihlášku je třeba podat elektronicky. Výsledné PDF je třeba si vytisknout a doporučeně poslat na [http://www.mff.cuni.cz/fakulta/stud/ studijní oddělení] spolu s kontrolním ústřižkem složenky, kterou jste platili přijímací řízení. Postačí i vytištěný výpis z elektronického bankovnictví.

=== Zaslání maturitního vysvědčení ===
Potvrzení přijetí přihlášky přišlo nějak v březnu (2009) s žádostí o zaslání úředně ověřené kopie maturitního vysvědčení. Ověření stojí asi 35 Kč/strana. Je ho možné vystavit u všech notářů, na městských úřadech a v Czech Pointech.

Pokud kopii vysvědčení odešlete cca koncem května (2010), pak cca koncem června obdržíte dopis s informací o zápisu a papírem "Rozhodnutí o studiu", který je třeba podepsat a odeslat zpět na studijní. Pozvánku na Albeř byste pak měli dostat na přelomu července a srpna. Pokud se zpozdíte, nemusí pozvánka přijít.

=== Koleje ===
Žádost o přidělení ubytování koleji se provádí v [https://ubytovani.is.cuni.cz/zadosti/zadatel Mašince], která ale funguje pouze ve Firefoxu/IE. Pokud míříte na UK poprvé, musíte si nechat vygenerovat heslo, je dobrý nápad neztratit ho. Po vyplnění hromady osobních údajů si sestavíte seznam preferovaných kolejí a potvrdíte ho (pak už nejde změnit).

O koleje jde žádat do začátku července (2010), zhruba v polovině července pak jsou žádosti vyhodnoceny a dostanete e-mail s výsledkem žádosti. Pokud jste uspěli, měl by vám o něco později přijít další e-mail s podrobnostmi, jeho obsahem je smlouva, kterou byste si měli vytisknout a odevzdat při nástupu na kolej, a [http://www.kam.cuni.cz/KAM-110.html informace o záloze] (1800 Kč, nutno uhradit na účet do konce prvního týdne v srpnu).

=== Albeř ===
Je sportovně seznamovací kurz pro matfyzáky a kdo na něj nejede, prý jakoby nebyl. Probíhá v několika turnusech (asi po sto matfyzácích) zhruba v prvním zářijovém týdnu.

Na Albeři si uděláte všechny možné testy (matematické, orientačně rozřazovací anglické a zvlášť oblíbené fyzické). Ale hlavně se dozvíte informace o studiu a rozvrhu, proběhne Zápis a dostanete Studentskou kartu i kupón. Následující odstavec tak asi můžete přeskočit.

=== Zápis a karty ===
Kdo se nezapsal na Albeři musí na Zápis - je třeba se dostavit dopoledne (2009 byl druhý týden v září), podle dopisu, který vám měl přijít již před prázdninami. Pozor na to, že před zápisem probíhá registrace, na které je také nutno být. Bylo to na adrese studijního - Ke Karlovu 3, cca 15 minut od metra C: I.P.Pavlova.

Potřeba je s sebou jen tužka, občanka a fotka do indexu. Do indexu společně zapíšete povinné předměty pro první ročník, takže na vás už bude jen zapsat si někdy volitelné. Odnášet byste si měli '''Výkaz o studiu na VŠ (Index), kupón pro akademický rok, potvrzení o studiu a vytisklý harmonogram školního roku''', poznamenejte si také '''číslo kroužku''' z Evidenčního listu.

Další krok, který je třeba udělat co nejdříve, je zařídit si studentský elektronický průkaz. Za ISIC zaplatíte 190 Kč, průkazka UK je poprvé zdarma. [http://www.cuni.cz/prukazy Výdejních center] je mnoho, s sebou potřebujete jen občanku a akademický kupón. Vyfotí si vás na místě a spolu s kartou též zažádejte o vydání přístupového jména a hesla do SISu. Opět, ISIC je možné si pořídit i na Albeři a heslo do SISu dostanete vygenerované (pokud si ho nezměníte do nějakých dvou týdnů, tak vám účet propadne a musíte pro něj znovu).

=== Rozvrh a SIS ===
SIS (tedy studentský informační systém) sídlí na adrese https://is.cuni.cz/studium - po přihlášení svým nově vytvořeným heslem pravděpodobně nic zajímavého neuvidíte. Váš Rozvrh NG se zaplní až pár dní před začátkem školy. Pokud nemáte číslo kroužku, najděte si ho v Evidenčním listu v SISu.

Pro získání rovrhu se ze SISu odhlašte a klikněte nahoře na "Studenti", v menu potom [https://is.cuni.cz/studium/rozvrhng/roz_student_macro.php?skr=2009&sem=1&fak=11320&druh=B&program=I&rocnik=1&paralelka=&kruh=&jazyk=&b=Zobraz+B.I.1 vyberte Druh B (Bc), Program (Informatika/Matika/Fyzika), Ročník 1 a vaše číslo kruhu]. Tím získáte rozvrh pro celý kruh, který ještě nemá upřesněné angličtiny. Ty je možno vybrat si jakékoliv.

Lepší je počkat až tak do pátku před začátkem školy, objevilo se tam více termínů angličtiny. Na angličtinu je třeba se přihlásit přes SIS a je to potřeba udělat včas, jinak tam není místo. Jsou čtyři obtížnosti A-D.

Pokud AJ vidíte po přihlášení ve svém rozvrhu, tak stačí kliknout na předmět a dole vpravo zvolit "Zapsat". Pokud předměty nevidíte v rozvrhu, je nutné vybrat na úvodní stránce Předměty a Anglický jazyk vyhledat. Tlačítko "Zapsat" je pak stejné.

