Syntax highlighting of Archiv/Práce při studiu

==Nabídka práce==
Pokud se po přečtení této stránky rozhodnete přece jenom pracovat, můžete využít stránku s [[Nabídky práce|nabídkami práce]].

==Proč (ne)pracovat?==
K hledání práce vedou studenty různé důvody. Vzpomeňme několik z nich...

===Získání praxe===
... a někdy také strach, že bez praxe po ukončení školy nenajdou práci.

Je ovšem třeba dát si pozor, aby práce neměla vyšší prioritu než škola. Kritické to je hlavně v nižších ročnících, kde je student vystaven novému tlaku vysoké školy spolu s tlakem v práci. Odnáší to většinou škola a s nepříjemnými důsledky...

Jinak absolventi matfyzu nemívají velké problémy s uplatněním po absolvování. Pro zaměstnavatele jako pracovní reference dobře poslouží zkušenost s letní brigádou nebo zahraniční pracovní pobyt přes léto.

===Osobní růst=== 

... aneb v práci to člověka "donutí osobně růst". Každý za sebe nechť si odpoví, kolik se toho naučí psaním zápočťáků (nebo zpracováním praktik). V práci se tráví na jednotlivých projektech více času, student se setká se zkušenějšími kolegy (kteří jej kontrolují a v ideálním případě i motivují) a hlavně s realitou.

===Spousta volného času=== 

Tento bod je poněkud diskutabilní - záleží na stádiu studia, na schopnosti se zorganizovat časově a morálně, neméně záleží na dalších individuálních kvalitách. Za sebe mohu říct, že ideální pro shánění práce je 2. ročník Bc. studia, prvák i třeťák jsou spíše pro otrlé (nebo pro ty, co vědí, že si bakalářku odloží o rok).

===Finanční přilepšení=== 

Pokud si student najde práci v oboru, může být toto finanční přilepšení poměrně značné.

* PHP Programátor - od 100-150 Kč/hod. čisté mzdy
* Správce sítě - od 125 Kc/hod. hrubé mzdy =)
* J2EE Programátor - od 100-600 Kč/hod. hrubé mzdy