Syntax highlighting of Archiv/Průvodce prváka

…aneb co je třeba zařídit při začátku prvního ročníku Bc. studia na Matfyzu

Tento dokument je takový soupis zkušeností pro člověka, který nebyl na Albeři. Pravděpodobně dostanete lepší informace v Studentské kuchařce, tu ale lze jen zakoupit, elektronicky není k dispozici.

== Podání přihlášky na VŠ ==
Přihlášku je třeba podat elektronicky. Výsledné PDF je třeba si vytisknout a doporučeně poslat na [http://www.mff.cuni.cz/fakulta/stud/ studijní oddělení] spolu s kontrolním ústřižkem složenky, kterou jste platili přijímací řízení -- poslouží i vytištěný výpis z elektronického bankovnictví.

== Zaslání maturitního vysvědčení ==
Potvrzení přijetí přihlášky přišlo nějak v březnu (2009) s žádostí o zaslání úředně ověřené kopie maturitního vysvědčení. Ověření stojí asi 80 Kč (poznámka (2010): 30 Kč/strana + poplatek asi 6 Kč) a je ho možné provést u všech notářů, na městských úřadech a v Czech Pointech.

Kopii vysvědčení je nutno poslat co nejdříve po maturitě, jinak vám nepřijde pozvánka na Albeř.

Pokud studijní obdrží vaše vysvědčení, dostane dopis s informací o zápisu a papírem "Rozhodnutí o studiu", který je třeba podepsat a odeslat zpět na studijní.

Poznámka (2010): Pokud vysvědčení odešlete brzy (v mém případě koncem května) a pak (v mém případě koncem června) obdržíte rozhodnutí o studiu, měl by u něj být formulář, který když vyplníte a pošlete zpět do asi poloviny července, měli byste na přelomu července a srpna dostat pozvánku na Albeř.

== Koleje ==
Žádost o přidělení ubytování koleji se provádí v [https://ubytovani.is.cuni.cz/zadosti/zadatel Mašince], která ale funguje pouze ve Firefoxu a možná v MSIE, ne však v jiných prohlížečích. Pokud míříte na UK poprvé, musíte si nechat vygenerovat heslo, není špatný nápad neztratit ho jako já. Po vyplnění hromady osobních údajů si sestavíte seznam preferovaných kolejí a potvrdíte ho (pak už nejde změnit).

O koleje jde žádat do začátku července (2010), zhruba v polovině července pak jsou žádosti vyhodnoceny a dostanete e-mail s výsledkem žádosti. Pokud jste uspěli, měl by vám o něco později přijít další e-mail s podrobnostmi, jeho obsahem je smlouva, kterou byste si měli vytisknout a odevzdat při nástupu na kolej, a [http://www.kam.cuni.cz/KAM-110.html informace o záloze] (1800 Kč, nutno uhradit na účet do konce prvního týdne v srpnu).

== Albeř ==
Je sportovně seznamovací kurz pro matfyzáky a kdo na něj nejede, prý jakoby nebyl. V 2009 proběhl první týden v září. Pokud na něj jako já nepojedete, může vám stačit tento dokument. ;)

Na Albeři, co vím z doslechu, se vydávají karty, dělají se všechny možné testy (matematické, orientačně rozřazovací anglické a zvlášť oblíbené fyzické) a dozvíte se informace o zápisu, rozvrhu a studiu.

== Zápis ==
Zápis probíhá na Albeři a pro ty, co tam nebyli, je třeba se dostavit dopoledne (2009 byl druhý týden v září), podle dopisu, který vám měl přijít již před prázdninami. Pozor na to, že před zápisem probíhá registrace, na které je také nutno být. Probíhá na adrese Ke Karlovu 3, cca 15 minut od metra C: I.P.Pavlova.

Potřeba je s sebou jen tužka, občanka a fotka do indexu. Do indexu společně zapíšete povinné předměty pro první ročník, takže na vás už bude jen zapsat si volitelné. Odnášet byste si měli Výkaz o studiu na VŠ (Index), kupón pro akademický rok, potvrzení o studiu a vytisklý harmonogram školního roku, poznamenejte si také číslo kroužku z Evidenčního listu.