== První semestr ==
=== Přednášky a semináře(cvičení) ===
Už chodíte do školy podle rozvrhu svého kroužku. Účast na přednáškách se nezapisuje, takže je možnost chodit na libovolné přednášky pro váš ročník. Stejně tak si můžete zvolit i jiné cvičení, ale je potřeba mít v SISu cvičení zapsané (byť u někoho jiného) a potom požádat nového cvičícího, aby si vás přiřadil.

Věnujte také pozornost anketnímu systému, u každého cvičícího i přednášejícího je možné se podívat na jeho stránce pod odkazem Anketa na ohlasy jeho výuky. 

Ze začátku roku též sledujte informace o datu a času imatrikulace, nachází se na   [https://lists.karlov.mff.cuni.cz/pipermail/stud-l/ nástěnce studijního oddělení].

=== Zápis volitelných předmětů ===
Některé volitelné předměty se vám ukáží přímo v rozvrhu pro váš kruh, ale obecně je možnost chodit na vcelku libovolný předmět (musíte mít splněné tzv. korekvizity, tj. předměty nutné k zapsání navazujícího předmětu). 

Hodiny angličtiny jsou nepovinné, ale na konci druhého ročníku je povinná zkouška (psaná a ústní). Pokud budete chodit do hodin, budete mít nějaké body navíc. Místo psané části je možno předložit certifikát FCE a výše.

Všechny předměty lze nalézt v bílé a oranžové Karolínce, ty najdete [http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/ na webu ve studijních plánech] nebo k zakoupení tištěné na Studijním oddělení. Předměty je nutné do určitého data zapsat do indexu, v SISu odkliknout "kontrola zápisu" a pak zajít si na [http://www.mff.cuni.cz/fakulta/stud/ studijní] pro razítko (budete potřebovat jen Studentský průkaz a Index). 

=== Výuka ===
Pár osobních tipů jak přežít i bez geniality v matice. Sám jsem slyšel, že pokud budu chodit na hodiny a pocitivě si budu psát, tak to k přežití stačí - a mám ještě pár rad navíc.  ~[[User:zby-cz|Pavel]]

* '''Chodit na všechny hodiny a poctivě si psát''' -- i když probíraná látka nedává smysl :-) Nejlepší je sešit typu A4. Tady jde hlavně o matiku, pro kterou nelze moc najít zdroje. Naopak na lehčích předmětech může stačit dávat trochu pozor.
 
* '''Najít si skripta, která napsal/používá vyučující''' -- často je přímo opisuje na tabuli, takže si můžete ušetřit dost psaní a místo toho přemýšlet. Ale bacha, pokud budete mít jako já sešit plný odkazů do skript, nedá se v tom učit a číst. Doporučoval bych odkazy doma ze skript přepsat.

* V'''yužít konzultační hodiny''' -- matfyzáci jsou stydliví, takže toho většinou nikdo nevyužívá. Přišel jsem na tuhle možnost až v půlce druhého semestru a díky tomu ho i dokončil. Když nerozumím hodině a skripta selhala,

* Ve cvičeních je většinou potřeba pro zápočet dosáhnout určitého počtu bodů, důležité je '''při neúspěchu se nevzdávat''', cvičící může nabídnout možnost body doplnit.


=== První zkouškové ===
A je to tady, první zkouškové! Začíná (2010) v půlce ledna a trvá 5 týdnů - viz harmonogram. Docela dobré je vyjet si ze SISu všechny termíny všech zkoušek a trochu si to naplánovat, termíny na určitou zkoušku můžou být třeba jen některý týden. 

Ke zkoušce je většinou potřeba mít zápočet v SISu. Termíny přednášející zveřejňují již od prosince a je nutné to sledovat a trochu se případně poprat, než se ty dobré termíny zaplní. SIS také umí zapsat do fronty náhradníků. Na samotnou zkoušku přijde většinou více lidí najednou do učebny (kvádro většinou není vyžadováno). Zkoušející zadává otázky, člověk má čas na písemné vypracování, když nevyhovuje je tázán dál.

* Je velmi výhodné projít si matfyzácké fórum a sekci s předmětem - je tam popsán přesný průběh zkoušky u každého vyučujícího!

* Jedna z nejlepších rad na učení se matiky je psát. Podle prof. Pultra je potřeba popsat alespoň tolik papírů, kolik jich má sešit s látkou. :) A za dva dny se to fakt nestíhá ;)


== Přestup na jinou školu ==
I to musí někteří z nás řešit, je to možné pouze po uzavření prvního ročníku - tedy mít dost kreditů. Více informací a uznání jiných zkoušek vám řekne proděkan cílové fakulty, je třeba zajít na konzultační hodinu.


== Tipy ==
* podejte si [https://is.cuni.cz/webapps/ žádost o ubytovací stipendium] - každý student UK (i Pražák) na něj má nárok

== Kam dál ==
* [http://forum.matfyz.info/ Hlavní matfyzácké fórum] &ndash; pomůže i poradí ;)
* [http://skas.mff.cuni.cz/ Studentská komora akademického senátu]
* [http://skas.mff.cuni.cz/patroni/ Patroni jako pomoc pro prváky]
* [http://www.kolej.mff.cuni.cz/diskuse/viewforum.php?f=14 Diskuse Studentské komory] + matfyzácké fórum
Další užitečné studentské weby najdete v [[Studentské weby|společném seznamu]].