Další krok, který je třeba udělat co nejdříve, je zařídit si studentský elektronický průkaz. Za ISIC zaplatíte 190 Kč, průkazka UK je poprvé zdarma. [http://www.cuni.cz/prukazy Výdejních center] je mnoho, s sebou potřebujete jen občanku a akademický kupón. Vyfotí si vás na místě a spolu s kartou též zažádejte o vydání přístupového jména a hesla do SISu. Opět, ISIC je možné si pořídit i na Albeři a heslo do SISu dostanete vygenerované (pokud si ho nezměníte do nějakých dvou týdnů, tak vám účet propadne a musíte pro něj znovu).

== Rozvrh a SIS ==
SIS (tedy studentský informační systém) sídlí na adrese https://is.cuni.cz/studium - po přihlášení svým nově vytvořeným heslem pravděpodobně nic zajímavého neuvidíte. Váš Rozvrh NG se zaplní až pár dní před začátkem školy. Pokud nemáte číslo kroužku, najděte si ho v Evidenčním listu.

Pro získání rovrhu se ze SISu odhlašte a klikněte nahoře na "Studenti", v menu potom [https://is.cuni.cz/studium/rozvrhng/roz_student_macro.php?skr=2009&sem=1&fak=11320&druh=B&program=I&rocnik=1&paralelka=&kruh=&jazyk=&b=Zobraz+B.I.1 vyberte Druh B (Bc), Program I (Informatika), Ročník 1 a vaše číslo kruhu] případně jiný program (matematika/fyzika). Tím získáte rozvrh pro celý kruh, který ještě nemá upřesněné angličtiny. Ty je možno vybrat si jakékoliv.

Lepší je počkat až tak do pátku před začátkem školy, objevilo se mi tam více termínů angličtiny. Na angličtinu je třeba se přihlásit přes SIS a je to potřeba udělat včas, jinak tam není místo.

Pokud AJ vidíte po přihlášení ve svém rozvrhu, tak stačí kliknout na předmět a dole vpravo zvolit "Zapsat". Pokud předměty nevidíte v rozvrhu, je nutné vybrat na úvodní stránce Předměty a Anglický jazyk vyhledat. Tlačítko "Zapsat" je pak stejné.

== Přednášky a semináře(cvičení) ==
Už chodíte do školy podle rozvrhu svého kroužku. Účast na přednáškách se nezapisuje, takže je možnost chodit na libovolné přednášky pro váš ročník. Stejně tak si můžete zvolit i jiné cvičení, ale je potřeba mít v SISu cvičení zapsané (byť u někoho jiného) a potom požádat nového cvičícího, aby si vás přiřadil.

Věnujte také pozornost anketnímu systému, u každého cvičícího i přednášejícího je možné se podívat na jeho stránce pod odkazem Anketa na ohlasy jeho výuky. 

Ze začátku roku též sledujte informace o datu a času imatrikulace, nachází se na   [https://lists.karlov.mff.cuni.cz/pipermail/stud-l/ nástěnce studijního oddělení].

== Zápis volitelných předmětů ==
Některé volitelné předměty se vám ukáží přímo v rozvrhu pro váš kruh, ale obecně je možnost chodit na vcelku libovolný předmět (musíte mít splněné tzv. korekvizity -- tj. předměty nutné k zapsání předmětu navazujícího). 

Hodiny angličtiny jsou nepovinné, ale na konci druhého ročníku je povinná zkouška (psaná a ústní). Pokud budete chodit do hodin, budete mít zkoušku jednodušší. Místo psané části je možno předložit certifikát FCE a výše.

Všechny předměty lze nalézt v bílé a oranžové Karolínce, ty najdete [http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/ na webu ve studijních plánech] nebo k zakoupení tištěné na Studijním oddělení. Předměty je nutné do určitého data zapsat do indexu, v SISu odkliknout "kontrola zápisu" a zajít si na [http://www.mff.cuni.cz/fakulta/stud/ studijní] pro razítko (budete potřebovat jen Studentský průkaz a Index).

== Tipy ==
* podejte si [https://is.cuni.cz/webapps/ žádost o ubytovací stipendium] (pro všechny studenty UK)

== Kam dál ==
* [http://forum.matfyz.info/ Hlavní matfyzácké fórum] – pomůže i poradí ;)
* [http://skas.mff.cuni.cz/ Studentská komora akademického senátu]
* [http://skas.mff.cuni.cz/patroni/ Patroni jako pomoc pro prváky]
* [http://www.kolej.mff.cuni.cz/diskuse/viewforum.php?f=14 Diskuse Studentské komory] + matfyzácké fórum
Další užitečné studentské weby najdete v [[Studentské weby|společném seznamu]].